Altın Portakal Ulusal Yarışma Jürileri Belli Oldu

Festivaller Günün Haberi

57. Antalya Altın Portakal Film FestivaliUlusal Uzun Metraj Film Yarışması” jüri başkanı Ercan Kesal oldu.

Heyecanla beklenen festivale sayılı günler kala Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürileri açıklandı. 3 Ekim‘de başlayacak olan festivalin jüri başkanlığını sinema kariyerine senaristliği de ekleyerek “Üç Maymun” ve “Bir Zamanlar Anadolu’da” ile devam eden, “Vavien”, “Saç”, “Yozgat Blues”, “Ben O Değilim”, “Görülmüştür” ve “Kelebekler” başta olmak üzere oynadığı tüm filmlerde akıllara kazınan performanslara imza atan, yakın zamanda “Fındıktan Sonra” belgeseli ile “Nasipse Adayız” filmlerinin yönetmen koltuğunda karşımıza çıkan, ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödülün sahibi çok yönlü sinemacı, yazar Ercan Kesal yapacak.

Ön eleme sonucu 12 ulusal filmi değerlendirecek jüri üyeleri ise; “g.a.g” adlı televizyon programının yanı sıra, yazdığı ve oynadığı “Avrupa Yakası”, “Yalan Dünya” ve “Jet Sosyete” dizileriyle dikkat çeken, gişe rekortmeni “Aile Arasında” filminin senaristi, gazeteci, yazar ve oyuncu Gülse Birsel, ilk filmi “Babamın Kanatları” ile başta Altın Portakal En İyi İlk Film ve Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü olmak üzere pek çok festivalde ödüle layık görülen, üçlemesinin ikinci film “Küçük Şeyler”i geçtiğimiz yıl izleyiciyle buluşturan ve yine Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yönetmen ve senarist Kıvanç Sezer, “Kaç Para Kaç”, “Filler ve Çimen”, “İtiraf”, “Devrim Arabaları”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Yol Kenarı” filmleri başta olmak üzere sayısız filmde ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kırktan fazla oyunda izlediğimiz oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ve Milliyet Sanat dergisinin kurucularından, Pen Yazarlar Derneği Türkiye Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı gazeteci, yazar, tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral oldu.

Festivalin Ulusal Belgesel Film kategorisine ise pek çok başarılı belgesele imza atan yönetmen, yazar Bingöl Elmas, kısa film, belgesel ve video işleriyle uluslararası platformlarda ses getirmiş Köken Ergun ile ödüllü belgesellerin yönetmen ve yapımcısı, akademisyen Kurtuluş Özgen‘den oluşuyor.

Son olarak ise Ulusal Kısa Metraj Film kategorisinin jüri üyeleri arasında Kız Kardeşler”, “Kronoloji” ve “İki Arada” filmlerinde izlediğimiz oyuncu Cemre Ebuzziya, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Film Küratörü ve sinema yazarı Müge Turan ile 53. Karlovy Vary Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan son filmi “Kardeşler” ile pek çok ödüle layık görülen yönetmen Ömür Atay bulunuyor.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda Antalya Büyükşehir Belediyesi‘nin desteğiyle toplam 860 bin TL ödül dağıtılacak. 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up