Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Altın Keçi Ödülleri’ Sahiplerini Bekliyor!

Yayınlandı

tarihinde

Sinematek Derneği, sinema sevgisini ve ilgisini çoğaltmak amacıyla, Anadolu Film Festivali adıyla bir sinema festivali düzenlemektedir.

Anadolu Film Festivali, sinemamızın kuruluş tarihi olan hafta içinde, 11 – 20/11/2011 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Bu yıl birincisi gerçekleşecek Anadolu Film Festivali içinde; kısa metraj film yarışması, uzun ve kısa metraj senaryo yarışması düzenlenmiştir.

Ayrıca; uluslararası ve ulusal bağımsız uzun ve kısa metraj film gösterimleri, sinema insanlarıyla söyleşiler, sinema tekniği üzerine atölyeler, Türk film afişleri sergisi, Mesut Kara’nın “Yeşilçam Hatırası” fotoğraf sergisi, Yağmur Kalyoncu’dan “Artiz Resimleri – İmzalıdır” fotoğraf sergisi, Hülya Küpçüoğlu “Yeşilçamın Erkekleri” adıyla resim sergisi ve Sinematek Derneği’nin senaryo sergisi yer alacaktır. Eski Türk Filmleri Afiş Müzayedesi de etkinliklerimiz arasındadır.

Festivalde her yıl bir “Kardeş Ülke” sinemasına yer verilecektir. Türkiye’den Almanya’ya işçi göçlerinin başlamasının 50. yıl dönümü nedeniyle bu yıl ki “Kardeş Ülke” Almanya olarak belirlenmiş ve konuyla ilgili filmler, belgeseller gösterilecektir.

Festivalin kalbi Ankara’da atmakla birlikte, HER YERDE GÖSTERİM yapılacaktır. Edirne’den Kars’a, yurt içi ve yurtdışından festival filmlerini göstermek isteyenlerle birlikte aynı tarih ve saatte gösterim yapılacaktır. Şimdiden 60 yerle (Adana, Mardin, Denizli, Uşak, Antakya, İzmir, Muğla, Hamburg, New York, Paris… gibi büyük yerler, Tarsus, Polatlı, Bozkurt, Bolvadin… gibi büyük ilçeler) gösterim anlaşması yapılmıştır.

Gösterim yerleri belirlendikçe internet sitemizde duyurulacaktır. Ayrıca festivalimizde gösterilecek filmler online olarak internet üzerinden de takip edilebilecek ve yarışma filmleri için online oy verilebilecektir.

Altın Keçi Ödülleri

Anadolu Film Festivali, Anadolulu, Ankaralı bir oluşumdur ve logosu Ankara Keçisidir. Festival kapsamında verdiğimiz ödülün adı; “Altın Keçi Ödülleri”dir.

“Altın Keçi Ödülleri”, yarışmada ödül alan kısa metraj filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere, her yıl vizyon görmüş bir sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilir.

Festivalimizin internet sitesi; http://www.anatolianfilmfest.org dur. Festivalimizin sosyal medya sitelerinde de sayfaları ve grupları bulunmaktadır.

Anadolu Film Festivali İçinde Yer Alan Etkinlikler

Sergiler 

 •  Hülya Küpçüoğlu “Yeşilçam’ın Erkekleri” Resim Sergisi
 •  Türk Film Afişleri Sergisi
 •  Mesut Kara İle Yeşilçam Hatırası Fotoğraf Sergisi
 •  “Artiz Resimleri-İmzalıdır” Fotoğraf Sergisi
 •  Senaryo Sergisi Ve Afiş Müzayedesi

‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ Sergisi Anatolian Film Festivali’nde…

Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi ‘Anatolian Film Festivali’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 10 Kasım’da açılacak ve 10 – 16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Küpçüoğlu, son yıllarda pop sanattan etkilenerek yaptığı Yeşilçam’ın ünlü isimlerine ait portre ve film sahneleri serisine devam ediyor. Bu kez sanatçı, Yeşilçam’ın erkek figürlerini ön plana çıkartıyor. Sanatçı, farklı dönemlerde Türk sinema tarihine damga vurmuş olan isimleri, Marcel Duchamp’tan beri kullanılan ve pop sanatı da etkilediği söylenen hazır nesne kavramından yola çıkarak, vurguluyor.

Sergi bağlamında seçilen kişiler, perdede birbirinden farklı karakterleri canlandırıyorlar. Değişik televizyon kanallarında, ekranda hala filmlerini izlediğimiz bu isimlerin, bir dönem belli bir kuşağı etkisi altına aldığını ve hatta bazı filmlerin tezlere bile konu olduğunu biliniyor. Günümüzde hala eski Türk filmlerine gönderme yapılarak diziler ya da filmler yapılması, bu filmlerin, sanatın farklı dallarında farklı şekillerde karşımıza çıkması, irdelenmesi ya da sunulması, Türk sinemasında Yeşilçam’ın ve o sürecin içinde yer alan aktörler ya da aktiristlerin de bir fenomen haline geldiğini gösteriyor. Sergi bağlamında farklı filmlerden ve farklı yıllardan seçilen ve birer fenomen haline gelmiş olan figürler, sadece Yeşilçam melodramlarını değil kadın-erkek, taşra-kent ya da zengin-fakir, iyi-kötü gibi çeşitli karşıtlıkları da anımsatıyor…

Türk Filmleri Afiş Sergisi Ve Müzayede: Türk Sinemasından 97 film afişi bu yıl sergilenecek ve daha sonra müzayede yöntemiyle satılacaktır. Sergi, 10 Kasım da açılacak ve 10- 16 Kasım tarihleri arasında görülebilecektir. 20 Kasım 2011 saat 11.00 de müzayede yapılacaktır. Müzayededeki afişlerin çoğunluğu imzalıdır. Yönetmen ve/veya oyuncuları tarafından imzalanmıştır.

Mesut Kara ile Yeşilçam Hatırası Fotoğraf Sergisi: Sinema Yazarı Mesut Kara’nın yıllarca Yeşilçam’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergi Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Senaryo Sergisi: Filme alınmış eserlerin senaryoları sergilenecektir.

“Artiz Resimleri – İmzalıdır” Fotoğraf Sergisi: Yağmur Kalyoncu, ailesinin yıllarca biriktirdiği artist fotoğraflarını sergiliyor.

Not – Tüm sergilerimiz 10 – 17 Kasım 2011 tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Görülebilecek.

Söyleşiler

Büyülü Fener Sineması’nda saat: 20.00 de / ücretsizdir

12 Kasım C.tesi: Selçuk Aydemir “Kısa Filmden Uzun Metraja”

13 Kasım Pazar: Thomas Balkenhol “Yurtdışında Sinema Okulları”

14 Kasım P.tesi: Selda Tan Özdemir “Göç ve Göçmen Filmleri”

15 Kasım Salı: Ahmet Boyacıoğlu “Bağımsız Sinemada Yapımcılık”

16 Kasım Çarşamba: Stacy Ballard Koç “Hoşgörüsüzlük ve Sinema”

17 Kasım Perşembe: Yrd. Doç. Cengiz Asıltürk “Türkiyede Sinema Eğitimi”

Atölyeler

DSLR Video Atölyesi: Kameralarla ilgili bildiğimiz her şeyi kökten değiştiren, kendine yeni bir sektör yaratan, fiyat/performans oranı en yüksek olan DSLR fotoğraf makinelerinin video fonksiyonları ve kullanımını içerir.

Kısa Film Çekim Teknikleri Atölyesi: Kısa film çekim teknikleri, kamera kullanımı, çekim senaryosu oluşturma ve set çalışması.

Belgesel Film Yapım Atölyesi: Belgesel film yapım teknikleri ve pratik çalışması.

Senaryo Atölyesi: Uzun metraj, kısa metraj, belgesel film, dizi film, klip, reklam filmi… senaryosunun nasıl yazılır. Biçim, karakter oluşturma, senaryo hataları gibi konular işlenmektedir.

Sinemada Işık ve Aydınlatma Atölyesi: Belgesel, kısa ve uzun metraj alanlarında ışığın kullanımı ile bilgi içerikli bir atölye çalışmasıdır.

Kurgu / Montaj atölyesi: Dijital kurgu seti, kurgu programları, geçişler, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon üzerine bir atölye çalışmasıdır.

Greenbox, Bluebox Atölyesi: Gelişen tekniklerle birlikte film çekimlerinde greenbox kullanımı yaygınlaşmıştır. Bluebox ve greenbox çekimi nasıl yapılır. Kurguda nasıl düzenlenir.

Stunt / Dublörlük Atölyesi: Stunt ekibi nedir? Dövüş, kılıç, patlama gibi sahneler nasıl çekilir? Dublörler neler yapar. Uygulamalıdır. Atölye Lideri: İlker Can KARAGÜLLE
Atölye Yeri : Anka Paintball

Sinema Eleştirmenliği Atölyesi: Bir film nasıl okunur, analiz edilir. Film eleştirmenliği nedir? Atölye Eğitmeni: Selda Tan Özdemir

Sinemada Yapımcılık Atölyesi: Ömer Çalıkoğlu (İncir Reçeli, Babam ve Oğlum, Salkım Hanım’ın Taneleri filmlerinin Uygulayıcı Yapımcısı)

Anatolian Film Fest. Film Gönderen Okullar:

 • Hisar Kısa Film Seçkisi
 • Mimar Sinan Üni. Film Seçkisi
 • Sam Spiegel Film Okulu Seçkisi – İsrail
 • Prag Film Okulu – Çek Cumhuriyeti
 • Festival Yarışma Filmleri
 • Mehmet Ünal “Memleket Almanya” – Almanya’ya Göçün 50. Yılı Nedeniyle.
 • İTÜ ve YTÜ Film Yarışması Seçkileri

Sinematek Derneği Hakkında

Derneğimiz, 2000 yılından bu yana birçok etkinlik ve sosyal proje yapmış ve yapmaktadır.

Film Gösterimleri “Her Cumartesi – Ücretsiz”: Türk Sinemasını yakından tanımasını sevmesini amaç edinmektedir. Her Cumartesi 14:00’te Ankara Dernek Merkezi’nde “Sinema Teknik Gösterimleri” yapılmaktadır. Bu etkinlikte, filmlerden parçalar gösterilmekte ve filmle ilgili olarak söyleşi ve tartışma yapılmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde gösterimlerin sayısının artırılması ve İstanbul’da da yapılması plânlanmaktadır.

Açık Hava Gösterimleri: Yaz döneminde İstanbul Beşiktaş ve Şişli Belediyesi ile Ankara Çankaya’daki birçok park, pazaryeri ve Taş Ocakları gibi mekânlarda her Cumartesi ve Pazar akşamları ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlik Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Çankaya Belediyesi ile iş birliği içinde yürütülmüştür.

Film Proje Toplantıları: Her hafta belirlenen günde Sinematek İstanbul ve Sinematek Ankara da herkese açık yapılan ücretsiz toplantılardır. Katılan kişilerin projeleri tartışılmakta ve çekim hazırlıkları yapılmaktadır.

Çocuklara Sinema: Her yıl 23 – 24 Nisan Çocuk Haftası içerisinde ücretsiz çocuk filmleri ve çizgi filmler gösterilmektedir.

Arşiv: Türk Sinemasının tüm filmlerinin orijinal bir kopyasının arşivlenmesi amaçlanmaktadır. Şimdilik DVD formatında arşiv çalışmaları yapılmaktadır. Film Müzikleri ve Belgesel, Kısa Film ve Uzun Metraj Film Senaryoları arşivimiz mevcuttur.

Türk Sinema Filmleri Ansiklopedisi: Türkiye’de çekilmiş tüm sinema filmlerinin envanteri çıkarılmış ve ansiklopedi olarak Kültür Bakanlığı’na verilmiştir. 2012 yılında ansiklopedi olarak basılacak ve 2014 yılında interaktif DVD si çıkartılacaktır.

Kısa Filme Açık Destek Projesi: 2006 – 2007 yıllarında 24, 2008 de 22, 2009 da 25, 2010 da 28, 2011 itibariyle 25 kısa film çekimine ücretsiz destek sağlanmıştır.

Senaryo Destek Projesi: Her yıl üniversitelerin Edebiyat ve Dramaturji bölümlerinde okuyan öğrencilere ücretsiz olarak senaryo eğitimi desteği verilmektedir. Bu güne dek 655 üniversiteli bu destekten yararlanmıştır.

Lise Sinema: Liseli öğrencilere yönelik kısa film eğitimi. Yılda bir kez lise öğrencilerine yönelik olarak atölye çalışması yapılmaktadır. Bu güne dek 11 kez yapılan atölyede 170 öğrencimiz yararlanmış ve 34 kısa film çekilmiştir.

Çocuk Yuvası Filmi: Sincan Çocuk Yuvasında yaşayan çocuklarla bir film gerçekleştirilmiş ve gösterimi yapılmıştır. (2008) Bu proje, SHÇEK ve Ana Yüreği Derneği ile ortaklaşa yürütülmüştür.

Bi Bilet Askıya: Sinemaya giden hayırsever insanlar bir bilet de sinemaya gidemeyen çocuklar için satın alırlar. Bu bilet SHÇEK yuvalarındaki çocuklarımızın sinemaya gitmesini sağlar.

Anadolu Film Festivali Düzenleme Kurulu

 • Festival Kurucusu: Yücel Ünlü
 • Festival Başkanı: Sezen Yaraş
 • Festival Genel Koordinatörü: Yasin Öksüz
 • Danışmanlar: Mesut Kara, Selda Tan Özdemir
 • Festival Uluslararası İlişkiler: Burcu Cırtlık
 • Program: Yücel Ünlü
 • Medya Koordinatörü: Ezgi Tural
 • Gösterim Koordinatörü: Onur Eren
 • Söyleşi ve Atölyeler Koordinatörü: Ömer Ayaz
 • Konuklar Koordinatörü: Yiğit Pehlivanlı
 • Basılı Malzemeler Tasarım: Hakan Hücum
 • Teknik Koordinatör: Özcan Şanda
 • Festival Fotoğrafları: Özgür Bener

 

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

41. İstanbul Film Festivali Ulusal Jürileri Belirlendi

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri belirlendi.

Bu yıl 41. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri belirlendi. Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, yönetmen ve senarist Onur Ünlü üstleniyor. Onur Ünlü başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Demet Evgar, görüntü yönetmeni Barış Özbiçer, sanatçı ve eğitmen İnci Eviner ve yapımcı Marsel Kalvo.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma’daAltın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film 150.000 TLOnat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 50.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. En İyi Senaryo Ödülü‘nü kazanana Alametholistic tarafından  10,000TL, jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL verilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL verecek.

Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme 20.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması jüri üyeleri yönetmen Kıvılcım Akay, akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil ve yönetmen Yunus Emre Yalçın.

Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi

Ulusal Kısa Film Yarışması, İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılıyor. Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 10.000 TL ile ödüllendirilecek.  Ulusal Kısa Film Yarışması jüri üyeleri yapımcı Cihan Aslı Filiz, oyuncu Aslı İnandık ve yönetmen Malaz Usta.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Jürisi

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Seyfi Teoman İlk Film Ödülü iki yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmler bu ödüle aday olabiliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Nisan Dağ, sinema yazarı ve film programcısı Cédric Succivalli ve yapımcı Çağıl Bocut yer alıyor.

Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu’nda 33 Yıl

İstanbul Film Festivali’nde yapımı 2021-2022 döneminde tamamlanan filmlerin yer aldığı “Türkiye Sineması” bölümü, bu yıl 35. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilecek. 41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Anadolu Efes, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film’e 10.000 TL, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL; Köprüde Buluşmalar’ın ana destekçisi de olan Anadolu Efes Work in Progress ödülü olarak da 30.000 TL veriyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

‘‘KLONDIKE’’ Dünya Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde Gerçekleştirdi

Filmi “Maryna Er Gorbach” yönetiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KLONDIKE

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi ilk gösterimini dünya sinemasının en önemli festivallerinden Sundance Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışması”nda yaptı.

Bu yıl 20-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Klondike” filminin online galası gerçekleşti. Uluslararası ana yarışmasına yalnızca 10 filmin kabul edildiği Sundance Film Festivali’ne Ukrayna/Kyiv’deki bir sinema salonundan eş zamanlı olarak katılan film ekibi, gösterim sonrası Amerikalı sinemaseverlerle soru cevap bölümüne de katıldı.

Sinema Eleştirmenlerinden “Klondike”’ye Övgü

Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı “Klondike”, Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdiği dünya prömiyeri sonrası yabancı basın ve sinema eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikayesine odaklanan film, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’de Ukrayna’da düşürülmesi olayını da beyaz perdeye taşıyor.  

Avrupa Prömiyeri 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşecek

Çekimlerinin Ukrayna’da Ukraynalı, Türk, Çek, Boşnak ve Gürcü ekipler tarafından gerçekleştirilen film Avrupa prömiyerini ise ekibin katılımıyla 10-20 Şubat’ta gerçekleşecek olan 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin “Panorama Bölümü”nde yapacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler