Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Portakal Başladı

Yayınlandı

tarihinde

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle bu yıl 50’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış töreni ile 4 Ekim’de başladı.

Antalya

Harrington Park Otel’deki açılış resepsiyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu üyesi Prof.Dr. Mustafa Akaydın, AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte konukları karşılayarak “Hoşgeldiniz” dedi. Resepsiyona, Ulusal Film Festivali Jüri Başkanı Türkan Şoray başta olmak üzere birçok ünlü sinema sanatçısı ile çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Mustafa Akaydın, Türkiye’nin en uzun soluklu sanat festivaline ev sahipliği yaptıkları için büyük gurur, onur ve heyecan duyduğunu söyledi. Akaydın şöyle konuştu:

“Bu yolculuk 1964 yılında başladı. Bu festivaldeki temel hedefimiz. 50 yıla damga vuran bu festivalin mimarlarını değişik etkinliklerle anmak ve taçlandırmak. Festivalimizin 50’nci yılında yine çok özel insanları ağırlıyoruz. Festivale güzel bir başlangıç yaptık. Sinema sanatının barışçı ve sevgi dolu selamlarını Antalya halkı adına tüm Türkiye’ye göndermek istiyorum.”

Başkan Akaydın konuşmasında, geçen hafta hayatlarını kaybeden Tuncel Kurtiz ve Turgut Özakman’ı da andı. Bu sırada sahnedeki perdeye Kurtiz’in fotoğrafı ile “Saygıyla anıyoruz” yazısı yansıtıldı.

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış resepsiyonu, 50’nci yıla yakışır şovlara sahne oldu. Ünlü oyuncu İbrahim Kendirci’nin sunuculuğunu yaptığı gecede, Harrington Park Otel’in Konyaaltı Sahili’ne bakan cephesi, ileri teknoloji ürünü projeksiyon makineleri kullanılarak, 3 boyutlu bir sinema perdesine dönüştürüldü. Altın Portakal’ın ilk yıllarından günümüze karelerin yer aldığı şovda 50 yılın en iyi kadın ve erkek oyuncuları, Antalya’nın ve Altın Portakal’ın simgeleri, 3D görsel efektler eşliğinde yansıtıldı. La Fiesta Tropical adlı Kübalı dans ve akrobasi grubu gösterileri ile izleyenleri büyülerken, Latino Bela orkestrası da müzikleriyle geceyi ısıttı. 10 dakika süren muhteşem havai fişek gösterisi geceyi renklendirdi.

Corci’den “Kadına Şiddete Hayır” makyaj çalışması

Ünlülerin makyörü Bay Corci 50. Altın Portakal Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” atölye çalışmalarının ilkini MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Altın Portakal Film Festvali boyunca “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” sloganıyla atölye çalışmaları yapacak olan Corci, ilk makyajını MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde yaptı. “Kadına şiddete hayır diyoruz. Her kadın güzeldir. Önemli olan kadının kendiyle barışık olması ve bakımlı olmasıdır” diyen Corci, makyaj uygulamasının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı. Doğru makyaj teknikleri ve ürünleri hakkında bilgi veren Corci, Antalya’nın nemli havasına rağmen uzun süre dayanabilecek makyaj tavsiyelerini anlattı.

Bay Corci ile Makyaj Uygulamaları, 7 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’te Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde, 9 Ekim Çarşamba günü saat 14:00’te ASMEK Çaybaşı Kurs Merkezi’nde; 10 -11 Ekim tarihlerinde ise saat 13:00’te “Sinemanın Mutfağı” başlığı altında AKM Fuayesi’nde gerçekleşecek.

Haytarma hüzne boğdu

Kırım-Tatar sürgününü konu alan “Haytarma” adlı film, 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali özel gösteriminde izleyici ile buluştu.

AKM Perge Salonu’ndaki film gösterimine ilgi büyük oldu. Gösterime filmin yapımcısı Lenur İslamov ile oyuncuları da katıldı. Filmi izleyenler arasında 7 yaşındayken sürgüne tanıklık eden ve şimdi 77 yaşında olan Ayşe Seyit Murat ile Türkiye’deki Kırım-Tatar derneklerinin temsilcileri, Antalya’da yaşayan Kırımlı ve Tatarlar da vardı. Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Ahtem Seytablayev’in üstlendiği film, gerçekçi sürgün sahneleri ile izleyenleri hüzne boğdu. Bir çok izleyici gözyaşlarını tutamazken film gösterim sonunda  ayakta alkışlandı.

18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan sürgün ve soykırımı anlatan filmde Aleksey Gorbunov, Usnije Khalilova, Adrey Mostrenko gibi oyuncuların yanı sıra Rus ve Ukraynalı oyuncularla birlikte Kırım sürgününü yaşamış bir çok kişi de rol alıyor. Film, iki kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görülen Kırım Tatar avcı pilotu Amethan Sultan’ın hayatı ve Kırım Tatar halkının sürgün edilmesini konu alıyor.

Altın Portakal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Başladı

Festival, 2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Atlas 1948 Sineması’ndaki gösterimler ve Beyoğlu Akademi’de gerçekleşen “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi ile başladı.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, “İnsani Bakış” ve “Panorama Seçkisi”nde yer alan filmlerinin gösterimleriyle sinemaseverlerle buluştu. Bugün Atlas 1948 Sineması’nda yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zararı ve bu konuda mücadele eden insanların vicdanını konu edinen “İnsani Bakış” bölümünde yer alan David Del Âguila’nın “Martians” filmi, Luca Esposito’nun “Paper Boat” filmi, Daniel Ortiz Entrambasaguas’ın “Breath” filmi, Arturo Duenas’ın “Dajla: Cinema and Oblivion” filmi, Bahare Nikjoo’nun “İncurable” filmi, Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl” filmleri gösterildi. Dünyada önemli festivallerde gösterime açılan ve çok sayıda ödüle layık görülen kısa filmlerin Türk izleyici ile buluştuğu bölüm olan Panorama Seçkisi’nde ise Alıaksei Pluyan’ın “Lake of Happiness” filmi, Amaz Moradi’nin “Duel” filmi, Lolita Naranovich’in “The Power of Childhood” filmi ve Ozan Sertdemir’in “Teşekkürler Süpermen” filmleri de seyirciyle buluştu.  

“Dijital Dünyada Film Yolculuğu”

Festivalin bugün gerçekleşen ilk etkinliği Ezgi Büşra Çınar’ın modere ettiği “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi oldu. Söyleşi dağıtımcı Kemal Ural, yönetmen Ramazan Kılıç ve yapımcı Emre Oskay’ın katılımıyla Beyoğlu Akademi’de düzenlendi. Dijital dünyanın film sektörü üzerinde etkisinin konuşulduğu panelde, herkes kendi perspektifinden dijital dünyanın etkilerini anlattı. Bugünkü ezberlerin bozulduğunu, tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, talep edilmeyen malların da arz edilmeye başladığını belirten Kemal Ural, pandemi ile tüm bu sürecin hızlandığını ve dijital platformların böylelikle önünün açıldığını söyledi. Yapımcı Emre Oskay, çok fazla film projesinin geldiğinin, üretimin arttığının altını çizerken, bu durumda ekip bulmanın zorluğundan bahsetti. Yönetmen Ramazan Kılıç ise pandemi yokken de kısa film sektörünün kötü olduğunu, dijital platformların ise ticari anlamda tatmin edici olmadığını belirtti ve pandemi ile birlikte festivallere katılamadıkları için işlerin daha kötüye gittiğini anlattı.

“Sinema Ölmeyecek Sadece İzleme Alışkanlıkları Değişti”

Emre Oskay dijital platformlarla birlikte film tüketme kültürünün değiştiğini, her yerde film tüketebildiğimizi ve bunun hızlı tüketime neden olduğunu söyledi ve sinema salonlarının azalıp özel mekanlar haline gelebileceğini belirtti. Kemal Ural “Sinema ölmeyecek sadece izleme alışkanlıkları çok değişti. İnsanlar artık cep telefonu ekranından bile film izliyor.” dedi ve sinemaların sürekli değişime açık olup sektörü canlı tutması gerektiğinin altını çizdi. Ramazan Kılıç ise sinema izleyici sayılarının azalmasının fon bulma konusunda kısa film sektörünü etkilediğini söyledi.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, ORZAX gibi birçok kurum iş birliği ile düzenleniyor ve ana sponsorluğunu ise Halkbank üstleniyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Gezici Festival’in Ankara’daki Gösterimleri Sona Erdi

Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 26. kez düzenlenen Gezici Festival, yolculuğunun ilk durağı Ankara’ya veda etti. Festival yolculuğuna Sinop ve Kastamonu’da devam edecek. Gezici Festival’in Ankara’daki bir haftalık sinema maratonu sinemaseverlerin yoğun ilgisi ve sinemacıların katılımıyla gerçekleşti. 

Gezici Festival kapsamında Türkiye 2021, Kısa İyidir, Dünya Sineması ve Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümlerinde toplam 33 film izleyiciyle buluştu. Türkiye 2021 bölümünde yer alan filmlerin gösterimleri sonrasında gerçekleşen söyleşilerde izleyiciler ve film ekipleri bir araya geldi.

“İki Şafak Arasında” filminin yönetmen Selman Nacar ve filmin oyuncularından Yıldırım Şimşek, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu, oyuncular Serpil Gül ve Muttalip Müjdeci, “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, “Yaramaz Çocuklar” filminin yönetmeni Ahmet Necdet Çupur ve yardımcı yapımcısı İrem Akbal, “Kerr” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve yapımcı Vildan Erşen, “Bembeyaz” filminin başrol oyuncusu Mert Fırat ve yapımcısı Berk Özdemir, “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş ile oyuncular İpek Türktan ve Koray Ergün, “Diyalog” filminin yönetmeni Ali Tansu Turhan, başrol oyuncuları Hare Sürel ile Ushan Çakır, filmin yapımcı ve senaristlerinden Burcu Uğuz, yardımcı yönetmen Osman Sarp Altay, filmin müziklerine imza atan Tuğçe Şenoğlu ve sanat yönetmeni Gizem Kâhya İyem Ankaralı izleyicilerle buluştu.

Gezici Festival, bugün ikinci durağı Sinop’ta izleyicilere merhaba diyecek. 5 Aralık’a kadar Sinop’ta gösterimlerine devam edecek festival, 6-8 Aralık’ta ise Kastamonu izleyicisi ile buluşacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler