Alfred Hitchcock’un En İyi 5 Filmi

Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı.

Hitchcock filmlerinde her an her şey olabilir mesajı vardır. Olasılık ve tesadüflere açık bir dünya yaratır. Gerek filminin konusu, gerekse kullandığı sinema teknikleri açısından sürekli ne olacak bir başka sahnesinde gerilimini yaşıyoruz. İşte bu gerilimi yansıtan en iyi ilk 5 filmini özetledik.

1.SPELLBOUND

Kadınlar; aşık olana dek en iyi psikiyatristlerdir.Aşık olduktan sonra en iyi hasta olurlar.

Korku ve gerilimin babası olarak bilinen Hitchock’un sinema tarihine kattığı Spellbound, 1945 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Hayatını işine adayan psikiyatrist Constance bir gün çalıştığı ofise gelen Dr.Edwardı tanıdıktan sonra hayata ve en önemlisi kendine olan bakış açısı değişir. Constance Dr.Edwars’a aşık olur ve onun yaşadığı bunalımlı ve karışık hayatını çözmeye atar. Ve bunun üzerinden macera ve gerilim dolu sahneler bizi bekler. Hitchcock’un psikanalizle en içli dışlı olduğu sahneleri görme imkanı buluruz.

_______

psycho creepy smiling classic film alfred hitchcock

2.PSYCHO

Hepimiz ara sıra azıcık deliririz.

Film şizofreni hastası Norman Bates üzerinden anlatılıyor. Norman Bates’in karışık zihnini yalnızlığını, insanlardan yalıtılmışlığını ve en önemlisi hayata dair boşluğunu usta ressam Edward Hopper’in ‘’House by the Railroad’’ resminden esinlenerek Bates’in yaşadığı otele de sinematografik açıdan bu resimdeki otele benzetilmiştir. Ayrıca bu filmdeki Marione Crane’nin Bates tarafından öldürüldüğü ünlü banyo sahnesindeki gerilimi doruk noktada izlememizi sağlayan müzikleri olmuştur. Sinemayı tek başına bir sanat olarak görmeyip disiplinler arası farklı sanat dallarından da etkileşimin olduğu bir başka Hitchcock yapıtını da listemize ekliyoruz.

_______

movies horror bird alfred hitchcock the birds

3.THE BIRDS

Hitchcock’un son başyapıtıdır. Filmi okuduğu gazete haberinden etkilenerek oluşturmuştur. Filme teknik açıdan baktığımız zaman filmin açılış sahnesinde tepeden kuşların gözünden sunulmaya çalışılmış bir kamera hareket ile karşılaşırız. Burada kuşlar ilahlaştırılmıştır. Konusunda verilmek istenen mesaj insan dışındaki canlıların hayatımızı olumsuz etkilediği zaman buna pasif olarak seyirci kaldığımızı ve belki de insan acziyetini anlattığı en iyi filmle karşılaştığımızı görüyoruz.

________

4.NORTH BY NORTHWEST

Filmin başrolünde Hitchcock’un ‘en sevdiğim oyuncu’ dediği Gary Grande yer alıyor. Konusu ise; alanında ünlü reklamcı olan Roger Tornhill Amerikan gizli teşkilatı tarafından bir yanlış anlaşılma sürecine girer. Casuslar tarafından kaçırılır ve sorguya çekilir. Belki de sinema tarihinin en ünlü sahnelerinden biri olan Tornhill’in mısır tarlasında uçaktan kaçma sahnesi, Hitchock sinemasındaki gerilimi ve çaresizliği adeta tavan bir noktaya çıkarır. Ve casus filmleri içerisinde özel bir yeri alır.

_______

5.THE ROPE

Genel olarak filmlerinde konu olarak psikolojiyle harmanlayan Hitchcock’un bu sefer felsefi düşünce akımlarına atıflar yaptığını görüyoruz. Burada Chicago Üniversitesi’nde okuyan iki öğrencinin sınıf arkadaşlarını katlettiğini görüyoruz. Arkadaşlarını Nietzsche’nin üstinsan kavramını savunarak öldüren gençlerin konuyu kendi bakış açılarına göre şekillendirdiklerini fark ediyoruz. Filmde anlatılmak istenen, insanların toplumsal ve ahlaki kurallar çizgisinden çıkmalarının doğuracağı olumsuzluğu, insanın kendine verdiği önemin bir başkasının yaşantısını çiğneme hakkıyla olmaması gerektiğidir.

_______

 

kubrick-banner

mann-banner

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up