Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Koza’da Asya ve Afrika rüzgarı

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali’nde 220 film gösterilecek. Festival bu yıl Asya, Afrika ve Arap dünyasına odaklanacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 17 Eylül’de başlayacak 18. Altın Koza Film Festivali, sekiz gün boyunca hem Türk hem de dünya sinemasını mercek altına alacak. Geçen yıl yaklaşık 70 bin seyircinin takip ettiği festivalin programı dün düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Festival özel bölümler ve yarışmalarla geçmişten bugüne Türkiye sinemasının nitelikli filmlerini seyirciye sunarken, Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım ve Ebedi İsyancılar bölümleriyle Asya, Afrika ve Arap sinemasını da odaklanacak.

Ulusal Yarışma’da 14 film var

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Aşk ve Devrim (Serkan Acar), Beni Sev (Ali Özgentürk), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü), Eylül (Cemil Ağacıkoğlu), Gelecek Uzun Sürer (Özcan Alper), Kadife / Büyük Ana (Erdoğan Kar), Kaybedenler Kulübü (Tolga Örnek), Mar (Caner Erzincan), Memleket Meselesi (İsa Yıldız ve Murat Onbul), Saklı Hayatlar (A. Haluk Ünal), Simurg(Ruhi Karadağ), Türk Pasaportu (Burak Cem Arlıel), Vücut (Mustafa Nuri), Yurt (Muzaffer Özdemir) yarışacak. Kararı yönetmen Derviş Zaim başkanlığında, Beste Bereket, Bülent Vardar, Ebru Ceylan, Selim Demirdelen, yazar Yekta Kopan’dan oluşan jüri verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları ise sabah.com. tr editörlerinden Murat Emir Eren, Selin Sevinç ve Talip Ertürk.

Cannes’dan ödüllü filmin galası Adana’da
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen Bir Zamanlar Anadolu’da filminin Türkiye prömiyeri 21 Eylül 2011 Çarşamba günü Adana’da yapılacak. Gala programına filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın yanı sıra, senaristler Ebru Ceylan ve Ercan Kesal, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncular Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan ve Cansu Demirci de katılacak. Ayrıca festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de 75. Sanat Galerisi’nde açılacak.

‘Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım’
Festival geçen yıl Filistin sinemasını mercek altına almıştı. Bu yıl da Nazım Hikmet’in Asya Afrika Yazarlar Birliği Kongresi’ne katılması vesilesiyle yazdığı Asya Afrika Yazarlarına şiirinden ilham alarak oluşturulan Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünde Asya ve Afrika sinemasının önemli örneklerini izleyiciye sunacak. Mısır’daki devrimi konu alan, birçok yönetmenin Tahrir Meydanı’nda çektiği görüntülerden oluşan 18 Gün /18 DaysMusan Günceleri / Journals of Musan,deniz yoluyla Malezya’ya illegal giriş yapmaya çalışan bir grubun öyküsünü anlatan Deniz Yolcuları / Ways of the Sea, Çin Bağımsız Film Festivali’nde birinci olan Yaşlı Eşek / The Old Donkey, Haykıran Adam, Ruhun Peşinde bölümün öne çıkan filmleri.

Arap Baharı’nı haber veren filmler
DÜNYA Film Eleştirmenleri Federasyon (FIPRESCI) ile Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nin işbirliğiyle hazırlanan Ebedi İsyancılar bölümünde Arap sinemasına odaklanıyor. Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım bölümünün fikren tamamlayıcı olan bölümde Arap Baharı’nın habericisi olarak nitelendirilen filmler gösterilecek. Bu bölümde Tunus’tan Moufida Tlatli’nin yönettiği Sarayın Sessizliği Lübnan’dan Behij Hojeij’in Ateş Çemberi / Ring of Fire, Fas’tan Uyuyan Çocuk / L’enfant Endormie, Cezayir’den Sığınmacılar/ Harragas adlı filmler gösterilecek.

Özgentürk, İnanır ve Çehre’ye ödül
Festivalde bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile oyuncular Kadir İnanır ve Nebahat Çehre’ye Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek. Bu vesile ile Özgentürk’ün At, Çıplak ve Kalbin Zamanı, Kadir İnanır’ın rol aldığı Ah Gardaşım, Katırcılar, Sevi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan ve Yılanların Öcü ile Çehre’nin oynadığı Seyyit Han ve Kahreden Gençlik filmleri gösterilecek.

Açılış a Haber’de
Bu yıl festivalin açılış ve kapanış töreni a Haber’den canlı yayınlanacak. Festivalin açılış töreni 17 Eylül Cumartesi, Merkez Park’ta yapılacak. Ödüllerin verileceği kapanış töreni ise 24 Eylül’de yine Merkez Park’ta gerçekleşecek. Türkiye ödül heyecanını a Haber’den izleyecek.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler