‘Altın Palmiye’ Başlıyor

Dünya Festivaller

Fransa’nın Cannes kentinde bu yıl 68. kez düzenlenecek festival bugün gerçekleşecek açılış töreniyle perdelerini açıyor.

[KGVID width=”625″ height=”350″]https://www.sinefesto.com/wp-content/uploads/2015/05/68.-Cannes-Film-Festivali.mp4[/KGVID]

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olarak gösterilen 68. Cannes Film Festivali başarılı yönetmenlerin rekabetine sahne olacak. 24 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde 19 film, Altın Palmiye ödülünü kazanmak için yarışacak.

Altın Palmiye Nasıl Üretiliyor? İşte Cevabı!

Festivalin açılışı, 1987 yılından bu yana ilk kez bir kadın yönetmenin filmi ile yapılacak. Açılışta Emmanuelle Bercot’nun ‘La Tete Haute’ filmi gösterilecek.

Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını bu yıl ilk kez iki kişi yürütecek. Yönetmen Joel ve Ethan Coen kardeşler festivalin jüri başkanlığını yapacak. Jüride Fransız oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı sinemacı Xavier Dolan, İngiliz oyuncu Sienna Miller, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, İspanyol oyuncu Rossy de Palma, Malili şarkıcı Rokia Traore ile ABD’li aktör Jake Gyllenhaal bulunuyor.

Festivalde bu yıl iki de Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında ‘Salı’ ile Deniz Gamze Ergüven ise ‘Yönetmenlerin 15 Günü’ adlı paralel seçkide Fransız yapımı ‘Mustang’ isimli filmiyle ödül arayacak.

İşte Festivalde Yarışacak Filmlerin ve Yönetmenlerin Listesi

1- Carol, Todd Haynes

2 – Chronıc, Michel Franco

3 – Dheepan, Jacques Audıard

4 – Il Racconto Deı Raccontı, Matteo Garrone

5 – La Loi du Marche, Stephane Brize

6 – Louder Than Bombs, Joachim Trıer

7 – Macbeth, Justin Kurzel

8 – Margurite et Julien, Valerie Donzelli

9 – Mia Madre, Nanni Morettı

10 – Mon Roi, Maiwenn

11 – Nıe Yınnıang, Hou Hsiao-Hsien

12 – Saul Fıa, László Nemes

13 – Shan He Gu Ren, Jıa Zhang-Ke

14 – Sıcarıo, Denis Vılleneuve

15 – The Lobster, Yorgos Lanthımos

16 – The Sea of Trees, Gus Van Sant

17 – Umımachı Dıary, Kore-Eda Hirokazu

18 – Valley of Love, Guillaume Nıcloux

19 – Youth, Paolo Sorrentıno

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up