Altın Koza’da Asya ve Afrika rüzgarı

Festivaller Manşet

18. Altın Koza Film Festivali’nde 220 film gösterilecek. Festival bu yıl Asya, Afrika ve Arap dünyasına odaklanacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 17 Eylül’de başlayacak 18. Altın Koza Film Festivali, sekiz gün boyunca hem Türk hem de dünya sinemasını mercek altına alacak. Geçen yıl yaklaşık 70 bin seyircinin takip ettiği festivalin programı dün düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Festival özel bölümler ve yarışmalarla geçmişten bugüne Türkiye sinemasının nitelikli filmlerini seyirciye sunarken, Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım ve Ebedi İsyancılar bölümleriyle Asya, Afrika ve Arap sinemasını da odaklanacak.

Ulusal Yarışma’da 14 film var

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Aşk ve Devrim (Serkan Acar), Beni Sev (Ali Özgentürk), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü), Eylül (Cemil Ağacıkoğlu), Gelecek Uzun Sürer (Özcan Alper), Kadife / Büyük Ana (Erdoğan Kar), Kaybedenler Kulübü (Tolga Örnek), Mar (Caner Erzincan), Memleket Meselesi (İsa Yıldız ve Murat Onbul), Saklı Hayatlar (A. Haluk Ünal), Simurg(Ruhi Karadağ), Türk Pasaportu (Burak Cem Arlıel), Vücut (Mustafa Nuri), Yurt (Muzaffer Özdemir) yarışacak. Kararı yönetmen Derviş Zaim başkanlığında, Beste Bereket, Bülent Vardar, Ebru Ceylan, Selim Demirdelen, yazar Yekta Kopan’dan oluşan jüri verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları ise sabah.com. tr editörlerinden Murat Emir Eren, Selin Sevinç ve Talip Ertürk.

Cannes’dan ödüllü filmin galası Adana’da
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen Bir Zamanlar Anadolu’da filminin Türkiye prömiyeri 21 Eylül 2011 Çarşamba günü Adana’da yapılacak. Gala programına filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın yanı sıra, senaristler Ebru Ceylan ve Ercan Kesal, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncular Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan ve Cansu Demirci de katılacak. Ayrıca festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de 75. Sanat Galerisi’nde açılacak.

‘Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım’
Festival geçen yıl Filistin sinemasını mercek altına almıştı. Bu yıl da Nazım Hikmet’in Asya Afrika Yazarlar Birliği Kongresi’ne katılması vesilesiyle yazdığı Asya Afrika Yazarlarına şiirinden ilham alarak oluşturulan Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünde Asya ve Afrika sinemasının önemli örneklerini izleyiciye sunacak. Mısır’daki devrimi konu alan, birçok yönetmenin Tahrir Meydanı’nda çektiği görüntülerden oluşan 18 Gün /18 DaysMusan Günceleri / Journals of Musan,deniz yoluyla Malezya’ya illegal giriş yapmaya çalışan bir grubun öyküsünü anlatan Deniz Yolcuları / Ways of the Sea, Çin Bağımsız Film Festivali’nde birinci olan Yaşlı Eşek / The Old Donkey, Haykıran Adam, Ruhun Peşinde bölümün öne çıkan filmleri.

Arap Baharı’nı haber veren filmler
DÜNYA Film Eleştirmenleri Federasyon (FIPRESCI) ile Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nin işbirliğiyle hazırlanan Ebedi İsyancılar bölümünde Arap sinemasına odaklanıyor. Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünün fikren tamamlayıcı olan bölümde Arap Baharı’nın habericisi olarak nitelendirilen filmler gösterilecek. Bu bölümde Tunus’tan Moufida Tlatli’nin yönettiği Sarayın Sessizliği Lübnan’dan Behij Hojeij’in Ateş Çemberi / Ring of Fire, Fas’tan Uyuyan Çocuk / L’enfant Endormie, Cezayir’den Sığınmacılar/ Harragas adlı filmler gösterilecek.

Özgentürk, İnanır ve Çehre’ye ödül
Festivalde bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile oyuncular Kadir İnanır ve Nebahat Çehre’ye Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek. Bu vesile ile Özgentürk’ün At, Çıplak ve Kalbin Zamanı, Kadir İnanır’ın rol aldığı Ah Gardaşım, Katırcılar, Sevi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan ve Yılanların Öcü ile Çehre’nin oynadığı Seyyit Han ve Kahreden Gençlik filmleri gösterilecek.

Açılış a Haber’de
Bu yıl festivalin açılış ve kapanış töreni a Haber’den canlı yayınlanacak. Festivalin açılış töreni 17 Eylül Cumartesi, Merkez Park’ta yapılacak. Ödüllerin verileceği kapanış töreni ise 24 Eylül’de yine Merkez Park’ta gerçekleşecek. Türkiye ödül heyecanını a Haber’den izleyecek.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up