Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Aldatmak mı, aldatılmak mı?

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

İlk defa bir sinema programında bu filmden sahneler gördüğümde “Allah’ım bu filmi kesinlikle izlemeliyim.” demiştim. Ama filmin ismini bir türlü bulamıyordum. Çünkü hangi ülkede çekildiğini bile bilmiyordum Uzakdoğu ülkelerini birbirinden ayırmayı öğrenememiştim daha. Hepsi birdi gözümde. Filmin ismini öğrendikten sonra da filmi bulmak için bir hayli zaman gerekti. Sonra birden hiç ummadığım bir anda beni izlemenin vakti geldi artık der gibi karşıma çıktı; Aşk Zamanı.

İsmi ile olduğu kadar konusu ile de Sevmek Zamanı filmini çağrıştırıyor. Çünkü kahramanlarımız âşık olmaktan çok aşkın ne olduğu, ilişkilerin nasıl yaşandığı üzerine düşünüyor. Tutkunun aşk gibi gösterilmeye çalışıldığı bir film değil Aşk Zamanı.

En büyük dertleri ‘onlar gibi olmamak’…’Onlar’ kim mi? Filmde yüzlerini görmediğimiz ama kahramanlarımızın hayatlarının merkezinde oturan kocası/karısı. Bu yüzden kahramanlarımız onlar gibi aldatıp filmin/hayatın içinde kaybolup gitmek, yüzlerini kaybetmek, onlara benzemek, bir kravat -bir çanta olarak kalmak istemiyorlar.

Ama diğer yandan onlar olmadan hayatlarına nasıl devam edeceklerini bilmedikleri için birbirlerini eşlerinin yerine koyup bir “rol yapma” terapisi içine giriyorlar. Adamın kadına baktığında karısını da gördüğü o kadar açık ki bunu bize aynalar bile fısıldıyor.(55.dk) Aynı şekilde kadın da adama baktığında kocasını gördüğü için bir an adamın yüzü de kaybolup gidiyor. Yine aynalar bize filmin en can alıcı yerlerinde kadının üçüncü bir yüzünü gösterdiğinde aklımız karışıyor ve ne oldu demeden duramıyoruz.

Aşk bir yana filmin bize yaşattığı atmosfer de bir şölen niteliğinde.  Kapı aralarından yapılan çekim bizi zaten başlı başına bir davetsiz misafir yapmaya yeterken, merdiven araları, harabeler kahramanlarımıza ve bize yasak bir aşk yaşatıyor, kendimizi orada hissedip neredeyse utanıyoruz..

Film 2000’de çekilmesine rağmen çok uzak bir tarihte çekilmiş hissi veren filmi eski klasik filmlerden sanmamak elde değil.

Ayrıca ev sahipleri de unutulmamış, filmin içinde bir süs olarak kalmamışlar. Onlar da olayın gidişatına dâhil edilmişler ama yabancıların durmadan yemek yedirmeye çalışması olayı biraz klişe gibi görünebiliyor.

Filmin müzikleri için de ayrıca birkaç cümle söylemezsek olmaz.  Aranjman olarak ülkemizde de bilinen “senden benden bizden” orijinal adıyla “quizas quizas quizas” filmin ruhuna uygun fakat ben Türkçe sözleri daha uygun buldum nedense; film boyunca herkese bahset senden benden bizden diye bağırmak istediklerini düşündüm.

Ama kadın kaldı adam gitti çünkü kadınlar için kalmak erkekler için kaçmak daha kolaydı.  Adam yine de bu sırla yaşayamadı. O yüzden bir dağa çıktı. Bir oyuk açtı kendine içine sırrını söyledi ve yankılanmadı sırrı Midas’ın kulakları eşekkulakları diye çınlarcasına çünkü yankılanmasın diye bir çamur ile kapattı oyuğu. Etrafa baktı aslında herkesin sırrını oraya gömdüğünü gördü. Kimini sırı ele geçirmişti kimi ise bir kısmını oraya bırakmış bir kısmını ise yanında hatıra götürmüştü. Oraya hangi sırrını gömmüştü. Taşınan sırlardan hangisi daha ağırdı. Aldatmak mı, aldatılmak mı?

—————————————

Filmin künyesi:

Yönetmen: Wong Kar-Wai

Orjinal adı: Fa yeung nin wa, İngilizce: In The Mood For Love

Oyuncular: Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Rebecca Pan

Tür: Romantik, Dram

Ülke: Fransa, Hong Kong

Süre: 138 dk.

(Film ülkemizde 28 Eylül 2001’de vizyona girmiş.)

————————————–

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=qZE9HK2HJnI]

twitter.com/muzminogrenci

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler