Aliya Dizisinden İlk Fragman

Diziler Yakında
Bosna ve Hersek’in ilk kurucu Cumhurbaşkanı Aliya Izetbegović’in ilk gençlik yıllarından itibaren, son nefesine kadar hayatını ele alan Aliya dizisinden ilk fragman yayınlandı. 6 bölümlük dizi 9 Ocak 2018’de başlıyor.

TRT’de yayınlanacak mini dizinin senaryosunu Ahmet Tezcan kaleme aldı. Ahmet İmamoviç tarafından yönetilen dizide Aliya’yı Yurdaer Okur, Aliya’nın gençliğini ise Burak Poyraz canlandırıyor.

Aliya’nın konusu:

Alija 17 yaşındadır. İkinci Dünya Savaşı bütün acımasızlığı ile sürmektedir.

İngiliz uçakları Alman mevzilerini bombalamaya giderken Saraybosna üzerinden uçmakta ve taşıdıkları bombaların bazıları şehre düşmektedir. Her uçak geçişinde şehirde sirenler çalar ve halk sığınaklara hücum eder.

Sadece iki genç sığınaklara gitmek yerine, açık alana koşmakta, parkta birbirleriyle buluşmaktadırlar. Savaş uçaklarının geçişine sevinen sadece bu iki gençtir; Alija ve Halida. Onların savaş uçaklarının gürültüsü, bomba ve siren sesleri arasında vücut bulup gelişen aşkları, felaketlere rağmen asla sarsılmayacak, birbirlerini her şart ve ortamda sevmeye devam edeceklerdir.

Alija ve Halida’nın aşkı; kadın ve erkek iki insanın birlikteliği değil, zulüm ve haksızlıklara karşı iyilik, cesaret ve güzelliğin başkaldırısıdır. Bu başkaldırının, isyanın ve direnişin meyvesi; yüzyıllarca zulüm altında inleyen ve katliamlara maruz bırakılan Müslüman Bosna ve Hersek halkının özgürlük ve bağımsızlığı olacaktır.

Aliya, 9 Ocak 2018’de TRT‘de başlayacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up