Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Kısa Film Yarışması
Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Siyer Vakfı tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

2010 yılında hizmete giren ve kurulduğu günden itibaren “Alemlere Rahmet” olarak gönderilen Hz. Peygamber (sas)’in daha iyi anlaşılması, tanınması, kavranması adına çalışmalarını aralıksız sürdüren Siyer Vakfı’nın, Hz. Peygamber  (sas)’e ithaf ettiği ve gelenekselleştirdiği Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın üçüncüsü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da Törene Katıldı 

Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırımın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı sahneye davet edildi. Yarışmaya desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcıya Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından plaket takdim edildi. Yarışmanın jüri üyeleri Nazif Tunç, Elif Eda Karagöz, Firdevs Azizi, Gülcan Tezcan, Mustafa Demirci, Nasır Khemir, Abdulhamit Güler, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz, İhsan Kabil, Mehmet Kaman, Yalçın Parmaksıza yarışmaya olan katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Mustafa Akkad Rahmetle Anıldı

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın bu seneki Onur Konuğu bir vefa gereği Yönetmen Mustafa Akkad’dı. Yönetmen filmlerinden oluşturulan bir video ile anıldı.  Mustafa Akkad’ın yeğeni Abdulkerim Akkad da kürsüye çıkarak Akkad’ın sinemasına dair konuştu: Mustafa Akkad’ın hedefi film yaparken para kazanmak, perde önündeki insanları eğlendirmek değildi. Onun amacı sinemayı gerek kılıç, gerek atlı süvari olarak kullanmıştı ve bunun vesilesiyle birçok kişi Müslüman olmuştu. Mustafa Akkad’ı her sene hatırlayan, onun anısına program yapan sizin gibi başka bir halk görmedim o yüzden size çok teşekkür ediyorum.”

Bu sene dünyanın çeşitli ülkelerinden yarışmaya katılan filmler arasında finale kalan 15 kısa filmin yönetmenleri sahneye davet edilerek kendilerine gösterdikleri başarı ve emekleri için plaketlerinin takdiminin ardından ödül törenine geçildi.

Yarışmanın Kültür Bakanlığı Özel Ödülünü “Bir Şey Yap Güzel Olsun” adlı kısa filmiyle Yönetmen Ömer Dişbudak aldı. Ömer Dişbudak’a ödülü Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz tarafından verildi. 

Yarışmanın Siyer Vakfı Özel Ödülünü “İz” adlı kısa filmiyle yarışmaya Suriye’den katılan Yönetmen Alaa Khweled aldı. Alaa Khweled’e ödülü Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından verildi.

 

Yarışmanın Jüri Özel Ödülünü “Öz’ün Öz’ü” adlı kısa filmiyle Yönetmen Talha Genç aldı. Talha Genç’e ödülü Nazif Tunç tarafından verildi. Yarışmanın Mansiyon Ödülünü “Zübde” adlı kısa filmiyle Yönetmen Kerime Nur Ejderoğlu aldı. Kerime Nur Ejderoğlu’na ödülü Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül tarafından verildi.

 3’üncülük ödülü Heny filminin

Yarışmanın 3’üncülük ödülünü takdim etmek üzere oyuncu Ufuk Bayraktar sahneye davet edildi. Ödüle layık görülen kısa film, yönetmenliğini Mehmet Nişancı’nın yaptığı “Heny” oldu. 

2’incilik ödülü Hayat Bu filminin

Yarışmanın 2.lik Ödülünü “Hayat Bu” adlı kısa filmiyle Yönetmen Elif Yüksel aldı. Elif Yüksel’e ödülü Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç tarafından verildi. 

1’incilik ödülü Kırgız Yönetmenin Yalnızlık filmine 

Dünyayı güzelleştirmenin en temel duygusu; iyilik ve merhameti yalın, duygulu ve etkili ve kalıcı görselliğiyle yüreğe dokunuşu ile işleyen Kırgız yönetmen Kasiet Djholdoshbekova’nın “Yalnızlık” isimli kısa filmi bu yılın birincilik ödülüne layık görüldü. Djholdoshbekova, ödülünü Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’ın elinden aldı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up