Altın Koza Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festivaller Günün Haberi

Bu yıl 27. si düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu sene koronavirüs pandemisi sebebiyle Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ev sahipliğini yaptığı tören, pandemi nedeniyle yalnızca Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, festival yöneticileri, jüri üyeleri ve film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşti. Festivali gönülden destekleyen Ferhat Göçer ise seslendirdiği şarkılarla konuklara duygulu anlar yaşattı.

Festivalde bu yıl filmler salgın nedeniyle Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması olmak üzere 2 kategoride gerçekleşti. Yarışmalarda kazanan filmlere toplam 410 bin liralık para ödülü verildi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödül kazanan talihli isimler:

  • En İyi Film Ödülü: “Nasipse Adayız” (Yönetmen: Ercan Kesal)        
  • Yılmaz Güney Ödülü: “Bilmemek” (Yönetmen: Leyla Yılmaz)
  • En İyi Yönetmen Ödülü: Leyla Yılmaz (Film: “Bilmemek”)     
  • En İyi Senaryo Ödülü: Ercan Kesal (Film: “Nasipse Adayız”)        
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Senan Kara (Film: “Bilmemek”)
  • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Onur Berk Arslanoğlu (Film: “Plaza”)ve Serdar Orçin (Film: “Ceviz Ağacı”)
  • En İyi Müzik Ödülü: Payam Azadi (Film: “Ceviz Ağacı”)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Orçun Özkılınç (Film: “Mavzer”)     
  • En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Emel Erden (Film: “Topal Şükran’ın Maceraları”)
  • “Ayhan Ergürsel” En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Film: “Nasipse Adayız”)                 
  • Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Seda Türkmen (Film: “Mavzer”) ve Selin Yeninci (Film: “Nasipse Adayız”)
  • Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ozan Çelik (Film: “Mavzer”)
  • “Türkan Şoray” Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Sitare Akbaş (Film: “Ben Bir Denizim”)ve Deniz Altan (Film: “Plaza”)              
  • Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Emir Özden (Film: “Bilmemek”) ve Ahmet Melih Yılmaz (Film: “Yeniden Leyla”)

Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda ödül kazananlar:

  • En İyi Belgesel Film: “Seval”  (Yönetmen: Ahmet Keçili, Çukurova Üniversitesi)
  • En İyi Canlandırma: “Circle” (Yönetmen: Melisa Hoş, Dokuz Eylül Üniversitesi)     
  • En İyi Deneysel Film: “61 Sokak No 4” (Yönetmen: Çağıl Saydam, İzmir Ekonomi Üniversitesi)
  • Bora Beycioğlu En İyi Kurmaca Film: “Vaveyla” (Yönetmen: Birhat Temel, Çukurova Üniversitesi)

Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülen isim:

  • Ercan Kesal (Film: “Nasipse Adayız”)

SİYAD En İyi Film Ödülü’nü kazanan film:

  • “Bilmemek” (Yönetmen: Leyla Yılmaz)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up