Altın Koza’nın faturası çıktı…

Festivaller Manşet

18. Altın Koza Film Festivali’nde 4 milyon 900 bin lira civarında harcama yapıldı. 165 bin kişi festivale katıldı, filmlerin gösterimini 70 bin kişi izledi.

       

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Seyhan Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl Altın Koza Film Festivali’nin 8 milyon 300 bin liraya ihale edildiğini ve 6 milyon 729 bin liraya festivalin gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu yıl geçen senenin harcama rakamı ihaleye çıktıklarını ifade eden Aldırmaz, ”Kesin hesap henüz çıkmadı ancak festivale KDV hariç 4 milyon 900 bin civarında harcama yapıldı. Bunun sadece 936 bin lirasını ödül olarak dağıttık. Geçen seneki ödülün iki katı. Festivalin detaylı harcamasını önümüzdeki günlerde internetten yayınlayacağız” dedi.

Festival boyunca Adana’nın ulusal ve yerel medyada yer aldığını vurgulayan Aldırmaz, ”Festivali 73’ü yurt dışından olmak üzere 149 basın mensubu takip etti. 34 ulusal, 10 yerel kanalda toplam 468 kez Altın Koza ile ilgili haber yayınlandı. Aynı tarihlerde 41 ulusal 59 yerel olmak üzere bin 886 kez yazılı basında Altın Koza haberleri çıktı. İnternette de bunun iki katı civarında tıklanma aldı. Bu muhteşem bir sonuç” diye konuştu.

Festivale 764 sanatçı ve akademisyenin konuk olduğunu vurgulayan Aldırmaz, ”İspanya, Fransa, Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Lübnan, Kuzey ve Güney Kıbrıs, Suriye ve Portekiz’den konuklarımız vardı” diye konuştu.

Festivale halkın katılımının da yüksek olduğunu belirten Aldırmaz, şöyle devam etti:

”Sinemalarda 238 film 714 kez perdelere yansıdı. Filmlerin gösterimini 70 bin kişi izledi. 30 bin de öğrenci izleyicimiz vardı. 60 bin izleyici 5 ilçede konserlere gitti. Toplamda 165 bin kişi festivale katıldı. Festival öncesi verdiğimiz ‘sinema müzesi açacağız”, ‘sanata ve sanatçıya daha fazla destek vereceğiz’ sözünü tuttuk. İkisini de başarmanın kıvancı içindeyiz. Sinema Müzesi çok muhteşem oldu. Abidin Dino’nun orijinal 13 eseri bağışlandı. Yılmaz Güney’in özel bir odası var.”

YILMAZ GÜNEY’İN İSMİNİN BULVARA VERİLMESİ
Toplantıda bir gazetecinin, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Adanalı sinemacı Yılmaz Güney’in isminin bir bulvara verilmesine gösterdiği tepkiyi hatırlatması üzerine Aldırmaz, kendilerinin Yılmaz Güney’in sanatçı yönüyle ilgilendiklerini kaydetti.

Aldırmaz, ”Daha önce Yılmaz Güney’in isminin Hürriyet Mahallesi’nde bir sokağa verildiği biliniyor. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, bu ismi daha ön plana çıkarmak istediler. Sanat yönünü yansıtan bir karar aldılar. Belediye başkanımızın kendi görüşüdür. Saygılıyız” dedi.

Bir gazetecinin, 8 Ağustos 2011 tarihinde Adana’daki evinde ölü bulanan sinema sanatçısı Cem Erman’ın festivalde isminin hiç geçmemesinin hatırlatması üzerine Zihni Aldırmaz, ”Ayrı bir ödül değildi. Onun anısına Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü verilecekti. O da verildi” diye konuştu.

 

ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up