Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Koza’nın faturası çıktı…

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali’nde 4 milyon 900 bin lira civarında harcama yapıldı. 165 bin kişi festivale katıldı, filmlerin gösterimini 70 bin kişi izledi.

       

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Seyhan Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl Altın Koza Film Festivali’nin 8 milyon 300 bin liraya ihale edildiğini ve 6 milyon 729 bin liraya festivalin gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu yıl geçen senenin harcama rakamı ihaleye çıktıklarını ifade eden Aldırmaz, ”Kesin hesap henüz çıkmadı ancak festivale KDV hariç 4 milyon 900 bin civarında harcama yapıldı. Bunun sadece 936 bin lirasını ödül olarak dağıttık. Geçen seneki ödülün iki katı. Festivalin detaylı harcamasını önümüzdeki günlerde internetten yayınlayacağız” dedi.

Festival boyunca Adana’nın ulusal ve yerel medyada yer aldığını vurgulayan Aldırmaz, ”Festivali 73’ü yurt dışından olmak üzere 149 basın mensubu takip etti. 34 ulusal, 10 yerel kanalda toplam 468 kez Altın Koza ile ilgili haber yayınlandı. Aynı tarihlerde 41 ulusal 59 yerel olmak üzere bin 886 kez yazılı basında Altın Koza haberleri çıktı. İnternette de bunun iki katı civarında tıklanma aldı. Bu muhteşem bir sonuç” diye konuştu.

Festivale 764 sanatçı ve akademisyenin konuk olduğunu vurgulayan Aldırmaz, ”İspanya, Fransa, Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Lübnan, Kuzey ve Güney Kıbrıs, Suriye ve Portekiz’den konuklarımız vardı” diye konuştu.

Festivale halkın katılımının da yüksek olduğunu belirten Aldırmaz, şöyle devam etti:

”Sinemalarda 238 film 714 kez perdelere yansıdı. Filmlerin gösterimini 70 bin kişi izledi. 30 bin de öğrenci izleyicimiz vardı. 60 bin izleyici 5 ilçede konserlere gitti. Toplamda 165 bin kişi festivale katıldı. Festival öncesi verdiğimiz ‘sinema müzesi açacağız”, ‘sanata ve sanatçıya daha fazla destek vereceğiz’ sözünü tuttuk. İkisini de başarmanın kıvancı içindeyiz. Sinema Müzesi çok muhteşem oldu. Abidin Dino’nun orijinal 13 eseri bağışlandı. Yılmaz Güney’in özel bir odası var.”

YILMAZ GÜNEY’İN İSMİNİN BULVARA VERİLMESİ
Toplantıda bir gazetecinin, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Adanalı sinemacı Yılmaz Güney’in isminin bir bulvara verilmesine gösterdiği tepkiyi hatırlatması üzerine Aldırmaz, kendilerinin Yılmaz Güney’in sanatçı yönüyle ilgilendiklerini kaydetti.

Aldırmaz, ”Daha önce Yılmaz Güney’in isminin Hürriyet Mahallesi’nde bir sokağa verildiği biliniyor. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, bu ismi daha ön plana çıkarmak istediler. Sanat yönünü yansıtan bir karar aldılar. Belediye başkanımızın kendi görüşüdür. Saygılıyız” dedi.

Bir gazetecinin, 8 Ağustos 2011 tarihinde Adana’daki evinde ölü bulanan sinema sanatçısı Cem Erman’ın festivalde isminin hiç geçmemesinin hatırlatması üzerine Zihni Aldırmaz, ”Ayrı bir ödül değildi. Onun anısına Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü verilecekti. O da verildi” diye konuştu.

 

ntvmsnbc

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler