“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması” Jüri Üyeleri Belli Oldu

Festivaller

Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması

Sinemerkez Akademi ve Siyer Araştrmaları Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek kısa film yarışmasının jüri üyeleri açıklandı.

“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması”nın “Ön Jüri Heyeti” şu isimlerden oluşuyor:

Murat Tolga Şen (Sinema Yazarı), Banu Bozdemir (Sinema Yazarı), Ali Murat Güven (Sinema Yazarı), Muhammed Yasir Düzcan (Kısa Film Senaristi ve Yönetmeni).

Aynı yarışmada finale kalacak olan on eser arasından dereceye girenleri belirleyecek “Büyük Jüri Heyeti”nde ise şu isimler yer alıyor:

İhsan Kabil (Sinema Yazarı-Jüri Başkanı), Bedir Acar (Gazeteci-Sanat Eleştirmeni), Bünyamin Yılmaz (TV Program Yapımcısı-Sanat Eleştirmeni), Tarık Tufan (TV Program Yapımcısı-Yazar), Yrd. Doç.Dr. Nihâl Şahin Utku (İslam Tarihçisi-Akademisyen), Merve Kavakçı (Politikacı-Akademisyen-Yazar), Mehmet Kaman (Siyer Araştırmaları Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı).

“Bütün jüri üyeleri, üstlendikleri öncü rolün farkındalar”

Yarışmanın jüri başkanlığı görevini üstlenen sinema yazarı İhsan Kabil, vahim düzeyde bir değerler erozyonunun yaşandığı çağımızda,  “Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması”nın bir yönüyle simgesel olmakla birlikte, diğer taraftan bakıldığında ise sanat alanında son derece değerli ve önemli bir atılım olduğunun altını çizerek, “Siyer Araştırmaları Vakfı, sinemanın çağın diline dönüştüğü günümüzde böylesine stratejik bir adımı atmanın haklı onurunu hiç şüphesiz ki uzun yıllar boyunca taşıyacaktır. Ben ve jürideki diğer arkadaşlarımız, sıradan bir kısa film yarışmasının çok ötesinde, ülkemizin sanat tarihine ilişkin büyük bir kırılma noktasında görev aldığımızın farkındayız. Yalnızca Türkiye’de değil, belki de dünyada ilk kez sinemasal bir organizasyon Hz. Peygamber’e ithaf edilmiş durumda; hem ismiyle, hem de konu başlıklarıyla ilhamlarını bütünüyle O’nun hayatından, düşünceleri ve eylemlerinden alıyor. Bu da bizlere çok farklı bir heyecan vermektedir” diye konuştu.

Jüri üyelerini Vakıf binasında ağırlayan Başkan Muhammed Emin Yıldırım da “İlâhiyat ilminin Siyer alanında uzmanlaşmış ya da uzmanlaşmaya tâlip akademisyen kimlikli seçkin bir zümrenin bir araya geldiği vakfımız, çağa hükmeden bütün diğer sanat dalları gibi sinemanın da kitleleri irşâd etmedeki önem ve değerinin farkındadır. Bu bakış açısıyla, son peygamber Hz. Muhammed’i (S.A.S.) çeşitli üstün özellikleriyle yâdettiğimiz ve kitlelere en doğru şekilde tanıtmayı amaçladığımız ‘Siyer Yılı’ kapsamında düzenlediğimiz etkinlikler arasına böyle bir yarışmayı da ekledik. Dileğimiz, temellerini attığımız yarışmamızın yoluna emin adımlarla devam ederek ülke çapında tanınması, giderek güçlenmesi, birkaç yıl içinde de yüksek bir saygınlık kazanarak geleneksel bir kimlik kazanmasıdır. Vakfımız, bu etkinliğin baştan sona kadar tam bir profesyonelik çerçevesinde yürütülmesi için, jürinin oluşumu da dahil her aşamayı ehline teslim etmiştir. Ki bu da peygamberimizin bize bıraktığı öğütlerden çok değerli bir tanesidir” dedi.

Yarışmanın ön ve büyük jüri heyetleri, son katılım tarihinden hemen sonra Sinemerkez Akademi’nin koordinasyonunda toplanarak, gönderilen filmlerin değerlendirme çalışmalarına başlayacaklar.

“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması ” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, yarışması resmî internet sitesi olan alemlererahmet-kisafilmyarismasi.com adresine başvurabilirler.

Alemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması Film Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up