Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Portakal 12 Eylül’le hesaplaşacak

Yayınlandı

tarihinde

12 Eylül darbesi ve sansür nedeniyle 1979 ve 1980’de yapılamayan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, bu yılki Altın Portakal’da yeniden düzenlenecek.

Bu yıl 8-14 Ekim’de düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali hem 12 Eylül ile yüzleşeçek ve hem de Türkiye’deki kadın sorununa dikkat çekecek. 12 Eylül ile yüzleşme hamlesi olarak festival, tarihindeki iki buruk sayfayı yeniden açacak. Sansür ve darbe nedeniyle düzenlenemeyen 1979 ve 1980’deki Altın Portakal yarışmaları yeniden hayata geçirilecek. O yıllarda yarışmaya hak kazanmış filmleri yine o yıllarda görevlendirilen jüri üyeleri değerlendirecek. 1979’da, Sansür Kurulu’nun, yarışmaya katılan Yavuz Pağda’nınYolcular, Yavuz Özkan’ın Demiryol ve Ömer Kavur’un Yusuf ile Kenan filmlerini yasaklaması üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler festivalden çekilme kararı alması nedeniyle yarışma düzenlenememişti. Sansüre direnen festival yönetimi de, 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal etmişti. 1980’de ise festival 13 Eylül’de başlama kararı almış ancak 12 Eylül’de darbe olunca festival de iptal edilmişti. Bu iki yıl düzenlenemeyen yarışmalarda yer alan filmler arasında Kanal, Yusuf ile Kenan, Altın Şehir, Adak, Sürü, Düşman, Bereketli Topraklar Üzerinde gibi sinemamızın klasikleri ile sansür nedeniyle fazla gösterilme şansı bulunmayan İsyanTöre, Vatandaş Rıza, Demiryol, Yolcular, Derya Gülü, Gül Hasan, Kara Kafa, Bebek gibi filmler bulunuyor. Dün düzenlenen basın toplantısında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kenan Evren’i de festivale çağırmayı düşündüklerini ancak katılacağını pek düşünmediğini de söyledi. Sinemamızda 1980’lere odaklanacak festival, o yılların sinemamızdaki ağırlıklı teması kadını referans alarak bu yılın temasını ‘… Ve Kadın Dünyaya Dokundu’ olarak belirledi. Bunun için festivaldeki jüri üyeleri kadınlardan oluşacak. Uzun Metraj Film Yarışması’nda Müjde Ar’ın başkanlık yapacağı jüride Handan İpekçi, Vahide Gördüm, Bergüzar Korel, Ayşe Kulin, Yaşar Seyman, Ayşe Arman, Annie Geelmuyden Pertan, Şevval Sam, Melis Behlil, ve Prof. Dr. Serpil Kırel yer alacak. Festival kapsamında Türkiye Kadın Zirvesi oluşturulacak. Farklı meslek ve sosyal gruplardan kadınların bir araya geleceği zirvede Türkiye’deki kadınların sorunları ele alınacak ve bildiriler sunulacak. Ayrıca pek çok panel düzenlenecek. Açılacak sergilerde de kadın teması ön planda. Sergiler arasında SABAH yazarı Tuluhan Tekelioğlu’nun 40’ında 40 Kadın fotoğraf sergisi de yer alacak.

HUDUTLARIN KANUNU İLK DEFA FESTİVALDE
 Festivalde Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar ve yönetmen Mehmet Dinler’e Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek. Rutkay Aziz, Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü alacak. Suna Selen’e Yıldırım Önal Anı Ödülü emanet edilecek. Sinema Emek Ödülü’nü Godzilla lakaplı emektar set amiri Selahattin Geçgel alacak.
 Altın Portakal’da Pelikülün İzinde başlığı altında Lütfi Akad’ın yönettiği, Yılmaz Güney’in başrol oynadığı Hudutların Kanunu, Cannes’dan sonra ilk defa festivalde gösterilecek.
 Festivalin Sinema ve Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Reha Erdem’in Kaç Para Kaç, Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken ve Egemen Ertürk’ün Çıngıraklı Top, engelli sinemaseverlerle buluşacak.
 Geçtiğimiz yıllarda Avrupa ve Asya filmlerinin yarıştığı Uluslararası Bölüm’de, bu yıl Ortadoğu ülkelerinin filmleri de yer alacak.
 Çin sineması ile Azerbaycan sinemasına özel bölümler ayrılacak.
 Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen yapıma verilen 300 bin TL’lik ödül 350 bin TY’ye yükseltildi. Festivalde toplam 700 bin TL para ödülü dağıtılacak.

[Sabah]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler