Altın Koza’da Orhan Kemal 100.Yıl Anması

Festivaller Türkiye

ORHAN KEMAL DOĞUMUNUN 100. YILINDA ALTIN KOZA’DA ANILIYOR

Adanalı ünlü edebiyatçı Orhan Kemal, doğumunun 100. yılında, 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde anılıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 – 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında, edebiyatçının eserlerinden uyarlanan filmler izleyiciyle buluşacak. Yine Orhan Kemal eserlerinden uyarlanan filmlerin afişlerinden ve set fotoğraflarından oluşan bir sergi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Orhan_Kemal

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 – 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, doğumunun yüzüncü yılında, eserleri Türk sinemasında pek çok filme ilham vermiş ünlü edebiyatçı ve senarist Orhan Kemal’i anıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Dünyaca ünlü pek çok sanatçıyı yetiştirmiş Adana’dan çıkan önemli isimlerden biri olan ünlü edebiyatçı Orhan Kemal’i, festivalimiz kapsamında anıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Türk edebiyatında özel bir yeri olan Orhan Kemal, sadece edebiyatımızın değil, sinemamızın da gelişmesine katkı sağlamıştır. Eserleri dönemin pek çok filmine ilham vermiş olan Orhan Kemal’in, sayısız senaryoya imza attığı da bilinmektedir” dedi.

Festivalin gösterim bölümünde,  “Orhan Kemal 100 Yaşında” başlığı altında, sanatçının senaryosuna imza attığı ya da kendi eserlerinden uyarlanan filmler, seyirciyle buluşacak.  Bunun yanı sıra, 17 Eylül Çarşamba günü, saat 18.00’da, festival konuklarının ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün katılımıyla Abidin Dino Sanat Parkı’nda, “Orhan Kemal 100 Yaşında Sergisi”nin açılışı yapılacak. Sergide, sanatçının senaryosunu yazdığı filmlerin afişleri ve set fotoğrafları yer alacak.

Aynı gün saat 20.30’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, Mehmet Güleryüz’ün yönettiği “Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal”adlı belgesel gösterilecek.

ORHAN KEMAL

15 Eylül 1914 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğan Orhan Kemal, 1950’lerde film hikâyeleri, diyalog ve senaryolar yazarak, Türk sinemasına katkıda bulunmaya başladı. Roman ve hikâyeleri ise 1960’lı yıllardan başlayarak, beyazperdeye uyarlandı. İlk Orhan Kemal uyarlaması, 1960 yılında Atıf Yılmaz tarafından çekilen Suçlu filmidir.

Orhan Kemal’in 1963 yılında yazdığı ve sinemada edindiği deneyimleri paylaştığı, Senaryo Tekniği ve Senaryoculuğumuzla İlgili Notlar isimli bir kitabı da bulunmaktadır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up