Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Ali Nuri Türkoğlu: Sinema Bütün Sanatların Birleşimidir!

Yayınlandı

tarihinde

Ali Nuri Türkoğlu ile yaptığımız röportajın ilk bölümünü geçtiğimiz günlerde siz değerli sinemaseverler ile paylaşmıştık. Röportajın ikinci bölümünde ise Ali Nuri Türkoğlu’nun televizyon, sinema ve oyunculuk gibi konulardaki görüşlerini okuyacaksınız… 

Röportaj: Abdurrahman Badeci

Fotoğraflar: Onur Aldoğan

Röportajın ilk bölümünü okumak için tıklayınız!

2. Bölüm

Ne yapmak istiyorsunuz bu sektörde?

Bu çok genel bir soru ama şöyle diyeyim: ben hep TV şovu yapmayı hayal ediyorum. Şov işiyle uğraşmak istiyordum.

Şov?

Şov şu; bol bol tipleme olan, taşlama tabir ettiğimiz şey. TV ile dalga geçen. Dizilerle dalga geçen, reklamlarla dalga geçen, insanları eğlendiren, eğlencelik bir şov.  Ama bir süre sonra bunu da gerçekten yapmak istemediğimi anladım. Çünkü iyi yapanlar oldu, kötü yapanlar oldu. Kötü yapanlar çok olduğundan insanın hevesi kaçıyor. Ben hiçbir zaman öyle mi yapılır, işte böyle yapılır diyen, hırsı ön plana çıkan bir adam olmadım. Belki de olmalıydım ama olamadım. Gergin arenalardan uzak durmaya çalışmış biriyim. Ben TV’de kendimi oyuncu olarak bir zamana kadar görebiliyorum. O yüzden rejiyi izledim. Aklımın ve gönlümün bir yerinde ‘ben çeksem nasıl çekerim acaba’ diye bir soru hep oldu. Ve reji masasını sevdim, seyrettim. Kendime faydalı olacağını hissettiğim için izledim. Doğaçlamanın olmasını istiyorum. Perdede 96 yılında ilk reklam filmimde kendimi izlediğimde -aynı zamanda sinema versiyonu da oynatılmıştı-Büyülendim. Kalitesi yüksekti. Reklam filmlerinden ‘Baba Beni Okula Gönder ’de oynadım, Yapı Kredi Taksit Kart filminde oynadım. Sinema perdesi benim hep ilgimi çekti. Hayatımda en sevdiğim üçlü perde, mısır kokusu ve Alaska frigonun tadı. Oyuncu olduğuma şükrediyordum.

Sinema bütün sanatların birleşimidir. 5 senedir bir senaryonun üzerinde çalıştım. Bu filmi ben çekeceğim dediğim bir işti. Onun zamanı daha gelmedi. Batılı bir söz vardır. ‘Tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarından bahset’. İnsana sadece yaptığı işlerin karşılığı verilir. Okuduğumdan fazla yazdım. Tiyatro metni okudum romanlarla aram iyi olmadı. Öykü sevdim. Felsefeyle çok ilgilendim, Klasik batı ve doğu felsefesiyle, Antik Hint felsefesiyle ve maalesef çok sonra ‘İslam felsefesiyle’ tanıştım. Aslında İslam’ın felsefeye bakışıyla ilgilendim. Şiir yazmaya başladım, yazıyordum ama bir düzene oturttum. Şair-yazar bir arkadaşımın(kendine amatör diyen ama bence çok iyi şiir okuyan ve şiir yazan bir arkadaş) tavsiyesiyle internette şiirlerim yayınlandı. Ama bir süre sonra geri çektim şiirleri. Orda durunca sanki benim mahremiyetime giriliyormuş gibi hissettim. Zamanına belki inanmadım. Mesela ben şiiri fazla sevmem ama Brecth severim. Onun, o şişire bakış açısını severim. O sosyalist duruşunu severim şiirlerinde cümle yapısını severim. Edip Cansever severim. Orhan veli severim. Can Yücel’e bayılırım. Ama ister istemez yazdığım yazılar, şiir oluyordu. Şiirdeki o lirizm var. Aruz var. Bu ara pek yazmıyorum.

Yazı konusunda bir hedefiniz var mı?

Yazı konusunda öyle ahım şahım bir hedefim yok.

Yani yazılırım toplansın basılsın…

Okunmaya değer bir şey yazacağımı düşünmüyorum. Yani şunu demek istiyorum derdimi anlatan biri değilim. İnsanların vakitlerini çalmak istemiyorum. Bazen elime öyle kitaplar gelir ki ‘bre adam insanların vakitlerini niye boşuna çalıyorsun’ diyorum. Değecek şeyi kitapla mı yaparım, sinemayla mı yaparım bilmiyorum.

O zaman bunları hobi olarak mı görüyorsunuz?

Evet.  Sinemayı da hobi olarak görüyorum hala. İnsanın dünyada vazgeçemediği bir şey yoktur. İnsan, kendisi de dâhil vazgeçilmez değildir. Dünyadan ne bir şey eksilir ne bir şey artar. Eninde sonunda onun da yeri doldurulur. İçerden bir eleştiri olsun bu söylediğim de; oyunculuğu ben de dâhil çok ciddiye alıyoruz. O kadar ciddiye alınacak bir iş değil. Sanatın içinde oyuncular bana kalırsa sanatçı değil olsa olsa zanaatkâr. Bir bakırcı kadar. Oyuncular kendilerini fazla önemsiyorlar ben de dâhil buna. Aslında bu dünya görüşünü de yansıtıyor. Bir gün Haluk Bey(Bilginer) çıkıp bunu dediğinde yani önemli bir iş olmadığını dediğinde oh be biri çıkıp da bunu söyledi dedim. Bir tabuyu yıkmış oldu. Kutsal ayda önemli tarafı yok. Bunu bir yere gelmiş bir oyuncunun söylemesi çok önemli bir şey. Ne kadar önemli bir sanatçı olursan ol bir gün gözlerini kapatacaksın, eserinin yaşaması bir şey ifade etmiyor. İnsanlara faydalı Fatihalarla anılacak bir iş bırakabilmek. İnsan olarak vazifem bu. Mesleğim o olmuş bu olmuş önemli değil. Ustamın söylediği ayakkabı boyacısı meselesi beni çok heyecanlandırırdı. İşini çok iyi yapması yeterdi. En iyi olana gayret edin derdi. Ayakkabı boyacısı olacaksan en iyisi ol derdi. Bana uygun bir söz olduğu için hemen benimsedim bu sözü. İyisini yapamıyorsan bırak başkaları yapsın. Yapsan bile ben yaptım deme. ‘Ben’ lafı araya girince sevimsizleşiyor. Konar geçersin sen sonuçta. Küçük dağları ben yarattım, büyüklere de biraz katkım var demek oluyor bu. Benim bir kere yazarlık iddiam yok.

Sinefesto da yazdığım bölümün adını “Yazı Hali” koymam aslında yazı yazmayı bir (Hal) olarak gördüğümden “Yazı HHHHhhali” maddenin hali demek gibi bir şey. Benim bir halim de yazı hali oluyor. Film hali var, müzik hali var. Müzik halimde besteler, tematik müzikler yapıyorum. Film müzikleri yapıyorum ama şimdilik saklıyorum. Ali Murat Güven tarafından Yeni Şafak gazetesin de geçenlerde yazılan makalede ‘müzisyen’ ibaresini de görünce şaşırdım. Çünkü benim yakın arkadaşlarım haricinde kimse bilmiyor. Bence müzik resimdir, resimde müziktir. Ben bir resme baktığımda melodisini kafama getiririm. Müzik dinlediğimde de kafama resmini getiririm.  İkisi kardeştir zaten. Birilerine müzik vermek istiyorum ama girişi kendi filmimde yapmak istiyorum.

Ne görmek istiyorsunuz masanızda?

Tabi ki artık yönetmen Ali’nin hallerini. Onu çok merak ediyorum çünkü.

Peki, yönetmen Ali’yi ne zaman görürüz?

Şu an kimseyi bir beklentiye sokmak istemiyorum ama üzerinde çalıştığım bazı şeyler var.

 

Bir sorumluluk daha aldınız yani?

Bu sorumluluk hep vardı aslında sadece ama hep dediğim gibi (yanlış anlaşılmasın)doğru zaman, doğru yer ve doğru kişi üçgeni oluştuktan sonra her şey. Bu üçü bir araya gelince devamı da gelir Allah’ın izniyle… Ayrıca tabi ki işin tamamına hâkim olmak büyük bir sorumluluk ve bu apayrı bir heyecan, büyük bir keyif veriyor. Ayrıca ben iyi bir yazarım. İyi müzisyenim, iyi oyuncuyum, demek… Bu nasıl çirkin bir şey. Buna seyirci karar verir. Eğer birileri sana sanatçı demek istiyorsa desin. Oyuncu diyorsa da desin. Sanatçı apayrı bir şey. Dramlardan pek hoşlanmıyorum. Komedileri seviyorum. Sitkom daha tercih ettiğim bir şey. Leyla ile Mecnun dramanın içinde komedi ama ben sitkomu seviyorum. İyi bir sinemada oynamak istiyorum. İyi bir teklif gelirse oynarım.

Bu arada size gelen projeler var mı?

Var elbette. Baya bir proje geliyor hem de. Ama ben pek benzer iş yapmak istemediğim için geri çeviriyorum. Sinemada oynamak istememin sebebi özgürlük aslında. TV de oyuncu eskiyor. Buda kötü bir şey. Değişik bir iş olursa yapmak istiyorum. Yeni bir karakter olursa daha iyi olur. Dram oynasam da içine küçük küçük espriler koymak istiyorum, yapımdan kaynaklanıyor.

Fısıltı Gazetesinden aldığımız habere göre(ki artık duyulmuştur) yakın zaman içinde bir kısa filmde oynamışsınız ve ‘en iyi oyuncu’ ödülünü almışsınız bunun hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

Fısıltı Gazetesinin kulağına gitmişse diyecek yok. Evet, yakın zamanda bir kısa filmde oynadım. Kerem Keskin’in ‘ Gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır’ adlı kısa filminde sevgili arkadaşım İlkay Akdağlı ile birlikte yer aldım. Başarılı bir yapımdı ve hakkı verilerek çalışılmıştı, nitekim meyvesini de aldı. Aldığım ödül tabi ki beni çok mutlu etti; fakat genel anlamda alınan ödüller beni daha fazla mutlu etti. Çünkü daha yeni yeni sinema dünyasına adım atan bir gençten böylesine başarılı bir yapım görmek sanırım her oyuncuyu mutlu eder. Velhasıl kendisine buradan da başarılarımı iletiyorum.

Oyunculuğu çerçeve içine alırsak bu neler olurdu?

Oyunculuğu bir çerçeve içine alamayız ama dünya görüşü bakımından alırsak; bence faydalıysa yap faydasızsa sus. Çünkü insanların aklından kötü düşüncelerde geçebilir. İyi ve faydalı olmalı. Ne yaparsa yapsın insan faydalı olmalıdır -ki ben faydalığına bakarım. Ben faydacıyım. Ya da daha doğrusu faydalılıkçıyımdır. Bir alışveriş söz konusudur. Pozitif olmalıdır. Pozitif çıkarcıyızdır ki iş bunu çözmekte. Bu dostluk arkadaşlık ilişkilerinde de böyledir. Ya ben faydalı olmalıyım, ya da o bana faydalı olmalı Bir birimize zararlıysak, o ilişki yararlı bir şey ortaya çıkarmazsa biter. Yarar yoksa niye var ki. Çünkü doğada bunu rahat görebiliriz. İnsan tabiatı gözlemlediğinde hiçbir şeyin gereksiz olmadığını görür. Gereklilik için var her şey. Bazen bana soruyorlar ‘neden öyle?’ ‘ olması gerektiği için öyle’ diyorum. O sinemada çerçeve kısmının da cevabı bu işte. Ben kötüye özendirecek bir eylemde bulunmam. Veren el alan elden evladır. Veren el olabilirsek, marangoz olmuşsun, bakırcı olmuşsun önemli değil. İyi bir şey sunuyorsan meslek önemli değil. Meslekleri kaldır aradan ortaya çıksın yaradan yani.  (Gülüşmeler)

Son olarak;

Bu röportaj için teşekkür ediyorum. Benim için görev üstlenici ve bir hatırlatıcı görevi gördü. Sinefesto’ya ve tabi ki sana teşekkür ediyorum.

Sinefesto.com olarak değerli vaktinizi ayırdığınız için biz teşekkür ederiz. 


 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Metafor Dolu 10 Film

Anlam karmaşası içerisinde beyaz perde.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema duyguların dışa vurumlarından oluşan; insanı insana, insanla anlatan sanat dallarından biridir. Hal böyleyken bazı yapımlar yansıtmak istediği duygu ve düşünceleri seyircinin kucağına bırakıp kaçarken, kimi filmler metafor aracılığıyla temellendirmelerini yapar. İşte etkisinden çıkmayacağınız ‘Metafor Dolu 10 Film‘ sizlerle. İyi seyirler.

İz Sürücü (1979) Stalker IMDb 8,2

Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde, ismi olmayan bir ülkede, dünyaya düşen dev göktaşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşmuştur.

Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim adamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir.

Stalker, dev bir göktaşının yaşamı alt üst etmesinin akabinde oluşan esrarengiz Zone bölgesi ve buraya girmek isteyen bir bilim insanı ile yazara eşlik eden bir Stalker’ın hikâyesini anlatıyor.

İhtiyarlara Yer Yok (2007) No Country for Old Men IMDb 8,1

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır.

Bugün Aslında Dündü (1993) Groundhog Day IMDb 8,0

Hava durumu spikeri olan Phil Connors Pennsylvania’daki bir kasabaya geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. Kendini beğenen ve kibirli biri olan Phil, kasabadaki bu basit ve sıradan insanlarla bir arada olmaktan hiç hoşlanmaz. Berbat bir gün geçirir ve kar fırtınasından dolayı yollar kapandığı için orada sabahlamak zorunda kalır. Tek istediği bu ortamdan bir an önce kurtulmaktır ama sabah uyandığında anlamakta zorlanacağı bir şeyle karşılaşır. Zaman döngüsüne yakalanmış ve o nefret ettiği günü her gün yeniden yaşamak zorundadır. Tek çaresi gününü güzel geçirmeyi sağlayacak şeyler bulmak olan Phil her gün aynı şeyleri yaşıyor olmanın da avantajını kullanmaya başlar. Bill Muray’ın kendisine hayran bırakacağı Harold Ramis imzalı bu film eğlenceli bir klasik.  

Persona (1966) IMDb 8,1

Persona, Bergman filmografisinin en şaşırtıcı ve en aykırı parçası. Yönetmenin ustalığının ve modern sinemayı etkilemekle kalmayıp onu nasıl büyük ölçüde kendinden çıkardığının en güzel kanıtlarından biri. Sinamotografisinin ustalığını bir yana bırakırsak, buradaki sinema dilinin günümüzdekinden geri kalan yanı yok. Sinematografi de işin içine girdiğinde Bergman fersah fersah öteye gidiyor. Kuralları kim koydu diye merak ediyorsanız işte size Bergman, sinemanın gerçek babası. Örneğin Lynch Mulholland Çıkmaz’ını yazarken bu filmi en az on kez izlemiş olmalıdır.

Solaris (1972) Solyaris IMDb 8,1

Ağır işleyen filmlerindeki muhteşem görsellikle sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Solyaris”, Tarkovsky’nin en önemli yapımları arasında yer alır. İnsanlığın sadece utanç duygusuyla kurtulabileceğine inanan yönetmen, Solaris gezegeni bölgesine kurulu olan bir uzay istasyonunda iki bilim adamının yaşadığı insanlık deneyimini aktarıyor.

Doktor Kris Kelvin, gönderilen bilim insanlarının geri dönmediği Solaris gezegenine gider. Burada olup bitenleri anlamaya çalışan Doktor, kısa bir süre sonra gezegenin sırrını anlayacak ve büyük bir vicdan muhasebesi yaşayacaktır.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (2003) Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom IMDb 8,0 

Mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan. Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Gerçek bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan bir film.

Hiç Bitmeyen Öykü (1984) Die unendliche Geschichte IMDb 7,4  

Zorbalığa uğrayan Bastian, okulunun tavan arasına kapanır ve ejderhalar, yarış salyangozları gibi sihirli yaratıkların ülkesi Fantasia hakkında bir kitap okumaya başlar.

Kaynak (2006) The Fountain IMDb 7,2

Ölümsüzlüğün ağacı: Hayat Ağacı.

The Fountain, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için giriştiği ebedi savaşımı anlatan bir yolculuk. Destansı yolculuk, 16. Yüzyıl İspanya’sında bir fatih olan Tomas’ın (Hugh Jackman), ölümsüzlük bahşettiğine inanılan efsanevi bir varlık olan Gençlik Çeşmesi’ni aramaya çıkmasıyla başlar. Hikaye, modern bir bilim adamı olan Tommy Creo, sevgili karısı Isabel’ı yavaş yavaş öldüren kanseri tedavi edebilmek uğruna ümitsiz çırpınışlarını anlatarak devam ediyor. 26. Yüzyılda derin uzayda yolculuk eden astronot Tom, kendisini bin yıldır yiyip bitiren gizemleri kavramaya başlar. Bu bin yıla yayılan üç hikayede, tüm zamanların Thomas’ı olan savaşçı, bilimadamı ve kaşif; hayat, aşk, ölüm ve yeniden doğuş kavramlarıyla yüzleşir. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Eraserhead (1977) IMDb 7,4

Sinema tarihinin en orjinal filmlerinden birisi olan film, David Lynch’in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ın özürlü kız arkadaşı olan Mary X’den (Charlotte Stewart) mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer’ın kabusuna bizi davet eder. Filmde Henry Spencer evi terk eden kız arkadaşının öfkesini bebeğini öldürerek dindirir. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, ‘Eraserhead’ bir deneysel sinema başyapıtıdır. Filmde fantastik görüntüler çoğunluktadır.

Kutsal Motorlar (2012) Holy Motors IMDb 7,1

Cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. Çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü Celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gerekan randevularından konuşurlar. Cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. Peki gerçekten her şey bu kadar normal midir.

Prometheus (2012) IMDb 7,0

Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu savaş, her şeyin sonu olabilir.

Ters Yüz (2015) Inside Out IMDb 8,1  

Ters Yüz, küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü. Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.

Okumaya Devam Et

Liste

İlişkilere Gerçekçi Bakan 10 Film

Pembe tabloların dışından.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki insan birbirini sever, engeller aşılır ve sonsuza dek mutlu yaşanır. Ya da iki insan birbirini sever, ardından tanımaya başlarlar birbirlerini. Seni tanıdığı için memnun olanlar, seni yavaş yavaş tanımaya başlarlar ya da keşke tanımasaydım olur cümleler… Ya da tanıştıkça yabancı olunur…. Veya tanıdıkça bağlar kuvvetlenir. Bir arada olmak, hayatına birini almak en başından bir tavizdir, hayatının sana ait olan kısmının bir kısmını bir başkasının kontrolüne, denetimine bırakırsın. Özgürlüğünü, yani en değerli şeyini, armağan edersin sevdiğin için… Sonra tutsaklık seni rahatsız eder, gardiyanın da seni daha da tutsak etmek ister, iki insan birbirine hem mahkum hem de gardiyandır aynı zamanda… Aşağıda aşk, evlilik gibi mevzular üzerine gerçekçi bir takım şeyler söyleyen filmler var. Bazıları direkt bu mevzuya dalarken bazıları da dolaylı yoldan dokunuyor meseleye. İyi seyirler.

Aç Kalpler

Aç Kalpler (2014) Hungry Hearts IMDb 64

Venedik Film Festivali’nde hem En İyi Erkek Oyuncu hem de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan yapım, birbirlerine ilk görüşte aşık olan bir çiftin sıra dışı hikayesini anlatıyor. Filmin başrollerinde yeni Star Wars serisinde de rol alacak olan, Inside Llewyn Davis, Frances Ha ve Girls dizisinden tanıdığımız yükselen yıldız Adam Driver ve performansıyla bol övgü toplayan Alba Rohrwacher bulunuyor.

ude (Adam Driver) ve Mina (Alba Rohrwacher), New York’ta tesadüf eseri tanışıp beraber olmaya başlarlar. Jude’un hareketli kişiliğini Mina sakinliğiyle tamamlayınca, kusursuz ilişkileri evliliğe kadar gider. Ancak bu kusursuz denge, bebeklerinin dünyaya gelmesinin ardından bozulur ve çiftin aslında ebeveynlik konusunda birbirlerinden çok farklı düşündükleri ortaya çıkar. Mina vegan beslenme ve arınmayı bir saplantı haline getirmiştir ve ağır bir diyet yapmaktadır. Üstelik bu diyeti bebeğine de uygulamaya çalışmaktadır. Bebeğin büyüme sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını gören Jude, duruma müdahale etmeye çalışır ancak bu bir ölüm kalım savaşına dönüşecektir.

____

Nights and Weekends

Nights and Weekends (2008) IMDb 6.2

Mattie ve James birbirlerine aşıklar. Ancak birbirlerinden uzak geçen onlarca sabah ve aralarındaki binlerce kilometre ilişkilerini yiyip bitiriyor. New York ve Şikago arasındaki mesafe ile boğuşurken, birbirlerini gördüklerinde ilişkilerinin tatlı anları değil, zorlukları öne çıkmaya başlıyor.
___

Blue Valentine

Aşk ve Küller (2010) Blue Valentine IMDb 7.4

Dean ve Cindy’nin evlilikleri büyük bir başarısızlığa uğramıştır. Hayatlarının bu trajik sürecinde çift, gençlik yıllarına ve birbirlerine aşık oldukları zamanları hatırlamaya çalışırlar. Film zıt kavramları karşı karşıya getiriyor. Sevgi nefrete, geçmiş günümüze, hayal gerçeğe, gençlik yaşlılığa, erkek kadına karşı geliyor.
_____

L'avenir

Gelecek Günler (2016) L’avenir IMDb 7.0

Mia Hansen-Løve’ın Berlin’den Gümüş Ayı ödülüyle döndüğü filmi Gelecek Günler, evli ve iki çocuklu felsefe öğretmeni Nathalie, işi, annesi ve evliliği arasında sıradan bir tempoda yaşamını sürerken başına gelenler yüzünden yeni bir hayat kurmaya doğru adım atar.
____

Prensim

Prensim (2015) Mon roi IMDb 6.1

Her aşk, zaman içerisinde bir enkaza dönüşmez mi? Ödüllü yönetmen Maïwenn’in son filmi, bildiğiniz aşk filmlerine pek benzemiyor. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan film; acı ve özlem, tutku ve ihanet arasında gidip gelen fırtınalı ve sıra dışı bir ilişkiye odaklanıyor. Bir tarafta düzenli hayatıyla istikrarlı bir avukat olan Marie-Antoinette, diğer tarafta ise karizmatik, özgür ruhlu, kadın avcısı Georgio. İdealize edilmiş bir aşk mefhumunu ve beyaz atlı prens kavramını sorgulayan film, klişelerden uzak durarak bir ilişkinin duygusal türbülanslarını son derece cesur bir şekilde perdeye taşıyor. Variety’nin “Jules ve Jim” kadar ultra-romantik olarak nitelediği filmin başrollerini Emmanuelle Bercot, Vincent Cassel ve Louis Garrel paylaşıyor.

___

Irrational Man

Mantıksız Adam (2015) Irrational Man IMDb 6.6

Woody Allen bu filminde varoluşsal bir krizin ortasında olan orta yaşlardaki felsefe profesörünün hikayesini anlatmakta. Filmin başrollerinde ise Emma Stone, Joaquin Phoenix ve Parker Posey var.

Abe Lucas, son dönemlerde yaşamaktan zevk alamayan, duygusal olarak dibe vurmuş bir felsefe profesörüdür. Hayatında yeni bir sayfa açmak için küçük bir kasabaya yerleşir ve orada ders vermeye başlar. Burada tanıştığı Rita Richards (Parker Posey), aynı üniversitede hocalık yapan, mutsuz bir kadındır. Abe’in öğrencisi Jill Pollard ise sınıfın en başarılısıdır ve zamanla aralarında bir arkadaşlık başlar. Jill her ne kadar erkek arkadaşı Roy’a aşık olsa da Abe’in ıstırap dolu, sanatçı kişiliğini ve egzotik geçmişini karşı konulamaz derecede çekici bulur.

Bir gün Abe ve Jill’in bir yabancının konuşmasına kulak misafiri olup, Abe’in olaya dahil olmasıyla işler değişir. Abe bu olayla birlikte kendi hayatını ve başkalarının hayatını derinden etkileyecek bir karar alır ve hayata yeniden tutunup, her anın keyfini çıkarmaya başlar. Fakat bu durum Jill, Rita ve kendi hayatını sonsuza dek değiştirecek günleri de beraberinde getirecektir.
_____

The Story of Us

İkimizin Hikayesi (1999) The Story of Us IMDb 5.9

İlişkileri artık iyice içeriğini kaybeden Jordan çifti, çocukları 12 yaşındaki Josh ve 10 yaşındaki Erin yaz kampındayken ayrılmaya karar verirler. Ben ve Katie çiftinin bir arada kalabilmesinin tek yolu birbiri ile olabildiği kadar az iletişim kurmaktır. Ben ve Katie birbirinden ayrı geçirdikleri zaman boyunca geçmişte çok şeyi paylaştıklarını farkederler. Yaşadıkları ortak mutluluklar onları bir araya getiren nedendir.
___

Sürgün

Sürgün (2007) Izgnanie IMDb 7.7

Bir aile, anne, baba ve çocukları şehir yaşamından ayrılıp doğa ile iç içe bir kır evine giderler. Burası büyükbabalarından kalma bir yerdir. Şehir kültürüne adapte olmuş insanlara uzak kalan bir doğa yaşamının kurallarına ayak uydurmak hiç de kolay değildir. Doğada hükmeden kavramlar çok başkadır. Orada var olmaya devam etmek isteyenler için büyük fedakarlıklar söz konusu olmak zorundadır. Film özünde vicdan sorguları ve işlenen günahların sancıları ile savrulan bir ailenin hikayesini konu alıyor.

___

Demolition

Yeniden Başla (2015) Demolition IMDb 7.0

Eşini trafik kazasında trajik bir şekilde kaybeden yatırım uzmanı Davis Mitchell, duygusal bir çöküntü yaşamaktadır. Davis, tüm hayatını sorguladığı bu dönemde giderek kontrolünü yitirmektedir. Bir gün parasını kaptırdığı otomatı üreten şirkete bir şikayet mektubu yazar. Davis, bu mektup sayesinde şirketin müşteri temsilcisi Karen ile yakınlaşacak ve bu beklenmedik ilişki, hem Karen hem de Davis’in tekrar hayata sıkı sıkıya sarılmasını sağlayacaktır.

_____

Scenes from a Marriage (1973) Bir Evlilikten Manzaralar Imdb 8.5

Marianne ve Johan’ın on yıllık evliliklerini masaya yatıran film, çiftin ayrılıklarını, evlilik dışı ilişkilerini, barışıp yeniden ayrılmalarını ve en nihayetinde de boşanmalarını konu ediyor.

Boşandıktan sonra bile birbirinden kopamayan Marianne ve Johan çiftinin her görüşmeleri ayrı bir kavgayla sonuçlansa da birbirlerine olan sevgileri şartlar ne olursa olsun galip geliyor.

Film evlilik hayatıyla ilgili çok önemli kelamlar ederken aynı zamanda izleyiciyi psikolojik olarak Marianne ve Johan’ın ilişkisine hapsediyor. Başta Woody Allen olmak üzere birçok yönetmeni etkileyen Bergman’ın bu filmi aynı zamanda en iyi yabancı film dalında altın küre sahibi.

___

Nelyubov

Bonus: Sevgisiz (2017) Nelyubov IMDb 7.8

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları… Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında. Sevgisiz, Rusya’nın Oscar adayı seçildi.

___

Ne olacak simdi

Ayrıca bunlar da var:

Ne Olacak Şimdi (1979)

45 Yıl (2015)

Kayıp Kız (2014)

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Şairlerin Hayatını Beyaz Perdeye Taşıyan Filmler

Şairleri anlatan şiir gibi filmler…

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali (2012)

Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu faili meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alınıyor.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb 7,8

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Parlak Yıldız (2009) IMDb 6,9

Filmde şair Keats’ın yaşamına dokunuyoruz. Yıl 1818 ve Londra dışında eşsiz doğa manzaralı bir yerdeyiz. O vakitler henüz yirmi üç yaşında olan şair, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir ilişki sürdürmektedir. Aralarındaki aşk giderek kök salıp güçlenirken üstesinden gelinmesi gereken engeller ile karşı karşıdırlar. Öncelikle Fanny’nin annesi bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in bir hastalığı vardır. Buna bir de Keats’in en yakın arkadaşı Brown eklenince işler iyice zorlaşır. 

Mavi Gözlü Dev (2007) IMDb 6,7

 Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir.

Lope (2010) IMDb 6,0

Trajedi ve komediyi harmanlayarak İspanyol sinemasında yeni bir devir başlatan, Lope de Vega’nın hayatını konu alan bir film.

Tutkunun Şairleri (1995) IMDb 6,6

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

Postacı (1994) IMDb 7,7

Sıradan bir İtalyan postacı, ünlü bir şairin mektuplarını taşırken şiir sevmeyi öğrenir. Bu durumu Beatrice adındaki güzeli etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerinden sorumlu postacı Mario, kısa sürede kendisi ile bir bağ kurar. Ondan aldığı destekle Mario, kendi içindeki cevheri açığa çıkartmayı öğrenir. Ardından da aşka davet zamanı gelir. 

Sayat Nova (1969) IMDb 7,7

Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatını ele alan film, sanatçının ünlü şiirleri eşliğinde Nova’nın yaşamının önemli dönüm noktalarını işliyor. Sofiko Chiaureli’nin altı farklı rolde izleyici karşısına çıktığı filmde Nova’nın bilinmeyen, gölgede kalmış eserleri de ölümsüzleşiyor. 

Howl (2010) IMDb 6,7

1957 yılının San Francisco’sunda genç şair Allen Ginsberg, yıllar boyunca en fazla okunan ve tartışılan şiire imza atar: Howl .Filmde tıpkı bu performatif şiir gibi üç parçadan oluşur: Allen Ginsberg’in gençlik dönemlerinden kesitler, şairin kendi sesi ile bir araya gelir. Howl şiirini Chicago davası’nda okuyan Ginsberg’e tepkiler bir diğer bölümü oluşturur.

BONUS

Yedi Güzel Adam

Hikayesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizi; yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

HazırlayanMehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler