Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Koza’da Asya ve Afrika rüzgarı

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali’nde 220 film gösterilecek. Festival bu yıl Asya, Afrika ve Arap dünyasına odaklanacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 17 Eylül’de başlayacak 18. Altın Koza Film Festivali, sekiz gün boyunca hem Türk hem de dünya sinemasını mercek altına alacak. Geçen yıl yaklaşık 70 bin seyircinin takip ettiği festivalin programı dün düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Festival özel bölümler ve yarışmalarla geçmişten bugüne Türkiye sinemasının nitelikli filmlerini seyirciye sunarken, Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım ve Ebedi İsyancılar bölümleriyle Asya, Afrika ve Arap sinemasını da odaklanacak.

Ulusal Yarışma’da 14 film var

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Aşk ve Devrim (Serkan Acar), Beni Sev (Ali Özgentürk), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü), Eylül (Cemil Ağacıkoğlu), Gelecek Uzun Sürer (Özcan Alper), Kadife / Büyük Ana (Erdoğan Kar), Kaybedenler Kulübü (Tolga Örnek), Mar (Caner Erzincan), Memleket Meselesi (İsa Yıldız ve Murat Onbul), Saklı Hayatlar (A. Haluk Ünal), Simurg(Ruhi Karadağ), Türk Pasaportu (Burak Cem Arlıel), Vücut (Mustafa Nuri), Yurt (Muzaffer Özdemir) yarışacak. Kararı yönetmen Derviş Zaim başkanlığında, Beste Bereket, Bülent Vardar, Ebru Ceylan, Selim Demirdelen, yazar Yekta Kopan’dan oluşan jüri verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları ise sabah.com. tr editörlerinden Murat Emir Eren, Selin Sevinç ve Talip Ertürk.

Cannes’dan ödüllü filmin galası Adana’da
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen Bir Zamanlar Anadolu’da filminin Türkiye prömiyeri 21 Eylül 2011 Çarşamba günü Adana’da yapılacak. Gala programına filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın yanı sıra, senaristler Ebru Ceylan ve Ercan Kesal, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncular Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan ve Cansu Demirci de katılacak. Ayrıca festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de 75. Sanat Galerisi’nde açılacak.

‘Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım’
Festival geçen yıl Filistin sinemasını mercek altına almıştı. Bu yıl da Nazım Hikmet’in Asya Afrika Yazarlar Birliği Kongresi’ne katılması vesilesiyle yazdığı Asya Afrika Yazarlarına şiirinden ilham alarak oluşturulan Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünde Asya ve Afrika sinemasının önemli örneklerini izleyiciye sunacak. Mısır’daki devrimi konu alan, birçok yönetmenin Tahrir Meydanı’nda çektiği görüntülerden oluşan 18 Gün /18 DaysMusan Günceleri / Journals of Musan,deniz yoluyla Malezya’ya illegal giriş yapmaya çalışan bir grubun öyküsünü anlatan Deniz Yolcuları / Ways of the Sea, Çin Bağımsız Film Festivali’nde birinci olan Yaşlı Eşek / The Old Donkey, Haykıran Adam, Ruhun Peşinde bölümün öne çıkan filmleri.

Arap Baharı’nı haber veren filmler
DÜNYA Film Eleştirmenleri Federasyon (FIPRESCI) ile Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nin işbirliğiyle hazırlanan Ebedi İsyancılar bölümünde Arap sinemasına odaklanıyor. Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünün fikren tamamlayıcı olan bölümde Arap Baharı’nın habericisi olarak nitelendirilen filmler gösterilecek. Bu bölümde Tunus’tan Moufida Tlatli’nin yönettiği Sarayın Sessizliği Lübnan’dan Behij Hojeij’in Ateş Çemberi / Ring of Fire, Fas’tan Uyuyan Çocuk / L’enfant Endormie, Cezayir’den Sığınmacılar/ Harragas adlı filmler gösterilecek.

Özgentürk, İnanır ve Çehre’ye ödül
Festivalde bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile oyuncular Kadir İnanır ve Nebahat Çehre’ye Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek. Bu vesile ile Özgentürk’ün At, Çıplak ve Kalbin Zamanı, Kadir İnanır’ın rol aldığı Ah Gardaşım, Katırcılar, Sevi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan ve Yılanların Öcü ile Çehre’nin oynadığı Seyyit Han ve Kahreden Gençlik filmleri gösterilecek.

Açılış a Haber’de
Bu yıl festivalin açılış ve kapanış töreni a Haber’den canlı yayınlanacak. Festivalin açılış töreni 17 Eylül Cumartesi, Merkez Park’ta yapılacak. Ödüllerin verileceği kapanış töreni ise 24 Eylül’de yine Merkez Park’ta gerçekleşecek. Türkiye ödül heyecanını a Haber’den izleyecek.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler