Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Portakal Başladı

Yayınlandı

tarihinde

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle bu yıl 50’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış töreni ile 4 Ekim’de başladı.

Antalya

Harrington Park Otel’deki açılış resepsiyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu üyesi Prof.Dr. Mustafa Akaydın, AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte konukları karşılayarak “Hoşgeldiniz” dedi. Resepsiyona, Ulusal Film Festivali Jüri Başkanı Türkan Şoray başta olmak üzere birçok ünlü sinema sanatçısı ile çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Mustafa Akaydın, Türkiye’nin en uzun soluklu sanat festivaline ev sahipliği yaptıkları için büyük gurur, onur ve heyecan duyduğunu söyledi. Akaydın şöyle konuştu:

“Bu yolculuk 1964 yılında başladı. Bu festivaldeki temel hedefimiz. 50 yıla damga vuran bu festivalin mimarlarını değişik etkinliklerle anmak ve taçlandırmak. Festivalimizin 50’nci yılında yine çok özel insanları ağırlıyoruz. Festivale güzel bir başlangıç yaptık. Sinema sanatının barışçı ve sevgi dolu selamlarını Antalya halkı adına tüm Türkiye’ye göndermek istiyorum.”

Başkan Akaydın konuşmasında, geçen hafta hayatlarını kaybeden Tuncel Kurtiz ve Turgut Özakman’ı da andı. Bu sırada sahnedeki perdeye Kurtiz’in fotoğrafı ile “Saygıyla anıyoruz” yazısı yansıtıldı.

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış resepsiyonu, 50’nci yıla yakışır şovlara sahne oldu. Ünlü oyuncu İbrahim Kendirci’nin sunuculuğunu yaptığı gecede, Harrington Park Otel’in Konyaaltı Sahili’ne bakan cephesi, ileri teknoloji ürünü projeksiyon makineleri kullanılarak, 3 boyutlu bir sinema perdesine dönüştürüldü. Altın Portakal’ın ilk yıllarından günümüze karelerin yer aldığı şovda 50 yılın en iyi kadın ve erkek oyuncuları, Antalya’nın ve Altın Portakal’ın simgeleri, 3D görsel efektler eşliğinde yansıtıldı. La Fiesta Tropical adlı Kübalı dans ve akrobasi grubu gösterileri ile izleyenleri büyülerken, Latino Bela orkestrası da müzikleriyle geceyi ısıttı. 10 dakika süren muhteşem havai fişek gösterisi geceyi renklendirdi.

Corci’den “Kadına Şiddete Hayır” makyaj çalışması

Ünlülerin makyörü Bay Corci 50. Altın Portakal Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” atölye çalışmalarının ilkini MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Altın Portakal Film Festvali boyunca “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” sloganıyla atölye çalışmaları yapacak olan Corci, ilk makyajını MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde yaptı. “Kadına şiddete hayır diyoruz. Her kadın güzeldir. Önemli olan kadının kendiyle barışık olması ve bakımlı olmasıdır” diyen Corci, makyaj uygulamasının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı. Doğru makyaj teknikleri ve ürünleri hakkında bilgi veren Corci, Antalya’nın nemli havasına rağmen uzun süre dayanabilecek makyaj tavsiyelerini anlattı.

Bay Corci ile Makyaj Uygulamaları, 7 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’te Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde, 9 Ekim Çarşamba günü saat 14:00’te ASMEK Çaybaşı Kurs Merkezi’nde; 10 -11 Ekim tarihlerinde ise saat 13:00’te “Sinemanın Mutfağı” başlığı altında AKM Fuayesi’nde gerçekleşecek.

Haytarma hüzne boğdu

Kırım-Tatar sürgününü konu alan “Haytarma” adlı film, 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali özel gösteriminde izleyici ile buluştu.

AKM Perge Salonu’ndaki film gösterimine ilgi büyük oldu. Gösterime filmin yapımcısı Lenur İslamov ile oyuncuları da katıldı. Filmi izleyenler arasında 7 yaşındayken sürgüne tanıklık eden ve şimdi 77 yaşında olan Ayşe Seyit Murat ile Türkiye’deki Kırım-Tatar derneklerinin temsilcileri, Antalya’da yaşayan Kırımlı ve Tatarlar da vardı. Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Ahtem Seytablayev’in üstlendiği film, gerçekçi sürgün sahneleri ile izleyenleri hüzne boğdu. Bir çok izleyici gözyaşlarını tutamazken film gösterim sonunda  ayakta alkışlandı.

18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan sürgün ve soykırımı anlatan filmde Aleksey Gorbunov, Usnije Khalilova, Adrey Mostrenko gibi oyuncuların yanı sıra Rus ve Ukraynalı oyuncularla birlikte Kırım sürgününü yaşamış bir çok kişi de rol alıyor. Film, iki kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görülen Kırım Tatar avcı pilotu Amethan Sultan’ın hayatı ve Kırım Tatar halkının sürgün edilmesini konu alıyor.

Altın Portakal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler