Altın Portakal Film Forum Uzun Metraj ve Belgesel Work in Progress Projeleri Açıklandı

Festivaller

Antalya Film Forum’un “Uzun Metraj Kurmaca ve Belgesel Work in Progress” projeleri belli oldu.

Bu yıl 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu olan Antalya Film Forum yedinci kez düzenlenecek. Uzun Metraj Kurmaca ve Belgesel Work in Progress projeleri açıklanan forum, bu yıl koronavirüs pandemisi sebebiyle 5-7 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Heyecanla beklenen yarışmada Kurmaca Work in Progress Platformu’nda 5 proje yarışırken Belgesel Work in Progress Platformu’nda 7 proje yarışacak.

Kurmaca Work in Progress Platformu için bu yıl 16 proje başvuruda bulundu. Seçici kurulunda; Kanal D ve Teve2 İçerik Alımları Direktörü Burcu Hanağasıoğlu, Edinburgh Uluslararası Film Festivali program direktörü Emma Boa ve geçen yıl Antalya Film Forum’dan aldığı iki projenin uluslararası dağıtımını üstlenen İtalyan film şirketi Intramovies’in satış ve pazarlama yöneticisi Geremia Biagiotti gibi başarılı isimlerin bulunduğu ön eleme sonucunda yarışmaya layık 5 proje seçti.

Ana jüri değerlendirmeleri sonucunda  bir projeye 80 bin TL, bir projeye de 40 bin TL para ödülü verilirken, bu bölümdeki bir proje 50 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü kazanacak. Bu yılki Kurmaca Work in Progress talihlileri:

  • Ali Tansu Turhan – Burcu Uğuz (Diyalog)
  • Selcen Ergun – Nefes Polat (Kar ve Ayı)
  • Erkan Tahhuşoğlu – Zeynep Koray, İris Tahhuşoğlu , Yunus Yunusoğlu (Koridor)
  • Aydın Orak – (Sabırsızlık Zamanı)
  • Nazlı Elif Durlu – Anna Maria Aslanoğlu (Zuhal)

32 projenin başvurduğu Belgesel Work in Progress’te bu yıl ön elemeyi geçen 7 proje oldu. Formun bu yıl ki Belgesel Work in Progress seçici kurulunda; uluslararası alanda 25 yıllık deneyime sahip, Nordisk Film & TV Fond belgesel danışmanı Karolina Lidin, birçok Avrupa ülkesinde uzun yıllar kısa film yapımcısı ve dağıtımcısı olarak çalışan, Autlook Film Sales’in belgesel film dağıtımcısı Martina Droandi ve Abu Dhabi Film Festivali, Documentarist, DOK Leipzig, Doha Film Enstitüsü, DokuFest gibi çeşitli festivaller ve kurumlarda seçici kurul üyesi, küratör ve danışman olarak görev alan, akademisyen Özge Calafato gibi isimler yer alıyor.

Çekimlerinde sona gelinen ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress kategorisinde iki projeye toplam 60 bin TL değerinde ödül verilirken, seçkide yer alan bir belgesel projesine de Postbıyık tarafından Ses Post Prodüksiyon ödülü verilecek.

Heyecanla beklenen yarışmaların ödülleri, 7 Ekim’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up