Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Altın Keçi Ödülleri’ Sahiplerini Bekliyor!

Yayınlandı

tarihinde

Sinematek Derneği, sinema sevgisini ve ilgisini çoğaltmak amacıyla, Anadolu Film Festivali adıyla bir sinema festivali düzenlemektedir.

Anadolu Film Festivali, sinemamızın kuruluş tarihi olan hafta içinde, 11 – 20/11/2011 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Bu yıl birincisi gerçekleşecek Anadolu Film Festivali içinde; kısa metraj film yarışması, uzun ve kısa metraj senaryo yarışması düzenlenmiştir.

Ayrıca; uluslararası ve ulusal bağımsız uzun ve kısa metraj film gösterimleri, sinema insanlarıyla söyleşiler, sinema tekniği üzerine atölyeler, Türk film afişleri sergisi, Mesut Kara’nın “Yeşilçam Hatırası” fotoğraf sergisi, Yağmur Kalyoncu’dan “Artiz Resimleri – İmzalıdır” fotoğraf sergisi, Hülya Küpçüoğlu “Yeşilçamın Erkekleri” adıyla resim sergisi ve Sinematek Derneği’nin senaryo sergisi yer alacaktır. Eski Türk Filmleri Afiş Müzayedesi de etkinliklerimiz arasındadır.

Festivalde her yıl bir “Kardeş Ülke” sinemasına yer verilecektir. Türkiye’den Almanya’ya işçi göçlerinin başlamasının 50. yıl dönümü nedeniyle bu yıl ki “Kardeş Ülke” Almanya olarak belirlenmiş ve konuyla ilgili filmler, belgeseller gösterilecektir.

Festivalin kalbi Ankara’da atmakla birlikte, HER YERDE GÖSTERİM yapılacaktır. Edirne’den Kars’a, yurt içi ve yurtdışından festival filmlerini göstermek isteyenlerle birlikte aynı tarih ve saatte gösterim yapılacaktır. Şimdiden 60 yerle (Adana, Mardin, Denizli, Uşak, Antakya, İzmir, Muğla, Hamburg, New York, Paris… gibi büyük yerler, Tarsus, Polatlı, Bozkurt, Bolvadin… gibi büyük ilçeler) gösterim anlaşması yapılmıştır.

Gösterim yerleri belirlendikçe internet sitemizde duyurulacaktır. Ayrıca festivalimizde gösterilecek filmler online olarak internet üzerinden de takip edilebilecek ve yarışma filmleri için online oy verilebilecektir.

Altın Keçi Ödülleri

Anadolu Film Festivali, Anadolulu, Ankaralı bir oluşumdur ve logosu Ankara Keçisidir. Festival kapsamında verdiğimiz ödülün adı; “Altın Keçi Ödülleri”dir.

“Altın Keçi Ödülleri”, yarışmada ödül alan kısa metraj filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere, her yıl vizyon görmüş bir sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilir.

Festivalimizin internet sitesi; http://www.anatolianfilmfest.org dur. Festivalimizin sosyal medya sitelerinde de sayfaları ve grupları bulunmaktadır.

Anadolu Film Festivali İçinde Yer Alan Etkinlikler

Sergiler 

 •  Hülya Küpçüoğlu “Yeşilçam’ın Erkekleri” Resim Sergisi
 •  Türk Film Afişleri Sergisi
 •  Mesut Kara İle Yeşilçam Hatırası Fotoğraf Sergisi
 •  “Artiz Resimleri-İmzalıdır” Fotoğraf Sergisi
 •  Senaryo Sergisi Ve Afiş Müzayedesi

‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ Sergisi Anatolian Film Festivali’nde…

Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi ‘Anatolian Film Festivali’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 10 Kasım’da açılacak ve 10 – 16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Küpçüoğlu, son yıllarda pop sanattan etkilenerek yaptığı Yeşilçam’ın ünlü isimlerine ait portre ve film sahneleri serisine devam ediyor. Bu kez sanatçı, Yeşilçam’ın erkek figürlerini ön plana çıkartıyor. Sanatçı, farklı dönemlerde Türk sinema tarihine damga vurmuş olan isimleri, Marcel Duchamp’tan beri kullanılan ve pop sanatı da etkilediği söylenen hazır nesne kavramından yola çıkarak, vurguluyor.

Sergi bağlamında seçilen kişiler, perdede birbirinden farklı karakterleri canlandırıyorlar. Değişik televizyon kanallarında, ekranda hala filmlerini izlediğimiz bu isimlerin, bir dönem belli bir kuşağı etkisi altına aldığını ve hatta bazı filmlerin tezlere bile konu olduğunu biliniyor. Günümüzde hala eski Türk filmlerine gönderme yapılarak diziler ya da filmler yapılması, bu filmlerin, sanatın farklı dallarında farklı şekillerde karşımıza çıkması, irdelenmesi ya da sunulması, Türk sinemasında Yeşilçam’ın ve o sürecin içinde yer alan aktörler ya da aktiristlerin de bir fenomen haline geldiğini gösteriyor. Sergi bağlamında farklı filmlerden ve farklı yıllardan seçilen ve birer fenomen haline gelmiş olan figürler, sadece Yeşilçam melodramlarını değil kadın-erkek, taşra-kent ya da zengin-fakir, iyi-kötü gibi çeşitli karşıtlıkları da anımsatıyor…

Türk Filmleri Afiş Sergisi Ve Müzayede: Türk Sinemasından 97 film afişi bu yıl sergilenecek ve daha sonra müzayede yöntemiyle satılacaktır. Sergi, 10 Kasım da açılacak ve 10- 16 Kasım tarihleri arasında görülebilecektir. 20 Kasım 2011 saat 11.00 de müzayede yapılacaktır. Müzayededeki afişlerin çoğunluğu imzalıdır. Yönetmen ve/veya oyuncuları tarafından imzalanmıştır.

Mesut Kara ile Yeşilçam Hatırası Fotoğraf Sergisi: Sinema Yazarı Mesut Kara’nın yıllarca Yeşilçam’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergi Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Senaryo Sergisi: Filme alınmış eserlerin senaryoları sergilenecektir.

“Artiz Resimleri – İmzalıdır” Fotoğraf Sergisi: Yağmur Kalyoncu, ailesinin yıllarca biriktirdiği artist fotoğraflarını sergiliyor.

Not – Tüm sergilerimiz 10 – 17 Kasım 2011 tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Görülebilecek.

Söyleşiler

Büyülü Fener Sineması’nda saat: 20.00 de / ücretsizdir

12 Kasım C.tesi: Selçuk Aydemir “Kısa Filmden Uzun Metraja”

13 Kasım Pazar: Thomas Balkenhol “Yurtdışında Sinema Okulları”

14 Kasım P.tesi: Selda Tan Özdemir “Göç ve Göçmen Filmleri”

15 Kasım Salı: Ahmet Boyacıoğlu “Bağımsız Sinemada Yapımcılık”

16 Kasım Çarşamba: Stacy Ballard Koç “Hoşgörüsüzlük ve Sinema”

17 Kasım Perşembe: Yrd. Doç. Cengiz Asıltürk “Türkiyede Sinema Eğitimi”

Atölyeler

DSLR Video Atölyesi: Kameralarla ilgili bildiğimiz her şeyi kökten değiştiren, kendine yeni bir sektör yaratan, fiyat/performans oranı en yüksek olan DSLR fotoğraf makinelerinin video fonksiyonları ve kullanımını içerir.

Kısa Film Çekim Teknikleri Atölyesi: Kısa film çekim teknikleri, kamera kullanımı, çekim senaryosu oluşturma ve set çalışması.

Belgesel Film Yapım Atölyesi: Belgesel film yapım teknikleri ve pratik çalışması.

Senaryo Atölyesi: Uzun metraj, kısa metraj, belgesel film, dizi film, klip, reklam filmi… senaryosunun nasıl yazılır. Biçim, karakter oluşturma, senaryo hataları gibi konular işlenmektedir.

Sinemada Işık ve Aydınlatma Atölyesi: Belgesel, kısa ve uzun metraj alanlarında ışığın kullanımı ile bilgi içerikli bir atölye çalışmasıdır.

Kurgu / Montaj atölyesi: Dijital kurgu seti, kurgu programları, geçişler, kesintisizlik, görsel dil ve kompozisyon üzerine bir atölye çalışmasıdır.

Greenbox, Bluebox Atölyesi: Gelişen tekniklerle birlikte film çekimlerinde greenbox kullanımı yaygınlaşmıştır. Bluebox ve greenbox çekimi nasıl yapılır. Kurguda nasıl düzenlenir.

Stunt / Dublörlük Atölyesi: Stunt ekibi nedir? Dövüş, kılıç, patlama gibi sahneler nasıl çekilir? Dublörler neler yapar. Uygulamalıdır. Atölye Lideri: İlker Can KARAGÜLLE
Atölye Yeri : Anka Paintball

Sinema Eleştirmenliği Atölyesi: Bir film nasıl okunur, analiz edilir. Film eleştirmenliği nedir? Atölye Eğitmeni: Selda Tan Özdemir

Sinemada Yapımcılık Atölyesi: Ömer Çalıkoğlu (İncir Reçeli, Babam ve Oğlum, Salkım Hanım’ın Taneleri filmlerinin Uygulayıcı Yapımcısı)

Anatolian Film Fest. Film Gönderen Okullar:

 • Hisar Kısa Film Seçkisi
 • Mimar Sinan Üni. Film Seçkisi
 • Sam Spiegel Film Okulu Seçkisi – İsrail
 • Prag Film Okulu – Çek Cumhuriyeti
 • Festival Yarışma Filmleri
 • Mehmet Ünal “Memleket Almanya” – Almanya’ya Göçün 50. Yılı Nedeniyle.
 • İTÜ ve YTÜ Film Yarışması Seçkileri

Sinematek Derneği Hakkında

Derneğimiz, 2000 yılından bu yana birçok etkinlik ve sosyal proje yapmış ve yapmaktadır.

Film Gösterimleri “Her Cumartesi – Ücretsiz”: Türk Sinemasını yakından tanımasını sevmesini amaç edinmektedir. Her Cumartesi 14:00’te Ankara Dernek Merkezi’nde “Sinema Teknik Gösterimleri” yapılmaktadır. Bu etkinlikte, filmlerden parçalar gösterilmekte ve filmle ilgili olarak söyleşi ve tartışma yapılmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde gösterimlerin sayısının artırılması ve İstanbul’da da yapılması plânlanmaktadır.

Açık Hava Gösterimleri: Yaz döneminde İstanbul Beşiktaş ve Şişli Belediyesi ile Ankara Çankaya’daki birçok park, pazaryeri ve Taş Ocakları gibi mekânlarda her Cumartesi ve Pazar akşamları ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlik Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Çankaya Belediyesi ile iş birliği içinde yürütülmüştür.

Film Proje Toplantıları: Her hafta belirlenen günde Sinematek İstanbul ve Sinematek Ankara da herkese açık yapılan ücretsiz toplantılardır. Katılan kişilerin projeleri tartışılmakta ve çekim hazırlıkları yapılmaktadır.

Çocuklara Sinema: Her yıl 23 – 24 Nisan Çocuk Haftası içerisinde ücretsiz çocuk filmleri ve çizgi filmler gösterilmektedir.

Arşiv: Türk Sinemasının tüm filmlerinin orijinal bir kopyasının arşivlenmesi amaçlanmaktadır. Şimdilik DVD formatında arşiv çalışmaları yapılmaktadır. Film Müzikleri ve Belgesel, Kısa Film ve Uzun Metraj Film Senaryoları arşivimiz mevcuttur.

Türk Sinema Filmleri Ansiklopedisi: Türkiye’de çekilmiş tüm sinema filmlerinin envanteri çıkarılmış ve ansiklopedi olarak Kültür Bakanlığı’na verilmiştir. 2012 yılında ansiklopedi olarak basılacak ve 2014 yılında interaktif DVD si çıkartılacaktır.

Kısa Filme Açık Destek Projesi: 2006 – 2007 yıllarında 24, 2008 de 22, 2009 da 25, 2010 da 28, 2011 itibariyle 25 kısa film çekimine ücretsiz destek sağlanmıştır.

Senaryo Destek Projesi: Her yıl üniversitelerin Edebiyat ve Dramaturji bölümlerinde okuyan öğrencilere ücretsiz olarak senaryo eğitimi desteği verilmektedir. Bu güne dek 655 üniversiteli bu destekten yararlanmıştır.

Lise Sinema: Liseli öğrencilere yönelik kısa film eğitimi. Yılda bir kez lise öğrencilerine yönelik olarak atölye çalışması yapılmaktadır. Bu güne dek 11 kez yapılan atölyede 170 öğrencimiz yararlanmış ve 34 kısa film çekilmiştir.

Çocuk Yuvası Filmi: Sincan Çocuk Yuvasında yaşayan çocuklarla bir film gerçekleştirilmiş ve gösterimi yapılmıştır. (2008) Bu proje, SHÇEK ve Ana Yüreği Derneği ile ortaklaşa yürütülmüştür.

Bi Bilet Askıya: Sinemaya giden hayırsever insanlar bir bilet de sinemaya gidemeyen çocuklar için satın alırlar. Bu bilet SHÇEK yuvalarındaki çocuklarımızın sinemaya gitmesini sağlar.

Anadolu Film Festivali Düzenleme Kurulu

 • Festival Kurucusu: Yücel Ünlü
 • Festival Başkanı: Sezen Yaraş
 • Festival Genel Koordinatörü: Yasin Öksüz
 • Danışmanlar: Mesut Kara, Selda Tan Özdemir
 • Festival Uluslararası İlişkiler: Burcu Cırtlık
 • Program: Yücel Ünlü
 • Medya Koordinatörü: Ezgi Tural
 • Gösterim Koordinatörü: Onur Eren
 • Söyleşi ve Atölyeler Koordinatörü: Ömer Ayaz
 • Konuklar Koordinatörü: Yiğit Pehlivanlı
 • Basılı Malzemeler Tasarım: Hakan Hücum
 • Teknik Koordinatör: Özcan Şanda
 • Festival Fotoğrafları: Özgür Bener

 

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler