Altın Portakal’da 100.000 Liralık Ödül Sahibini Buldu

Festivaller

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl ilki düzenlenen Antalya Film Forum, önceki gün sona erdi. Uluslararası konukların ve ulusal sinema endüstrisinin yoğun katılımıyla gerçekleşen kapanış törenini Antalya Film Forum’un yayınlar editörlüğünü de üstlenen yazar Yekta Kopan sundu.

dul-alan-projeler-toplu-fotograf

Almanya Berlin eyaletinin sinema fonu Medienboard Berlin-Brandenburg’un yöneticisi Teresa Hoefert de Turegano ve deneyimli Alman yapımcı Thanassis Karathanos’tan oluşan Pitching Platformu jürisi, yönetmenliğini Burcu Aykar, yapımcılığını Ersan Çongar’ın yaptığı “Eksik Bir Şey” ve yönetmenliğini Ramin Matin, yapımcılığını Emine Yıldırım ve Oğuz Kaynak’ın yaptığı “Son Çıkış” projelerine 30.000’er TL’lik Pitching Platformu Ödülleri’ni verdi.

Cannes Film Festivali Semaine de la Critique bölümünün koordinatörü Rémi Bonhomme, Fransız yapımcı ve dağıtımcı Alexandre Mallet-Guy ve Başka Sinema’nın direktörü olan İmre Tezel’den oluşan Work In Progress Platformu jürisi, yönetmenliğini Tolga Karaçelik, yapımcılığını Bilge Elif Turhan’ın yaptığı “Sarmaşık” filmine “Color-ist Post-Prodüksiyon Ödülü”nü verdi. Jüri, 100.000 TL’lik “Work In Progress Ödülü”nü, yönetmenliğini Özcan Alper, yapımcılığını Soner Alper’in yaptığı “Rüzgarın Hatıraları” filmine verdi.

14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Antalya Film Forum’a, yurtdışından yapımcılar, film festivalleri programcıları, dünya satış şirketleri temsilcileri ve dağıtımcılardan oluşan yaklaşık 100 kişi ve yerli sinema endüstrisinden yaklaşık 200 kişi katıldı. Yerli sinema endüstrisinden konuklar hem kendi aralarında hem de yabancı konuklarla endüstri ofisinden bire bir toplantılar gerçekleştirdiler. Dünyaca ünlü yönetmenler Laurent Cantet ve Abbas Kiarostami, Antalya Film Forum kapsamında ustalık sınıfları gerçekleştirdiler. “Festivallerin Geleceği” panelinde Cannes Film Festivali’nden Rémi Bonhomme, Venedik Film Festivali’nden Paolo Bertolin ve Saraybosna Film Festivali’nden Elma Tataragiç; “Sinemanın Geleceği” panelinde deneyimli yapımcılar Alexandre Mallet-Guy, Cédomir Kolar ve Jim Stark konuşmacı olarak yer aldılar. Ayrıca sinema yazarı Paul Croninde senaristlerin, yönetmenlerin ve yapımcıların katıldığı bir atölye çalışması gerçekleştirdi.
RAKAMLARLA ANTALYA FİLM FORUM

Pitching ve Work In Progress Platformu’nda Sunulan Uzun Metraj Proje Sayısı: 10

Yabancı Konuk Sayısı: 100 kişi

Yerli Konuk Sayısı: 200 kişi

Gerçekleştirilen Bire Bir Toplantı Sayısı: 165

Söyleşilere Katılan Kişi Sayısı: 600 kişi

Pitching ve Work In Progress Platformları’na Katılan Kişi Sayısı: 250 kişi

Kahvaltı Buluşmaları’na ve Network Buluşmaları’na Katılan Kişi Sayısı: 850 kişi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up