Altın Aslan İtalya’nın

Festivaller

İtalya’da bu yıl 70’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Venedik Film Festivali 2013

Festivalin En İyi Filme verilen Altın Aslan ödülü, İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin Sacro GRA adlı belgesel filminin oldu.

Roma’nın büyük otoyolu Gra kenarında yaşayan ailelerin gündelik hayatlarını anlatan belgesel, favoriler arasında gösterilmiyordu ve Altın Aslan’ı alması sürpriz olarak yorumlandı. Venedik Film Festivali’nin yarışma bölümüne ilk kez bu yıl belgesel filmler kabul edildi.

En İyi Yönetmen Ödülü Gümüş Aslan Miss Violence filmiyle Yunanlı yönetmen Alexandros Avranas’ın oldu. Filmin başrol oyuncusu Themis Panou da En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Filmde Aggeliki adlı küçük kız 11. yaş gününde balkondan atlayarak hayatını kaybeder. Ailesi Aggeliki’nin ölümünün intihar veya bir kaza olmadığından emindir.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Emma Dante yönetmenliğindeki Vis Castellana Bandiera filmindeki rolü ile İtalyan sanatçı Elena Cotta’ya verildi.

Stephen Frears’ın yönettiği, favoriler arasındaki Philomena, başrol oyuncularından Steve Coogan ile Jeff Pope’a En İyi Senaryo Ödülü kazandırdı.

Festival kapsamındaki Avrupa Kısa Film Ödülü’nü ise Belçika’da yaşayan Türk yönetmen Bülent Öztürk’ün Küçük Pencereli Evler filmi aldı.

Senaryosunu Bülent Öztürk ve Mizgin Müjde Arslan’ın birlikte yazdığı film, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde Kürt nüfusun yaşadığı kırsal bölgede işlenen bir namus cinayetini konu alıyor. Filmde 22 yaşındaki evli bir kadın olan Dilan’ın komşu köydeki genç bir adama duyduğu yasak aşka karşılık ödediği bedel anlatılıyor.

Jüri Büyük Ödülü’nün Tsai Ming-Liang’ın JiaoYou filmine, Jüri Özel Ödülü’nün ise Philip Gröning’in Die Frau Des Polizisten filmine verildi.

Festivalde ayrıca geleceğin film yapımcıları için verilen, Türkiye’den de Deniz Akçay Katıksız’ın Köksüz filminin yarıştığı Geleceğin Aslanı Ödülü’nü Beyaz Gölge / White Shadow filmiyle Noaz Dehse aldı.

Venedik’e bağlı Lido yarımadasında 28 Ağustos’da Alfonso Cuaron’un Yerçekimi / Gravity filmiyle başlayan festival, bugün Amazonia’nın gösterimiyle sona erecek.

Ödül Listesi

En İyi Film / Altın Aslan: Sacro GRA (Gianfranco Rosi) İtalya, Fransa

En İyi Yönetmen / Gümüş Aslan: Alexandros Avranas (Miss Violence) Yunanistan

En İyi Aktör: Themis Panou (Miss Violence)

En İyi Aktris: Elena Cotta (Via Castellana Bandiera) İtalya, İsviçre, Fransa

En İyi Senaryo: Steve Coogan ve Jeff Pope (Philomena / Stephen Frears) İngiltere

Jüri Büyük Ödülü: JiaoYou (Tsai Ming-Liang)

Jüri Özel Ödülü: Die Frau Des Polizisten (Philip Gröning) Almanya

Geleceğin Aslanı Ödülü: Beyaz Gölge-White Shadow (Noaz Dehse) İtalya, Alm, Tanzanya

Marcello Mastroianni En İyi Genç Yönetmen Ödülü:  David Gordon (Joe)

Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü: Tye Sheridan (Joe)

Avrupa Kısa Film Ödülü: Küçük Pencereli Evler (Bülent Öztürk)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up