Altın Lale Ödülleri Sahiplerini Buldu

Genel

Bu yıl 35’incisi düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü Toz Bezi ile Ahu Öztürk’ün oldu. Geceye damgasını vuran film ise Mustafa Kara’nın yönettiği Kalandar Soğuğu’ydu. Film En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, Görüntü Yönetimi ve Kurgu ödüllerini aldı.

Kalandar Soğuğu

Kalandar Soğuğu

Festivalin bu yılki Sinema Onur Ödülleri sahipleri Suzan AvcıŞerafettin Gür, Perran Kutman,Jeyan Ayral Tözüm oldu. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Ülkü Erakalın’ın ödülünü ise oğlu, Murat Erakalın aldı.

Ülkü Erakalın

Ülkü Erakalın

Meslek hayatının 60. Yılında sinemamıza katkılarından dolayı Türker İnanoğlu’na Özel Ödül verildi.

Altın Lale Uluslararası Yarışma’nın, Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Ödülü’ne bu yıl Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmi layık görüldü.

Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü’nü İngiliz yönetmen, Brady Corbet’in  Bir Liderin Çocukluğu  adlı filmi kazandı.

Toz Bezi

Toz Bezi

11 filmin yer aldığı Ulusal Yarışma’da, En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü’ne,  Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi layık görüldü.

En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya verildi

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filmi layık görüldü.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Toz Bezi filmindeki rolüyle Asiye Dinçsoy’un oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman kazandı.

En İyi Senaryo Ödülü’nü Toz Bezi filmiyle Ahu Öztürk kazandı

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü,  Kalandar Soğuğu filmiyle Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin kazandı.

En İyi Kurgu Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa KaraUmut Sakallıoğlu ve Ali Aga kazandı.

En İyi Özgün Müzik Ödülü Tarla filmiyle Doğan Duru’ya verildi.

Ulusal Kısa Yarışması’nda En İyi Kısa Film Ödülü’nü Ziya Demirel’inSalı adlı filmi kazandı. Cemil Şov filmiyle Barış Sarhan Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

En İyi Belgesel Ödülü Onur Bakır ve Panagiotis Charamis’in Hazır Ol!  filmine verildi. Ayşe Polat’ın Ötekiler adlı filmi Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü  Çırak filmiyle yönetmen Emre Konuk’a layık görüldü.

AUDENTIA Ödülü’ne, festivalde Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen Sihirli Dağ filminin yönetmeni Anca Damdan layık görüldü.

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’nü İtalyan yönetmen Jonas Carpignano’nun yönetmenliğini üstlendiği Akdeniz kazandı. Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra’nın  Yılanın Kucağında adlı filmi ise  Mansiyon’a layık görüldü.

FIPRESCI  Ödüllerini  Altın   Lale  Uluslararası Yarışma’da  Aslı  Özge’nin  yönettiği  Ansızın,  Altın   Lale  Ulusal Yarışma’da  Senem Tüzen’in yönettiği  Ana Yurdu  ve  Ulusal Kısa Film Yarışması’nda da  Levent Türkan’ın yönettiği  Jamais Vu  filmleri kazandı.

Cineuropa.org Ödülü’nü bu yıl Türkiye Sineması Altın Lale Ulusal Yarışma’da yer alan Ahu Öztürk’ün yönettiği Toz Bezi filmi kazandı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up