Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Koza’da Asya ve Afrika rüzgarı

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali’nde 220 film gösterilecek. Festival bu yıl Asya, Afrika ve Arap dünyasına odaklanacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 17 Eylül’de başlayacak 18. Altın Koza Film Festivali, sekiz gün boyunca hem Türk hem de dünya sinemasını mercek altına alacak. Geçen yıl yaklaşık 70 bin seyircinin takip ettiği festivalin programı dün düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Festival özel bölümler ve yarışmalarla geçmişten bugüne Türkiye sinemasının nitelikli filmlerini seyirciye sunarken, Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım ve Ebedi İsyancılar bölümleriyle Asya, Afrika ve Arap sinemasını da odaklanacak.

Ulusal Yarışma’da 14 film var

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Aşk ve Devrim (Serkan Acar), Beni Sev (Ali Özgentürk), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü), Eylül (Cemil Ağacıkoğlu), Gelecek Uzun Sürer (Özcan Alper), Kadife / Büyük Ana (Erdoğan Kar), Kaybedenler Kulübü (Tolga Örnek), Mar (Caner Erzincan), Memleket Meselesi (İsa Yıldız ve Murat Onbul), Saklı Hayatlar (A. Haluk Ünal), Simurg(Ruhi Karadağ), Türk Pasaportu (Burak Cem Arlıel), Vücut (Mustafa Nuri), Yurt (Muzaffer Özdemir) yarışacak. Kararı yönetmen Derviş Zaim başkanlığında, Beste Bereket, Bülent Vardar, Ebru Ceylan, Selim Demirdelen, yazar Yekta Kopan’dan oluşan jüri verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları ise sabah.com. tr editörlerinden Murat Emir Eren, Selin Sevinç ve Talip Ertürk.

Cannes’dan ödüllü filmin galası Adana’da
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen Bir Zamanlar Anadolu’da filminin Türkiye prömiyeri 21 Eylül 2011 Çarşamba günü Adana’da yapılacak. Gala programına filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın yanı sıra, senaristler Ebru Ceylan ve Ercan Kesal, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncular Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan ve Cansu Demirci de katılacak. Ayrıca festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de 75. Sanat Galerisi’nde açılacak.

‘Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım’
Festival geçen yıl Filistin sinemasını mercek altına almıştı. Bu yıl da Nazım Hikmet’in Asya Afrika Yazarlar Birliği Kongresi’ne katılması vesilesiyle yazdığı Asya Afrika Yazarlarına şiirinden ilham alarak oluşturulan Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünde Asya ve Afrika sinemasının önemli örneklerini izleyiciye sunacak. Mısır’daki devrimi konu alan, birçok yönetmenin Tahrir Meydanı’nda çektiği görüntülerden oluşan 18 Gün /18 DaysMusan Günceleri / Journals of Musan,deniz yoluyla Malezya’ya illegal giriş yapmaya çalışan bir grubun öyküsünü anlatan Deniz Yolcuları / Ways of the Sea, Çin Bağımsız Film Festivali’nde birinci olan Yaşlı Eşek / The Old Donkey, Haykıran Adam, Ruhun Peşinde bölümün öne çıkan filmleri.

Arap Baharı’nı haber veren filmler
DÜNYA Film Eleştirmenleri Federasyon (FIPRESCI) ile Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nin işbirliğiyle hazırlanan Ebedi İsyancılar bölümünde Arap sinemasına odaklanıyor. Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünün fikren tamamlayıcı olan bölümde Arap Baharı’nın habericisi olarak nitelendirilen filmler gösterilecek. Bu bölümde Tunus’tan Moufida Tlatli’nin yönettiği Sarayın Sessizliği Lübnan’dan Behij Hojeij’in Ateş Çemberi / Ring of Fire, Fas’tan Uyuyan Çocuk / L’enfant Endormie, Cezayir’den Sığınmacılar/ Harragas adlı filmler gösterilecek.

Özgentürk, İnanır ve Çehre’ye ödül
Festivalde bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile oyuncular Kadir İnanır ve Nebahat Çehre’ye Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek. Bu vesile ile Özgentürk’ün At, Çıplak ve Kalbin Zamanı, Kadir İnanır’ın rol aldığı Ah Gardaşım, Katırcılar, Sevi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan ve Yılanların Öcü ile Çehre’nin oynadığı Seyyit Han ve Kahreden Gençlik filmleri gösterilecek.

Açılış a Haber’de
Bu yıl festivalin açılış ve kapanış töreni a Haber’den canlı yayınlanacak. Festivalin açılış töreni 17 Eylül Cumartesi, Merkez Park’ta yapılacak. Ödüllerin verileceği kapanış töreni ise 24 Eylül’de yine Merkez Park’ta gerçekleşecek. Türkiye ödül heyecanını a Haber’den izleyecek.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler