Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Koza’da “Kısa Film Yarışmaları”nın Sonuçları Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

22 Eylül 2013 tarihine kadar devam edecek Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Yarışması’nda “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması “ve “ Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması”nın sonuçları açıklandı.

20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

Adana Altın Koza Film Festivali’nin ayrılmaz bir parçası olan ve birçok genç yönetmenimizi sanat dünyasına kazandıran “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması” geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da dört ayrı kategoride gerçekleştirildi. Ahmet Hızarcı, Necla Algan ve Tankut Kılınç’ın ön jüri üyeliğini yaptığı, Belma Baş, Yekta Kopan, Göksel Gülensoy, Nermin Er ve Serkan Ercan’ın ödülleri belirlediği bu yarışmada dağılım şöyle gerçekleşti:

*En İyi Kurmaca: EKSİK / Yön: Eren Çukurluöz – Umut Subaşı – 9 Eylül Üniversitesi
*En İyi Belgesel: MEĞER / Yön: Uğur Egemen İres – Anadolu Üniversitesi
*En İyi Canlandırma: LEKE / Yön: Güven Şahinkanat – Anadolu Üniversitesi
*En İyi Deneysel: AYAKKABI / Yön: Musab Tekin – Marmara Üniversitesi
*Belgesel Jüri Özel Ödülü: GECEKONDU MAHALLESİ / Yön: Emrah Kılıç – Marmara Üniversitesi

Her dört dalda, ayrı ayrı, en iyi seçilen filme 7.500 TL ödülün verildiği yarışmada, öğrenciler her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalde konuk edilerek, film gösterimlerine katıldılar, yurtiçi ve yurtdışındaki sektör profesyonelleriyle  bir araya gelme şansı yakaladılar.

 

ULUSLARARASI AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

Türkiye’nin de içinde yer aldığı Akdeniz havzası ülkeleri, sinema sanatının çok önemli yönetmenlerinin yetiştiği topraklar olarak biliniyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali, hem bu zenginliğe yeni değerlerler kazandırmak, hem genç yönetmenler arasındaki dostluğu pekiştirmek, hem Adana kentini uluslararası sanat platformuna taşımak ve hem de kısa film üreten yönetmenlere destek olmak amacıyla, 2008 yılından bu yana aralıksız olarak bu alana özel bir önem veriyor.

Bu yıl da, Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, Suriye, Lübnan, İsrail, Ürdün, Filistin, Mısır, Tunus, Libya, Fas, Cezayir gibi ülkelerden onlarca film festivale başvurdu.

Yapılan seçki sonucu programa alınan filmlerin yönetmenleri Adana ya davet edilerek onlara hem kentin zengin ve özgün yüzü tanıtıldı, hem de filmlerinin seyirci ile buluşması sağlandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi “Altın Koza Film Festivali Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması” bugün artık ulusla arası sinema çevrelerinde adı saygınlıkla anılan, bir etkinlik olmuştur.

Bulgaristan’dan Zlatina Rousseva, Yunanistan’dan Patrice Vivancos, Belçika’dan  Eric ledune, Sırbistan’dan  Miroljub Vučković ve Türkiye’den Sevin Okyay’ın görev aldığı seçici kurul, tüm filmleri büyük bir özenle izleyerek aşağıdaki ödül dağılımını gerçekleştirmiştir.

Her dört dalda en iyi seçilen film, 10.000 TL ile ödüllendirilmektedir.

* En İyi Kurmaca Film : KÜÇÜK SEVGİLİ / Yön: Igor Mirkovic / Hırvatistan
* En İyi Belgesel Film: GÜNAYDIN DİRENİŞ / Yön: Adrian Orr / İspanya
* En İyi Canlandırma Film: TORNİSTAN / Yön: Ayce Kartal / Türkiye
* En İyi Deneysel Film: SHUNPO / Yön: Steven Briand / Fransa
* Kurmaca Jüri Özel Ödülü: BOŞLUK / Yön: Onur Güler / Türkiye

 

20. ULUSLARARASI ALTIN KOZA ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMA JÜRİLERİ

BELMA BAŞ

1992’de İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar kitap ve dergi çevirmenliği yapmanın yanı sıra 1991-1998 yılları arasında sinema kurumlarında çalıştı. POYRAZ adlı kısa filmi 2006 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. İlk uzun metrajlı filmi ZEFİR , 2010’da Toronto Film Festivali’nde ilk kez seyirci karşısına çıktıktan sonra ulusal ve uluslararası festivallerde pek çok ödül kazandı.

 

GÖKSEL GÜLENSOY

9 Mart 1962, Bandırma Bandırma’da doğumlu. Ertem Eğilmez ve Halit Refiğ’e asistanlık yaptı. 1985 yılında TRT İstanbul Televizyonu’nda resim kayıt ve video montajcı olarak göreve başladı. Birçok belgesel film çekti. Yönetmen olarak ShowTV, Cine5, NTV ve CNNTURK’te görev aldı. Yönettiği “Ayasofya” ve “Paradise Island – Cyprus” ile yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı. Ayasofya’nın altındaki gizli tünellerde yaptığı araştırmalar; dünyanın en ünlü yazarından  Dan Brown’ın son kitabına konu oldu. ”International Cinema Machines Operator Licence” ve “İstanbul Gras Vally Post Production”  sertifikaları sahibidir.

NERMİN ER

( animasyon karakter tasarımcısı, heykel traş)
İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi güzel sanatlar fakültesinde heykel bölümünden mezun oldu. Öğrenciliği devam ederken yurt içi ve yurt dişi çeşitli sergilerde eserleri sergilendi.1995 yılında ifr-anima stüdyolarında karakter tasarımcısı olarak çalışmaya
başladı.2000 yılından itibaren anıma kara kare film yapım as de kurucu ortak oldu ve çeşitli reklam filmleri, TV serileri,tiyatro şovları için karakter tasarımları yaptı ve uygulamalarında süpervizör olarak çalıştı. Heykel alanındaki çalışmalarını 2004,2009 ve 2011 de galeri nev İstanbul da sergilediği kişisel sergilerle gerçekleştirdi. Ayrıca yurt içi ve dışında çeşitli sergi ve fuarlarda eserleri sergilenmektedir. Animasyon alanındaki çalışmaları karakter tasarımı ve senaryo dalında devam etmektedir.

 

SERKAN ERCAN

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dormen Tiyatrosu’nda oynadığı Zafer Madalyası adlı oyun ilk profesyonel oyunu oldu. 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi oyununda rol aldı. 2001 yılında Krek Tiyatro Topluluğu’nun Op’la Zo’nun Dramı oyununda oynadı. Birçok sinema filmi ve Tv dizisinde rol aldı. 2008’de rol aldığı Gölge filmiyle Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 2011 yılında oynadığı Gişe Memuru filmindeki rolüyle de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

 

YEKTA KOPAN

1968’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri, denemeleri, sinemadan müziğe farklı disiplinler üstüne yazıları çeşitli dergilerde, seçkilerde ve antolojilerde yayımlandı. Özellikle Hayalet Gemi dergisindeki çalışmalarıyla tanındı.

2006’da İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan “İki Kişilik Bir Oyun”un metnini yazdı. Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelenen bu oyunla “Tiyatro Tiyatro Dergisi 2007 En İyi Oyun Yazarı” adayları arasında yer aldı. dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) tarafından yayımlanan “Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt” seçkisinde bir öyküsüyle yer aldı. 2010 yılında, “Çevirenin Notu” isimli öyküsü “El Toreador” adıyla İngiltere’de yayımlanan “The Lounge Companion Vol.2” seçkisine alındı.

 

20. ULUSLARARASI ALTIN KOZA AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMA JÜRİLERİ

ERIC LEDUNE

Odyovizüel ve canlandırma filmleri yaratıcısı, Mons Plastic ve Görsel Sanatlar Okulu (Belçika) mezunu ve fotoğrafçı olan Eric LEDUNE tam anlamıyla çok yönlü bir sanatçı.
1963 yılında Belçika’da, Etterbeek’te doğdu. 15 yaşında, Bruno DEPREZ’le birlikte Tâche d’Encre adlı bir çizgi roman fanzini çıkartmaya başladı. 1986’da, ödüllü kısa filmi Jazz (Caz)’ı çekti, ardından Parlez-moi d’amour (1987), Zapping (1989) ve Procession, et caetera (Tören Alayı vesaire, 1994) geldi. Yeteneği ve uzmanlığı sonucunda, işleri çok sayıda festivalde ödül kazandı. Televizyon için jenerikler yaptı, Haïku’yu (1998) çekti ve bir televizyon dizisi için pilot bölüm hazırladı. 1998’de  30’un üzerinde uluslararası festivale seçilen 6 Haïku (1 ve 2) adlı iki kısa filmi tamamladı ve 2001’de Bayan Bana Bak Bayan’ı 2003’te Deja Vu’yu ve 2007’de Do-it-Yourself’i (Kendin Yap) tamamladı. Eric aynı zamanda Braine-l’Alleud ve Mons akademilerinde ders veriyor.

 

MIROLJUB VUČKOVIĆ

23 Kasım 1952 doğumlu. Sinema eleştirmeni ve aylık televizyon programı yazarı.

2009’dan beri “Avrupa Film Akademisi” üyesi.

“Eurimages”da Sırbistan temsilcisi, 2008-2012.

“Sirbistan Film Merkezi”nde müdür vekili, 2007-2013.

2006’da kurulan “East West Crossings Promotion Fund”ın kurucusu ve yöneticisi.

2006’dan beri “Alpbach Avrupa Forumu” film programı danışmanı.

“Güneydoğu Avrupa Sinema Ağı” başkanı, 2001 – 2005.

“Belgrad Uluslararası Film Festivali” program direktörü, 1997 – 2010.

“Institut za film (Yugoslav/Sırp Film Kurumu)” genel müdürü, 1995 – 2005.

1979’dan itibaren Yugoslav Film Kurumu’nun çeşitli araştırma ve projelerinde çalıştı, Paris’te Centre Georges Pompidou’da, Brüksel’de Cinematheque Royale’de, Pordenone’de Giornate del cinema muto’da düzenlenen Yugoslav filmleri restrospektifleri bunlardan bazılarıdır…

Yabancı filmlerin Yugoslavya’da tanıtımını yaptı, (Brezilya, Arjantin, Rusya, Hindistan, Avrupa, Asya Pasifik ve Arap ülkeleri vb. filmleri için özel programlar hazırladı).

Çeşitli yerli ve yabancı gazete ve dergilerde, popüler yazıları ve profesyonel film incelemeleri yayımlandı. Mayıs 1993’ten Kasım 1995’e kadar, çeşitli Rus televizyon kanalları için danışmanlık ve muhabirlik yaptı, film ve uluslararası film festivalleri üzerine hazırlanan televizyon programlarının yapımcılığını üstlendi.

 

PATRICE VIVANCOS

Brüksel, Avrupa Komisyonu MEDIA Programı Proje Müdürü

Film Komisyonu Yöneticisi

*2005-08: Valencia Bölgesi, “Film Commission du Film” ve “Co-Production Fund” (Ortak Yapım Fonu) Genel Müdürü, İspanya.

*“Avrupa Sinema ve Odiovizüel Günleri” Genel Temsilcisi.

*2010: Avrupa Parlamentosu’nda FERA (Avrupa Film Yönetmenleri Federasyonu) için “Dijital Çağ” Konferansı.

*2003: “Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Sinema Günü”, Belçika

*2002: Strazburg: “Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Sinema Günü” Fransa.

*2002-07: Turin: “Bölgesel Avrupa Fonları ve Yeni Üyeleri”, İtalya.

Festival Yöneticisi

*2003-12: Avrupa Film Akademisi Üyesi, Almanya.

*2003: 1. Bükreş Avrupa Festivali Genel Temsilcisi, Romanya.

*2002: Peñiscola Uluslararası Komedi Festivali Direktörü, İspanya.

*1996-02: Strazburg Avrupa Film Forumu Direktörü ve Direktör Vekili.

*1999: İlk Filmler Festivali Genel Temsilcisi (SRF için), Fransa.

*1991-94: Selanik Uluslararası Film Festivali Direktör Vekili, Yunanistan.

Yazar / Öğretmen

*2005-10: Üniversitelerde (Aix, Paris VIII), Film Okullarında (FEMIS, Fransa)

ve çeşitli AB eğitim programlarında (Euromed, Esodoc, Maia, Screen Leaders, CSF, EEFA) öğretmen…

*2002 : “Cinema & Europe, Réflexions Sur Les Politiques Européennes de Soutien”

adlı kitap yayını (Editions L’Harmattan), Fransa.

*2002: Universidad de Bogota’da Konferans: “Avrupa’yla Ortak Yapım”, Kolombiya.

*2001: Harvard Üniversitesi’nde Konferans: “Avrupa Sineması”, ABD.

*1996-98: ESSEC Film Okulu’nda Öğretmen “Yapım-Ortak Yapım”, (Fransa).

Film Yönetmeni

İki uzun metraj film:
“A Charmed Life (Keyifli Bir Yaşam)”, 1993
“Xenia”, 1989
3 belgesel ve 1 Televizyon filmi.

Eğitim
Sinemada DEUG diploması: Paris III Sorbonne nouvelle Lisans ve Eğitim Bilimleri Yüksek Lisansı – Paris V René Descartes.

 

SEVİN OKYAY

1942, İstanbul doğumlu. 1964 senesinden beri çeviri, 1975’ten beri gazetecilik, 1984’ten beri de film elestirmenliği yapıyor. Ilk film eleştirisini  Fellini’nin “Ve Gemi Gidiyor / E la Nave Va”sı için Milliyet gazetesine yazdı. İlk çevirisini Arkın Yayınevi’ne yaptı, ilk gazetesi ise Politika Gazetesi. Televizyona TRT2 ile, radyoya Açık Radyo ile başladı. Şimdi NTV’de çalışıyor, NTV Radyo’da caz ve polisiye, NTV Spor Radyo’da spor programları yapıyor. SİYAD’ın ilk kadın film eleştirmeni, artık onursal üye. Yayınlanmış dört kitabı, çok sayıda çevirisi var.

 

ZLATINA ROUSSEVA

Bağımsız film yönetmeni ve “Millenium Uluslararası Film Festivali” sanat yönetmeni.

Bulgaristan’da doğdu, 1980’de Sofya’daki “Sinema ve Tiyatro Akademisi”nden mezun oldu.

1986’dan beri, Belçika’da yaşıyor ve çalışıyor. 40’ın üzerinde belgesel ve kısa film yönetti. En önemli filmlerinden bazıları: Century or a day (Yüzyıl ya da Bir Gün), Portrait of a Man of Power (Güçlü Bir Adamın Resmi), Hunting for wolves on the legendary Russian poet Vissotzki (Efsanevi Rus Şair Visotski’de Kurt Avı), Green oranges  of Liberia (Liberya’nın Yeşil Portakalları), The virtuosi from nowhere (Hiçbir Yerden Gelen Virtüözler), Seuthes the immortal, secrets a Thracian king (Ölümsüz Seuthes: Bir Trakya Kralı’nın Sırları), Against the stream (Akıntıya Karşı). Filmleri Fransa, Kanada, New York, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Üsküp,  Oberhausen, İspanya, İtalya’da sayısız ödül kazandı. “Sınır Tanımayan Doktorlar” ile aktif olarak çalıştı ve onların Afrika ve Asya’daki görevleri üzerine raporlar hazırladı.
2009’dan beri “Millenium Uluslararası Belgesel Film Festivali” nin sanat yönetmeni.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Carlos Reygadas “9. Boğaziçi Film Festivali” İçin İstanbul’a Geliyor

Yönetmene Onur Ödül’ü takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

9. Boğaziçi Film Festivali’nde dağıtılacak Onur Ödülleri’nden biri de Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’a takdim edilecek.

23 Ekim’de başlayacak ve 30 Ekim’e kadar devam edecek olan 9. Boğaziçi Film Festivali, Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’ı sinemaseverlerle bir araya getiriyor. 2002 yılında çektiği ilk uzun metraj filmi “Japón” ile   Cannes Film Festival’inde “Caméra d’Or Ödülü” kazanan yönetmene festivalin kapanış gecesinde Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu ve Festival Başkanı Ogün Şanlıer tarafından “Onur Ödülü” takdim edilecek. Bosphorus Film Lab kapsamında 29 Ekim Cuma günü düzenlenecek masterclass ile sinemaseverlerle de buluşacak olan yönetmen, deneyimlerini aktaracak. Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek olan etkinlik saat 18:30’da başlayacak.

Carlos Reygadas, Meksika ve Londra’da hukuk okuduktan sonra 1998 yılında kısa filmler çekmeye başladı. İlk uzun metrajlı filmi Japón ile 2002’de Cannes Film Festival’inden “Caméra d’Or Ödülü” kazanan Reygadas’ın, 2005’te tamamladığı “Battle in Heaven” İngiliz Film Enstitüsü tarafından on yılın en iyi filmlerinden biri seçildi ve Reygadas’ı “Meksika sinemasının tek kişilik üçüncü dalgası” olarak nitelendirdi. “Silent Light” filmi ile dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü, “Post Tenebras Lux” ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı. 2018 yılında yönettiği son filmi “Our Time” ile Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan Carlos Reygadas’ın masterclass etkinliğine katılım için başvurular www.bogazicifilmfestivali.com adresindeki kayıt formu doldurularak gerçekleştirilebilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Danis Tanović Boğaziçi Film Festivali için İstanbul’a Geliyor

Festivalin bu yılki onur konuklarından biri Oscar Ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic olacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin bu yılki onur konuklarından biri Oscar Ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic.

Türkiye’den ve dünyadan yılın öne çıkan yapımlarını bir araya getirdiği film seçkisiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin açılış gecesinde onur ödülü alacak olan Danis Tanovic’in 27. Saraybosna Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdiği “Not So Friendly Neighbourhood Affair” filmi gösterilecek. Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ayrıca 24 Ekim Pazar günü masterclass etkinliği ile sinemaseverlerle buluşacak. Atlas 1948 sinemasında saat 14:00’de başlayacak olan etkinlikte usta yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de 2001’den bu yana filmografisine eklediği filmler ile edindiği bilgi ve deneyimlerini aktaracak.

1969 doğumlu yönetmen kariyerine birçok film sığdırdı. 2001 yılında “No Man´s Land” ile Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar ve Altın Küre ödüllerini kazanan Danis Tanovic´in “Hell”, “Cirkus Colombia”, “Eyes of War”, “Tigers” filmlerinden sonra çektiği “An Episode in The Life of an Ironpicker” filmi 63. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdi ve hem Jüri Özel Ödülü hem de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. 66. Berlin Film Festivali’nde “Death in Sarajevo” filmiyle Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü kazanan Tanovic 2014 yılında ise 20. Saraybosna Film Festivali’nde “Honorary Heart of Sarajevo” ödülüne layık görüldü. Bosna’da yaşayan yönetmen son filmi “Not So Friendly Neighborhood Affair” filminin ilk gösterimini 27. Saraybosna Film Festivali’nin açılış filmi olarak gerçekleştirdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı‘nın destekleri, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 9. Boğaziçi Film Festivali sektörün birbirinden değerli isimlerinin yanı sıra dünya çapında sinema profesyonelleri de İstanbul’da ağırlayacak. Filmler ve etkinlikler hakkında detaylı bilgiler ile tüm sinema salonlarındaki gösterimler www.bogazicifilmfestivali.com internet sitesi ve festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Biletler Satışa Sunuldu

7 gün sürecek Boğaziçi Film Festivali’nde, film gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 ve Kadıköy sinemalarında gerçekleşecek.

Festival biletleri 13.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 18.30 ve 21.00 seansları için 15 TL, kısa film gösterimleri ise 5 TL’den mobilet.com üzerinden satışa sunuldu.  Ayrıca biletler festival süresince Atlas 1948 ve Kadıköy sinemaları gişelerinden de alınabilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Uluslararası Jüri Başkanı “Oliver Laxe” Oldu

İspanyol Yönetmen Oliver Laxe, 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali Uluslararası jüri başkanı oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Jüri Başkanlığını İspanyol Yönetmen Oliver Laxe üstlenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın ortak organizasyonu ile gerçekleşecek olan 7. Âlemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Jürisine “You All Are Captains”“Mimosas” ve “Fire will Come” gibi filmleriyle tanıdığımız uluslararası festivallerden birçok ödül almış, İspanyol yönetmen Oliver Laxe başkanlık edecek.

Üç uzun metraj filminin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve üç filmiyle de Cannes’den ödül kazanan yönetmen, kendine has sinematografisini ve sinemayla olan bağını kutsal bir ilişki olarak tanımlıyor.

Festival Açılışını Oliver Laxe’nin “Mimosas” Filmiyle Yapıyor

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali açılışını, İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü alan “Mimosas” filmiyle yapacak. Kahire ve Sevil Festivallerinden de ödüller alan film, Fas’ın Atlas Dağları’nda geçiyor. Öleceğini hisseden bir şeyhin kendi topraklarında ve sevdiklerinin yanında gömülmek arzusuyla bir kervanla sarp dağlarda çıktığı yolculuğu anlatan ve konusuyla dikkatleri üzerine çeken film, festivalin açılış töreninin ardından yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Jüri Başkanı Oliver Laxe’den “Ustalık Sınıfı” Etkinliği

Dopdolu film seçkisiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan festivalde uluslararası jüri başkanlığı yapacak olan yönetmen, 25 Kasım günü sinema meraklılarıyla deneyimlerini paylaşacak. 7. Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Son Taslak Endüstri Bölümü kapsamında gerçekleşecek olan “Ustalık Sınıfı” etkinliği Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Saat 20:00’de olan etkinlik ile yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de filmlerinden edindiği deneyimleri aktaracak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler