Altın Koza’da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu

Festivaller

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından, 16 – 22 Eylül tarihinde düzenlenecek 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması finalistleri belli oldu. 

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 16 – 22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 20. Altın Koza Film Festivali kapsamındaki Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışmalarında ön değerlendirme sonuçlarının belli olduğunu açıkladı. Başkan vekili Zihni Aldırmaz, ‘Geleceğin sinemacılarına destek vermek amacıyla düzenlediğimiz Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdenizli kısa filmcileri her yıl kentimizde bir araya getiren Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak filmler belli oldu. Tüm finalistlere başarılar diliyorum. Festivalimiz kapsamında kısa filmcilere verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz’ şeklinde konuştu.

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ülkemizdeki güzel sanatlar ile iletişim fakültelerinin sinema – televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin katılabildiği ve filmlerin kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında değerlendirildiği Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda bu yıl, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden 42 filmin yarışmaya hak kazandığını belirtti.

Yarışmanın ön değerlendirme kurulunda yapımcı Ahmet Hızarcı, senarist ve sinema yazarı Necla Algan ve yönetmen Tankunt Kılınç görev yaptı.

Finalist filmleri değerlendirecek isimler ise, yönetmen Belma Baş, belgesel yönetmeni Göksel Gülensoy, animasyoncu Nermin Er, oyuncu Serkan Ercan ve yazar Yekta Kopan’dan oluşuyor.

20.Altın Koza Film Festivali‘EN İYİ’ SEÇİLEN ESERLERİN ÖDÜLÜ 7500 TL OLACAK

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda her dört dalda en iyi film seçilen esere 7.500 TL ödül verilecek. Eser sahibi öğrenciler her yıl olduğu gibi festivalde konuk edilerek yurtiçi ve yurtdışındaki sektör profesyonelleriyle bir araya gelecekler. Eserlerinin gösterimlerinin ardından çeşitli söyleşiler yapacak, etkinliklere katılacaklar.

 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın finalistleri şöyle:

Kurmaca Dalı

Bi’ Garip Adam – Gözde Yetişkin / Emre Sert – Bahçeşehir Üniversitesi

Consensus – Gülten Taranç – 9 Eylül Üniversitesi

Dört Yapraklı Yonca – Hakan Berber – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi

Eksik – Eren Çukurluöz / Umut Subaşı – 9 Eylül Üniversitesi

Mavi Kalpli Kadın “Ağıt” – Can Eren – İstanbul Bilgi Üniversitesi

Mod – Deniz Tarsus – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Faktültesi

Sessizlik Günlükleri – Uğur Yeşil – Mimar Sinan Üniversitesi

Sinemasal – Suat Eroğlu – 9 Eylül Üniversitesi

Sus – Şerif Toklucu – İstanbul Kültür Üniversitesi

Zemberek – Emrah Cevher – Mersin Üniversitesi

 

Belgesel Dalı

Arda Kalanlar – M.Lütfü Akbaş/Coşku Öztuğran – Selçuk  Üniversitesi

Aynanın Diğer YüzüEsra Nur – Mersin Üniversitesi

Gecekondu Mahallesi – Emrah Kılıç – Marmara Üniversitesi

Meğer – Uğur Egemen İres – Anadolu Üniversitesi

Metropolis – Eylem Şen – 9 Eylül Üniversitesi

Soyka – Serhat Altay – Erciyes Üniversitesi

Suriyeli Gelinler – Yaşar Oktay – Kocaeli Üniversitesi

Unutulmuşlar Adası – Cansu Şahin – Selçuk Üniversitesi

Yersiz Yurtsuz – Mahmut Çelik/M. Sercan Yürek – Erciyes Üniversitesi

7 Lira – Ahmet Mert Yavuz – Anadolu Üniversitesi

 

Deneysel Dalı

Ayakkabı – Musab Tekin – Marmara Üniversitesi

Döngü – Sinan Çalış / Burak Varlık – Anadolu Üniversitesi

Ü.N.K – Umut Subaşı – 9 Eylül Üniversitesi

Puset – Mine Sarahan – Selçuk Üniversitesi

Sistemde Redif ve Uyak – Ebubekir Sıddık Durukan – Akdeniz Üniversitesi

Twain – Kağan Kerimoğlu – Kadir Has Üniversitesi

 

Canlandırma Dalı

Çirkin – Perihan Türkdoğan – Marmara Üniversitesi

Frezya – Bugra Uğur Sofu / Serdar Çotuk – Dumlupınar Üniversitesi

Leke – Güven Şahinkanat – Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Ses Park – Serdar Koçak – Anadolu Üniversitesi

Tahrik ve Tahrip – Metin Vatansever – Anadolu Üniversitesi

Uyanış – Mervenur Ülcan / Güneş Göçmen – Anadolu Üniversitesi

 

AKDENİZLİ KISA FİLMCİLERİN BULUŞMA NOKTASI

Adana Büyükşehir Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, festivali Akdenizli kısa filmcilerin buluşma noktası haline getiren geleneksel Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na ise İspanya, Türkiye, Fransa, İsrail, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Suriye, Ürdün, Slovenya, Lübnan ve Kosova gibi ülkelerden yaklaşık 500 eserin başvurduğunu ifade etti.

Yarışmanın jürisinde Bulgaristan’dan Zlatina Rousseva, Yunanistan’dan Patrice Vivancos, Belçika’dan  Eric ledune, ve Sırbistan’dan  Miroljub Vučković ve Türkiye’den Sevin Okyay görev yapacak.

Kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarında toplam 61 filmin yeralacağı yarışmada, her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması finalistleri:

Kurmaca Dalı

Water And Graves – Ersin Shamli – Kosova

About Ndugu – David Munoz – İspanya

Son Kuşlar – Ahmet Ferah – Türkiye

Tooth Of Hope – Nizar Sfair – Lübnan

It’s Not a Cowboy Movie – Benjamin Parent – Fransa

Auschwitz On My Mind – Assaf Machnes – İsrail

Boşluk – Onur Güler – Türkiye

Studio Beirut – Mokhtar Beyrouth – Lübnan

Chamomile – Neritan Zinxhiria – Yunanistan

Rodri – Franco Lolli – Fransa

La Cicatriz – Jose Manuel Cacereno – İspanya

Asya – Mizgin Müjde Arslan – Türkiye

Ephemeral – Diego Modino – İspanya

Ardıl – Semih Korhan Güner – Türkiye

Inertial Love – Jose Esteban Alenda / Cesar Esteban Alenda – İspanya

Typist – Sergey Vlasov – İsrail

Extension – Chantal El Haber – Lübnan

Yaşam Merkezi – Ömer Günüvar – Türkiye

Little Darling – Igor Mirkovic – Hırvatistan

Gypsy – David Bonneville – Portekiz

Patika – Onur Yağız – Türkiye

Bandits – Antoine Giorgini – Fransa

Al Kalb – Fares Cachoux – Suriye

Çaput – Şenol Çöm – Türkiye

45 Degrees – Georgis Grigorakis – Yunanistan

Bue Sabi – Patricia Vidal Delgado – Portekiz

Jacobo – David Del Aguila – İspanya

Küçük Pencereli Evler – Bülent Öztürk – Türkiye

Espana Is Different – Salvador Guerra – İspanya

Departures – Wissam Tanios – Lübnan

Voice Over – Martin Rosete – İspanya

I Offered You Pleasure – Farah Shaer – Lübnan

 

Belgesel Dalı

Pedallar ve Topuklar – Sevda Doğan – Türkiye

Stand Along Zone – Zhenqian Huang – Fransa

Out Of Darkness – Sonie Habib – Lübnan

Buenos Dias Resistencia – Adrian Orr. – İspanya

Ankara’nın Güneydoğusu – Erhun Altun – Türkiye

Faces – Said Najmi – Ürdün

Spina Bifida – Kazım Yılancı – Türkiye

 

Deneysel Dalı

The Devil – Jean-Gabriel Periot – Fransa

Natür Morg – Bilgi Diren Güneş – Türkiye

Despertar – Maria Cifuentes Caruncho – Fransa

Phone Call From Cairo – Yiotis Vrantzas – Yunanistan

Net 17950 – Özden Demir – Türkiye

How Are You? – Dror Shohet – İsrail

Forever – Pedero Resende – Portekiz

Shunpo – Steven Briand – Fransa

Seeds – Shahar Marcus – İsrail

Yeniden Doğmak – Efe Conker – Türkiye

 

Canlandırma Dalı

Out From The Deep – Katrin Novakovic – Hırvatistan

TornistanAyce Kartal – Türkiye

Fading Note – Hani Dombe – İsrail

Eight-Minute Deadline – Zina Papadopoulou / Petros Papadopoulos – Yunanistan

Louchebem – Théo Girettes / Fabien Masson / Stéphanie Grard / Boris Laprade – Fransa

İçine Kaçan Kız – Işık Dikmen – Türkiye

Origami – Joanne Smithies/ Eric De Melo Bueno/ Michael Moreno/ Hugo Bailly Desmarchelier/ Camille Turon – Fransa

Boles – Spela Cadez – Slovenia

The Tortoise – Luis Da Matta Almeida / Pedro Lino – Portekiz

Fado Of A Grown Man – Pedro Brito – Portekiz

Gülçin – Nazlı Eda Noyan – Türkiye

Bajo La Almohada – Isabel Herguera – İspanya

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up