Altın Koza, Miyazaki Toplu Gösterisi ile Çocukları Selamlıyor

Festivaller

16 – 22 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında, Hayao Miyazaki’nin eserlerden oluşan bir seçki çocuklarla buluşacak.

Hayao MiyazakiBu yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali’nde, anime ve manga ustası Hayao Miyazaki’nin eserleri, Miyazaki Toplu Gösterisi başlıklı bir bölümle, çocuklarla buluşacak.

Elli yılı aşkın bir süredir sanat yaşamı içinde olan Miyazaki, aynı zamanda yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte, dünyanın sayılı animasyon stüdyolarından biri kabul edilen, Studio Ghibli’nin de kurucusu.

Miyazaki’nin ününün Japonya dışına taşarak dünyaya ulaşması, 2002 yılında Ruhların Kaçışı (Spirited Away) isimli fimi ile, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan ilk animasyon olarak tarihe geçmesiyle oldu. Film, 2003 yılında ise En İyi Animasyon Oscar’ına layık görüldü.

Özellikle son yıllardaki eserlerinde, yönetmenliğin yanı sıra metin yazarlığı da yapan sanatçının kariyerinin başında yeraldığı projelerden biri de, yönetmenliğini Isao Takahata’nın yaptığı ve ülkemizde de bilinen Heidi isimli animasyon.

Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında sanatçının, Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso), Rüzgarlı Vadi (Nausicaä of the Valley of the Wind), Küçük Denizkızı (Ponyo – Ponyo on the Cliff by the Sea), Yüreğinin Sesi (Whisper of the Heart), Sihirli Kedi (The Cat Returns) isimli filmleri çocuklarla buluşacak.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Adanalı çocuklar çok şanslı. Umarız yakın zamanda İstanbul’da da böyle bir toplu gösterim olur, Miyazaki üstâdı henüz tanımayan çocuklar onun renkli ve keyifli dünyasıyla tanışırlar.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up