Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması” Jüri Üyeleri Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması

Sinemerkez Akademi ve Siyer Araştrmaları Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek kısa film yarışmasının jüri üyeleri açıklandı.

“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması”nın “Ön Jüri Heyeti” şu isimlerden oluşuyor:

Murat Tolga Şen (Sinema Yazarı), Banu Bozdemir (Sinema Yazarı), Ali Murat Güven (Sinema Yazarı), Muhammed Yasir Düzcan (Kısa Film Senaristi ve Yönetmeni).

Aynı yarışmada finale kalacak olan on eser arasından dereceye girenleri belirleyecek “Büyük Jüri Heyeti”nde ise şu isimler yer alıyor:

İhsan Kabil (Sinema Yazarı-Jüri Başkanı), Bedir Acar (Gazeteci-Sanat Eleştirmeni), Bünyamin Yılmaz (TV Program Yapımcısı-Sanat Eleştirmeni), Tarık Tufan (TV Program Yapımcısı-Yazar), Yrd. Doç.Dr. Nihâl Şahin Utku (İslam Tarihçisi-Akademisyen), Merve Kavakçı (Politikacı-Akademisyen-Yazar), Mehmet Kaman (Siyer Araştırmaları Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı).

“Bütün jüri üyeleri, üstlendikleri öncü rolün farkındalar”

Yarışmanın jüri başkanlığı görevini üstlenen sinema yazarı İhsan Kabil, vahim düzeyde bir değerler erozyonunun yaşandığı çağımızda,  “Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması”nın bir yönüyle simgesel olmakla birlikte, diğer taraftan bakıldığında ise sanat alanında son derece değerli ve önemli bir atılım olduğunun altını çizerek, “Siyer Araştırmaları Vakfı, sinemanın çağın diline dönüştüğü günümüzde böylesine stratejik bir adımı atmanın haklı onurunu hiç şüphesiz ki uzun yıllar boyunca taşıyacaktır. Ben ve jürideki diğer arkadaşlarımız, sıradan bir kısa film yarışmasının çok ötesinde, ülkemizin sanat tarihine ilişkin büyük bir kırılma noktasında görev aldığımızın farkındayız. Yalnızca Türkiye’de değil, belki de dünyada ilk kez sinemasal bir organizasyon Hz. Peygamber’e ithaf edilmiş durumda; hem ismiyle, hem de konu başlıklarıyla ilhamlarını bütünüyle O’nun hayatından, düşünceleri ve eylemlerinden alıyor. Bu da bizlere çok farklı bir heyecan vermektedir” diye konuştu.

Jüri üyelerini Vakıf binasında ağırlayan Başkan Muhammed Emin Yıldırım da “İlâhiyat ilminin Siyer alanında uzmanlaşmış ya da uzmanlaşmaya tâlip akademisyen kimlikli seçkin bir zümrenin bir araya geldiği vakfımız, çağa hükmeden bütün diğer sanat dalları gibi sinemanın da kitleleri irşâd etmedeki önem ve değerinin farkındadır. Bu bakış açısıyla, son peygamber Hz. Muhammed’i (S.A.S.) çeşitli üstün özellikleriyle yâdettiğimiz ve kitlelere en doğru şekilde tanıtmayı amaçladığımız ‘Siyer Yılı’ kapsamında düzenlediğimiz etkinlikler arasına böyle bir yarışmayı da ekledik. Dileğimiz, temellerini attığımız yarışmamızın yoluna emin adımlarla devam ederek ülke çapında tanınması, giderek güçlenmesi, birkaç yıl içinde de yüksek bir saygınlık kazanarak geleneksel bir kimlik kazanmasıdır. Vakfımız, bu etkinliğin baştan sona kadar tam bir profesyonelik çerçevesinde yürütülmesi için, jürinin oluşumu da dahil her aşamayı ehline teslim etmiştir. Ki bu da peygamberimizin bize bıraktığı öğütlerden çok değerli bir tanesidir” dedi.

Yarışmanın ön ve büyük jüri heyetleri, son katılım tarihinden hemen sonra Sinemerkez Akademi’nin koordinasyonunda toplanarak, gönderilen filmlerin değerlendirme çalışmalarına başlayacaklar.

“Âlemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması ” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, yarışması resmî internet sitesi olan alemlererahmet-kisafilmyarismasi.com adresine başvurabilirler.

Alemlere Rahmet Ulusal Kısa Film Yarışması Film Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler