Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Ali Nuri Türkoğlu: Sinema Bütün Sanatların Birleşimidir!

Yayınlandı

tarihinde

Ali Nuri Türkoğlu ile yaptığımız röportajın ilk bölümünü geçtiğimiz günlerde siz değerli sinemaseverler ile paylaşmıştık. Röportajın ikinci bölümünde ise Ali Nuri Türkoğlu’nun televizyon, sinema ve oyunculuk gibi konulardaki görüşlerini okuyacaksınız… 

Röportaj: Abdurrahman Badeci

Fotoğraflar: Onur Aldoğan

Röportajın ilk bölümünü okumak için tıklayınız!

2. Bölüm

Ne yapmak istiyorsunuz bu sektörde?

Bu çok genel bir soru ama şöyle diyeyim: ben hep TV şovu yapmayı hayal ediyorum. Şov işiyle uğraşmak istiyordum.

Şov?

Şov şu; bol bol tipleme olan, taşlama tabir ettiğimiz şey. TV ile dalga geçen. Dizilerle dalga geçen, reklamlarla dalga geçen, insanları eğlendiren, eğlencelik bir şov.  Ama bir süre sonra bunu da gerçekten yapmak istemediğimi anladım. Çünkü iyi yapanlar oldu, kötü yapanlar oldu. Kötü yapanlar çok olduğundan insanın hevesi kaçıyor. Ben hiçbir zaman öyle mi yapılır, işte böyle yapılır diyen, hırsı ön plana çıkan bir adam olmadım. Belki de olmalıydım ama olamadım. Gergin arenalardan uzak durmaya çalışmış biriyim. Ben TV’de kendimi oyuncu olarak bir zamana kadar görebiliyorum. O yüzden rejiyi izledim. Aklımın ve gönlümün bir yerinde ‘ben çeksem nasıl çekerim acaba’ diye bir soru hep oldu. Ve reji masasını sevdim, seyrettim. Kendime faydalı olacağını hissettiğim için izledim. Doğaçlamanın olmasını istiyorum. Perdede 96 yılında ilk reklam filmimde kendimi izlediğimde -aynı zamanda sinema versiyonu da oynatılmıştı-Büyülendim. Kalitesi yüksekti. Reklam filmlerinden ‘Baba Beni Okula Gönder ’de oynadım, Yapı Kredi Taksit Kart filminde oynadım. Sinema perdesi benim hep ilgimi çekti. Hayatımda en sevdiğim üçlü perde, mısır kokusu ve Alaska frigonun tadı. Oyuncu olduğuma şükrediyordum.

Sinema bütün sanatların birleşimidir. 5 senedir bir senaryonun üzerinde çalıştım. Bu filmi ben çekeceğim dediğim bir işti. Onun zamanı daha gelmedi. Batılı bir söz vardır. ‘Tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarından bahset’. İnsana sadece yaptığı işlerin karşılığı verilir. Okuduğumdan fazla yazdım. Tiyatro metni okudum romanlarla aram iyi olmadı. Öykü sevdim. Felsefeyle çok ilgilendim, Klasik batı ve doğu felsefesiyle, Antik Hint felsefesiyle ve maalesef çok sonra ‘İslam felsefesiyle’ tanıştım. Aslında İslam’ın felsefeye bakışıyla ilgilendim. Şiir yazmaya başladım, yazıyordum ama bir düzene oturttum. Şair-yazar bir arkadaşımın(kendine amatör diyen ama bence çok iyi şiir okuyan ve şiir yazan bir arkadaş) tavsiyesiyle internette şiirlerim yayınlandı. Ama bir süre sonra geri çektim şiirleri. Orda durunca sanki benim mahremiyetime giriliyormuş gibi hissettim. Zamanına belki inanmadım. Mesela ben şiiri fazla sevmem ama Brecth severim. Onun, o şişire bakış açısını severim. O sosyalist duruşunu severim şiirlerinde cümle yapısını severim. Edip Cansever severim. Orhan veli severim. Can Yücel’e bayılırım. Ama ister istemez yazdığım yazılar, şiir oluyordu. Şiirdeki o lirizm var. Aruz var. Bu ara pek yazmıyorum.

Yazı konusunda bir hedefiniz var mı?

Yazı konusunda öyle ahım şahım bir hedefim yok.

Yani yazılırım toplansın basılsın…

Okunmaya değer bir şey yazacağımı düşünmüyorum. Yani şunu demek istiyorum derdimi anlatan biri değilim. İnsanların vakitlerini çalmak istemiyorum. Bazen elime öyle kitaplar gelir ki ‘bre adam insanların vakitlerini niye boşuna çalıyorsun’ diyorum. Değecek şeyi kitapla mı yaparım, sinemayla mı yaparım bilmiyorum.

O zaman bunları hobi olarak mı görüyorsunuz?

Evet.  Sinemayı da hobi olarak görüyorum hala. İnsanın dünyada vazgeçemediği bir şey yoktur. İnsan, kendisi de dâhil vazgeçilmez değildir. Dünyadan ne bir şey eksilir ne bir şey artar. Eninde sonunda onun da yeri doldurulur. İçerden bir eleştiri olsun bu söylediğim de; oyunculuğu ben de dâhil çok ciddiye alıyoruz. O kadar ciddiye alınacak bir iş değil. Sanatın içinde oyuncular bana kalırsa sanatçı değil olsa olsa zanaatkâr. Bir bakırcı kadar. Oyuncular kendilerini fazla önemsiyorlar ben de dâhil buna. Aslında bu dünya görüşünü de yansıtıyor. Bir gün Haluk Bey(Bilginer) çıkıp bunu dediğinde yani önemli bir iş olmadığını dediğinde oh be biri çıkıp da bunu söyledi dedim. Bir tabuyu yıkmış oldu. Kutsal ayda önemli tarafı yok. Bunu bir yere gelmiş bir oyuncunun söylemesi çok önemli bir şey. Ne kadar önemli bir sanatçı olursan ol bir gün gözlerini kapatacaksın, eserinin yaşaması bir şey ifade etmiyor. İnsanlara faydalı Fatihalarla anılacak bir iş bırakabilmek. İnsan olarak vazifem bu. Mesleğim o olmuş bu olmuş önemli değil. Ustamın söylediği ayakkabı boyacısı meselesi beni çok heyecanlandırırdı. İşini çok iyi yapması yeterdi. En iyi olana gayret edin derdi. Ayakkabı boyacısı olacaksan en iyisi ol derdi. Bana uygun bir söz olduğu için hemen benimsedim bu sözü. İyisini yapamıyorsan bırak başkaları yapsın. Yapsan bile ben yaptım deme. ‘Ben’ lafı araya girince sevimsizleşiyor. Konar geçersin sen sonuçta. Küçük dağları ben yarattım, büyüklere de biraz katkım var demek oluyor bu. Benim bir kere yazarlık iddiam yok.

Sinefesto da yazdığım bölümün adını “Yazı Hali” koymam aslında yazı yazmayı bir (Hal) olarak gördüğümden “Yazı HHHHhhali” maddenin hali demek gibi bir şey. Benim bir halim de yazı hali oluyor. Film hali var, müzik hali var. Müzik halimde besteler, tematik müzikler yapıyorum. Film müzikleri yapıyorum ama şimdilik saklıyorum. Ali Murat Güven tarafından Yeni Şafak gazetesin de geçenlerde yazılan makalede ‘müzisyen’ ibaresini de görünce şaşırdım. Çünkü benim yakın arkadaşlarım haricinde kimse bilmiyor. Bence müzik resimdir, resimde müziktir. Ben bir resme baktığımda melodisini kafama getiririm. Müzik dinlediğimde de kafama resmini getiririm.  İkisi kardeştir zaten. Birilerine müzik vermek istiyorum ama girişi kendi filmimde yapmak istiyorum.

Ne görmek istiyorsunuz masanızda?

Tabi ki artık yönetmen Ali’nin hallerini. Onu çok merak ediyorum çünkü.

Peki, yönetmen Ali’yi ne zaman görürüz?

Şu an kimseyi bir beklentiye sokmak istemiyorum ama üzerinde çalıştığım bazı şeyler var.

 

Bir sorumluluk daha aldınız yani?

Bu sorumluluk hep vardı aslında sadece ama hep dediğim gibi (yanlış anlaşılmasın)doğru zaman, doğru yer ve doğru kişi üçgeni oluştuktan sonra her şey. Bu üçü bir araya gelince devamı da gelir Allah’ın izniyle… Ayrıca tabi ki işin tamamına hâkim olmak büyük bir sorumluluk ve bu apayrı bir heyecan, büyük bir keyif veriyor. Ayrıca ben iyi bir yazarım. İyi müzisyenim, iyi oyuncuyum, demek… Bu nasıl çirkin bir şey. Buna seyirci karar verir. Eğer birileri sana sanatçı demek istiyorsa desin. Oyuncu diyorsa da desin. Sanatçı apayrı bir şey. Dramlardan pek hoşlanmıyorum. Komedileri seviyorum. Sitkom daha tercih ettiğim bir şey. Leyla ile Mecnun dramanın içinde komedi ama ben sitkomu seviyorum. İyi bir sinemada oynamak istiyorum. İyi bir teklif gelirse oynarım.

Bu arada size gelen projeler var mı?

Var elbette. Baya bir proje geliyor hem de. Ama ben pek benzer iş yapmak istemediğim için geri çeviriyorum. Sinemada oynamak istememin sebebi özgürlük aslında. TV de oyuncu eskiyor. Buda kötü bir şey. Değişik bir iş olursa yapmak istiyorum. Yeni bir karakter olursa daha iyi olur. Dram oynasam da içine küçük küçük espriler koymak istiyorum, yapımdan kaynaklanıyor.

Fısıltı Gazetesinden aldığımız habere göre(ki artık duyulmuştur) yakın zaman içinde bir kısa filmde oynamışsınız ve ‘en iyi oyuncu’ ödülünü almışsınız bunun hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

Fısıltı Gazetesinin kulağına gitmişse diyecek yok. Evet, yakın zamanda bir kısa filmde oynadım. Kerem Keskin’in ‘ Gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır’ adlı kısa filminde sevgili arkadaşım İlkay Akdağlı ile birlikte yer aldım. Başarılı bir yapımdı ve hakkı verilerek çalışılmıştı, nitekim meyvesini de aldı. Aldığım ödül tabi ki beni çok mutlu etti; fakat genel anlamda alınan ödüller beni daha fazla mutlu etti. Çünkü daha yeni yeni sinema dünyasına adım atan bir gençten böylesine başarılı bir yapım görmek sanırım her oyuncuyu mutlu eder. Velhasıl kendisine buradan da başarılarımı iletiyorum.

Oyunculuğu çerçeve içine alırsak bu neler olurdu?

Oyunculuğu bir çerçeve içine alamayız ama dünya görüşü bakımından alırsak; bence faydalıysa yap faydasızsa sus. Çünkü insanların aklından kötü düşüncelerde geçebilir. İyi ve faydalı olmalı. Ne yaparsa yapsın insan faydalı olmalıdır -ki ben faydalığına bakarım. Ben faydacıyım. Ya da daha doğrusu faydalılıkçıyımdır. Bir alışveriş söz konusudur. Pozitif olmalıdır. Pozitif çıkarcıyızdır ki iş bunu çözmekte. Bu dostluk arkadaşlık ilişkilerinde de böyledir. Ya ben faydalı olmalıyım, ya da o bana faydalı olmalı Bir birimize zararlıysak, o ilişki yararlı bir şey ortaya çıkarmazsa biter. Yarar yoksa niye var ki. Çünkü doğada bunu rahat görebiliriz. İnsan tabiatı gözlemlediğinde hiçbir şeyin gereksiz olmadığını görür. Gereklilik için var her şey. Bazen bana soruyorlar ‘neden öyle?’ ‘ olması gerektiği için öyle’ diyorum. O sinemada çerçeve kısmının da cevabı bu işte. Ben kötüye özendirecek bir eylemde bulunmam. Veren el alan elden evladır. Veren el olabilirsek, marangoz olmuşsun, bakırcı olmuşsun önemli değil. İyi bir şey sunuyorsan meslek önemli değil. Meslekleri kaldır aradan ortaya çıksın yaradan yani.  (Gülüşmeler)

Son olarak;

Bu röportaj için teşekkür ediyorum. Benim için görev üstlenici ve bir hatırlatıcı görevi gördü. Sinefesto’ya ve tabi ki sana teşekkür ediyorum.

Sinefesto.com olarak değerli vaktinizi ayırdığınız için biz teşekkür ederiz. 


 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Şairlerin Hayatını Beyaz Perdeye Taşıyan Filmler

Şairleri anlatan şiir gibi filmler…

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali (2012)

Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu faili meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alınıyor.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb 7,8

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Parlak Yıldız (2009) IMDb 6,9

Filmde şair Keats’ın yaşamına dokunuyoruz. Yıl 1818 ve Londra dışında eşsiz doğa manzaralı bir yerdeyiz. O vakitler henüz yirmi üç yaşında olan şair, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir ilişki sürdürmektedir. Aralarındaki aşk giderek kök salıp güçlenirken üstesinden gelinmesi gereken engeller ile karşı karşıdırlar. Öncelikle Fanny’nin annesi bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in bir hastalığı vardır. Buna bir de Keats’in en yakın arkadaşı Brown eklenince işler iyice zorlaşır. 

Mavi Gözlü Dev (2007) IMDb 6,7

 Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir.

Lope (2010) IMDb 6,0

Trajedi ve komediyi harmanlayarak İspanyol sinemasında yeni bir devir başlatan, Lope de Vega’nın hayatını konu alan bir film.

Tutkunun Şairleri (1995) IMDb 6,6

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

Postacı (1994) IMDb 7,7

Sıradan bir İtalyan postacı, ünlü bir şairin mektuplarını taşırken şiir sevmeyi öğrenir. Bu durumu Beatrice adındaki güzeli etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerinden sorumlu postacı Mario, kısa sürede kendisi ile bir bağ kurar. Ondan aldığı destekle Mario, kendi içindeki cevheri açığa çıkartmayı öğrenir. Ardından da aşka davet zamanı gelir. 

Sayat Nova (1969) IMDb 7,7

Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatını ele alan film, sanatçının ünlü şiirleri eşliğinde Nova’nın yaşamının önemli dönüm noktalarını işliyor. Sofiko Chiaureli’nin altı farklı rolde izleyici karşısına çıktığı filmde Nova’nın bilinmeyen, gölgede kalmış eserleri de ölümsüzleşiyor. 

Howl (2010) IMDb 6,7

1957 yılının San Francisco’sunda genç şair Allen Ginsberg, yıllar boyunca en fazla okunan ve tartışılan şiire imza atar: Howl .Filmde tıpkı bu performatif şiir gibi üç parçadan oluşur: Allen Ginsberg’in gençlik dönemlerinden kesitler, şairin kendi sesi ile bir araya gelir. Howl şiirini Chicago davası’nda okuyan Ginsberg’e tepkiler bir diğer bölümü oluşturur.

BONUS

Yedi Güzel Adam

Hikayesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizi; yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

HazırlayanMehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et

Liste

Bruce Willis ve 10 Performansı

66. yaşına özel Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için derledik.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

1988 yapımı Zor Ölüm (Die Hard) filmindeki performansı ile Hollywood’un vazgeçilmez aktörleri arasına girmeyi başarmış olan Bruce Willis, 1985 yılında yer aldığı Mavi Ay dizisi ile Altın Küre ödüllerinde ‘Müzikal veya Komedi Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu‘ ödülünü alırken 1987 Emmy ödüllerinde ‘Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Başrol Oyuncusu‘ ödülünü kucakladı.

66. yaşını kutlayan Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için listeledik. İyi seyirler.

Altıncı His (1999) The Sixth Sense IMDb 8,1

Bruce Willis’in oyunculuğuyla dikkat çeken, 1999 yapımı psikolojik korku filmidir. Ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun hikâyesini anlatır.

Glass (2019) IMDb 6,7

James McAvoy ve Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği Parçalanmış ile Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’ın başrollerini üstlendiği Ölümsüz filmlerini birleştiren yapım, Parçalanmış üçlemesinin devam halkası. Filmde, aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn, Kevin Wendell Crumb’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast’in peşine düşüyor. Bu kovalamaca sırasında, kemiklerinin narinliğini şeytani zekası ile dengeleyen Mr. Glass’ın gölgesi de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Glass’ın bildiği kimi sırlar iki adam için de kritik düzeyde önem kazanıyor. Aynı psikiyatri kliniğinde tedavi gören üç adam, birbirlerinden bambaşka karakterlerde olmalarına rağmen, “süper kahraman olduklarına inanan insanlar” üzerine uzmanlaşmış olan bir psikiyatrın bakımında tedavi için psikiyatri merkezine yatırılıyor. Ancak Mr. Glass ve Crumb’ın bir araya gelişi, kaçınılmaz olarak bir firar ile sonuçlanıyor. Onları durdurabilecek tek kişi olan Dunn da arkalarından firar ederek ikilinin peşine düşüyor.

Ucuz Roman (1994) Pulp Fiction IMDb 8,9

Ucuz Roman’da Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

12 Maymun (1995) Twelve Monkeys IMDb 8,0

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.
12 Maymun, zamanda yolculuk temalı filmlerin arasında en önemli olanlardan biri. 

Zor Ölüm (1988) Die Hard IMDb 8,2

Zor Ölüm’de Noel gecesi New York polis departmanı dedektifi John McClane günden güne uzaklaştığı karısı Holly’le arasını düzeltmek ve tekrar barışmak için Los Angeles’a gelir. Holly şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır ve McClane bu binaya doğru yola çıkar. McClane plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir grup Alman terörist binayı kuşatarakk içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişii McClane’dir. Şimdi McClane’e düşen görev içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmak olacaktır.

Günah Şehri (2005) Sin City IMDb 8,0

Frank Miller’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan film; kendini bir hilkat garibesi olarak düşünen buna karşın oldukça güçlü hatta yenilmez bir sokak savaşçısı olan gizli romantik Marv, özel dedektif Dwight, çabalarının yetersiz kalacağını bilse de, pislik yuvası haline dönmüş olan şehri temizlemeye çalışan idealist, gözü pek polis memuru Hartigan ve onların maceralarını anlatıyor.

Olaylar asıl ismi Basin olan fakat her türlü suçun vaka-i adliyeden sayılması nedeniyle “Günah Şehri” diye anılan hayali bir mekanda geçmektedir. Marv ve Dwight alışageldiğimiz “kahraman” tiplemelerine tam olarak uymasalar da alıştığımız gibi kötü adamlara karşı amansız bir savaş vermekteler. Hartigan ise bataklıkta açan bir çiçek misali dürüst ve namuslu birisidir. Bu üç kahraman, gücünü farklı kuvvetlerden almaktadır. Marv intikam, Dwight merhamet ve aşk, Hartigan ise dürüstlük.

Şanslı Slevin (2006) Lucky Number Slevin IMDb 7,7

Slevin’in hayatı hiç iyi gitmemektedir: Yaşadığı binanın mühürlenmesine karar verilmiştir; bir soyguncuya kimliğini kaptırmıştır; ve kız arkadaşını başka bir erkekle yakalamıştır. Los Angeles’tan ve sorunlarından bir süreliğine kurtulmak için arkadaşı Nick Fisher’ın New York’taki dairesinin anahtarını alır. Ama kötü talihi peşini bırakmayacak, işler daha da sarpa saracaktır.

Haham ve Patron New York’un yer altı suç dünyasının iki saygın ve korku uyandıran mafya babasıdır. Bir zamanlar ortak olan iki adam şimdi birbirlerinin en büyük düşmanıdırlar ve operasyonlarını aynı caddede karşılıklı malikanelerinden yürütmektedirler. Ellerinde tuttukları güce rağmen, paranoyanın esiridirler ve son 20 yılda kalelerinden bir kez olsun çıkmamıştırlar.

Ölümsüz (2000) Unbreakable IMDb 7,3

Tüm yolcuların hayatlarını kaybettiği büyük tren kazasından kurtulabilen tek kişi David Dunn olur. İşin daha da ilginç yanı Dunn’ın tek bir çizik bile almadan bu kazayı atlatmış olmasıdır. Bu mucizevi durum tüm insanların ilgisini çeker, en başta da bir çizgi roman müptelası ve koleksiyoncusu olan Elijah Price’ın… Price David Dunn’la tanışmak ister ve bu amacına ulaştığında ona bu kazayla ve bu gibi kazalardan nasıl kurtulduğuyla ilgili gizemli bir teoriden bahseder. Dunn’a başlarda gerçek dışı gelen bu teori zamanla kendini keşfetmeye giden yolun ilk adımı olacaktır.

5. Güç (1997) The Fifth Element IMDb 7,7

23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas’tır. Ancak onun ilgilenmesi gereken mükemmel güzellikte bir yaratık vardır.

Armageddon (1998) IMDb 6,7

 Birleşik Devletler Hükümeti, bizden dünyayı kurtarmamızı istiyor. İtirazı olan?”

Dünyayı yok edecek büyüklükte bir göktaşını yok etmek için bir grup sondajcı gök taşına doğru tehlikeli bir yolculuk yaparak onu yok etmeye çalışırlar.

Mavi Ay (Dizi 1985 – 1989) Moonlighting IMDb 7,6

Maddie Hayes ile eğlenceli dedektif David Addison’ın maceralarını anlatan Mavi Ay, 1985 ile 1989 yılları arasında ABC’de 65 bölüm olarak yayınlanmıştır. ABD yapımıcı Mavi Ay, sürekli çekişen ancak birbirlerine aşık iki karakterin dedektiflik hikayelerini konu almaktadır.

Okumaya Devam Et

Liste

Sağlık Çalışanlarının Hayatımızdaki Önemini Anlatan 10 Güzel Film

Tıp Bayramı kutlu olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Biyografiden dramaya; sizi sürükleyecek, sonuna geldiğinizde sağlık çalışanlarına teşekkür etmek isteyeceğiniz filmler listesi sizlerle. Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi seyirler.

Doktor (1991) The Doctor IMDb 7,0  

Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.

Doktor Ölüm (2010) You Don’t Know Jack IMDb 7,6

Gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı HBO tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ‘ölüm meleği’ lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatıyor.

Tanrıyı Oynayanlar (2004) Something the Lord Made IMDb 8,2

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Patch Adams (1998) IMDb 6,8

İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

Article 99 (1992) IMDb 6,1

Veteran Hastanesi’ndeki bir grup doktor, umutsuz bir durumla uğraşmak zorundaydı: çok fazla hasta ve yetersiz yatak kapasitesi. Doktorların sorunlarının asıl sebebi, hastane yönetiminin kemer sıkma politikasıdır. Doktorlar ise ellerinden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye karar verirler, bu yönetimin kurallarına karşı gelme ve izinsiz işlemler gerçekleştirme anlamına gelse bile.

Aklım Karıştı (1999) Girl, Interrupted IMDb 7,3

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak ‘Claymoore’ adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı genç Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanıdan, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi (2009) Gifted Hands: The Ben Carson Story IMDb 7,7

Dr. Ben Carson, işinde oldukça yetenekli bir cerrahtır. Kendisine gelen son vaka, onun bu yeteneğini kanıtlamasında bir kez daha etken olacaktır. Dr. Carson’un bu yeteneğini nasıl kazandığı, geçmişindeki zorlu mücadelede saklıdır.

Zeka (2001) Wit IMDb 8,0

1998’de Pulitzer ödülü kazanmış bir tiyatro oyunundan uyarlanan tv filmi, kendisine konulan kanser teşhisinin ardından, hayatı sorgulamaya başlayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Edebiyat Profesörü olan Vivian Bearing; koyulan kanser teşhisinin ardından, hayatını gözden geçirirken, önceliklerini de yeniden değerlendiriyor.

Uyanışlar (1990) Awakenings IMDb 7,8

Oliver Sacks’ın kendi hayatını kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun, icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları anlatır. Nörolog Malcolm Sayer, yeni çalışmaya başladığı bir hastanede, daha önce görmediği tarzda bir hastalığa sahip bir grup hastayla karşılaşır. Bu insanlar uzun yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı bir şekilde uyku modundadırlar. Doktor Malcolm bir konferans esnasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığı da iyileştirebileceğini düşünür ve bu hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

Fil Adam (1980) The Elephant Man IMDb 8,1

Fil Adam, gerçek bir hayat öyküsünü anlatıyor. 1880’ler Londra’sındayız. Şehrin sokaklarından süzülen kasvet ve karamsarlık, arka sokaklarda olup bitenleri belli eder nitelikte. Doktor Treves, isli sokaklarda gezindiği esnada gezici bir sirke rastlıyor. Önündeki kalabalıktan anlaşıldığı üzere içeride normal olmayan bir gösteri var. Ve bu normal olmayan gösterinin kahramanı, doğuştan engelli olan John Merrick. Annesi Merrick’e hamileyken bir fil tarafından saldırıya uğradığı söylenir bu sirkte. Doktor Treves ise hızlı bir hamleyle tedavi altına almak ister bu fil görünümlü adamı ve istediği gibi de olur. Her haliyle ürkütücü olan fil adamın bu korkunç görünümünün altında, gönlünde yatanlar ise zamanla dökülmeye başlar.

Okumaya Devam Et

Popüler