‘Alaycı Kuş’ Ciddi Film!

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş, yarım bıraktığı macerayı tamamlamak için geri döndü. Alaycı Kuş: Bölüm 2 hevesi kursağında kalan, önceki bölümüyle hayalleri yıkılanlara tatmin edici bir finalle elveda ediyor.

Aynı adlı roman serisinden beyaz perdeye uzanan ve Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak‘tan itibaren yönetmen Francis Lawrence‘a emanet edilen Alaycı Kuş’ta, serinin ilk bölümünden aldığınız lezzetin kat be katını tadacaksınız.

Başkent’e karşı başlatılan isyanın kaldığı yerden devam ettiği Alaycı Kuş: Bölüm 2‘de aynı kadro yine sahnede. Katniss, kendisine aşık Peeta ve Gale’yi de alarak ilerliyor. 13 mıntıka ortak bir isyan, tek bir hedef. Zulmün, sınıfsal farkın ortadan kalkması için bir avuç genç Başkan Snow’u öldürmek gibi bir çılgınlığa girişiyor. Yolculuk tuzaklarla dolu. Açlık Oyunları yer altına iniyor bu defa.

açlık oyunları

Alaycı Kuş: Bölüm 2‘de tek bir duygu ya da konu işlenmemiş. Filmin siyasi, aksiyon, gerilim ve draması güçlü ve tatmin edici.

Kendini destekleyen isyancılarla Başkent arasında kalan Katniss Everdeen, diktatörlük ve demokrasi ayrımında zorlu bir sınav veriyor. Gelenin gideni aratmaması, egemenliğin halka teslim edilmesi için doğru hamlenin izini süren Katniss hem içeride hem de dışarıda psikolojik bir savaş veriyor. O sınavın sonucunu ise finalde izliyoruz.

Aynı ikilem Katniss’in aşk hayatında da geçerli. Bir yanı Peeta diğer yanı Gale olan Katniss, giriştiği isyan mevzuunda bir de aşk için çabalıyor. Sizce kimi mi seçecek. Yanıtı yine filmin finalinde.

Filmin en güçlü damarlarından biri aksiyon ve onu besleyen gerilim. Bu defa bir turnuva olmasa da Başkent yollarında kurulan tuzaklar, düşmanlar Katniss ve arkadaşlarını epey zorluyor. Kreasyonu iyice çalışılmış aksiyon sahneleri, değişik yaratıklar, görkemli patlamalar ve ölümüne kovalamacalar izleyenin nefesini kesecek kadar güzel.

açlık oyunları alaycı kuş

Alaycı Kuş: Bölüm 2 oldukça ciddi ve tatmin edici bir film olmuş. Verdiği politik mesajlar, alt metinde medya organlarının siyasi erklerin propoganda aracı olarak kullanılmasına getirilen muhalif bakış, kana bulanmış özgürlükçü devrim eleştirisi ve kitlelerin ‘kahramanlık’ ve ‘şişirilmiş kahraman imajları’ ile yönlendirilmesi gibi birçok konuya değinilmesi, filmi aksiyondan ziyade bir yere konumlandırıyor. Kitap gibi film dedikleri bu olsa gerek.

Tüm bunların yanısıra iddialı bir filmde olması gereken görsellik, başarılı kadrajlar da cabası. Hem görseli hem öyküsü güzel olan Alaycı Kuş: Bölüm 2 mutlaka sinema salonunda izlenmeli. Bir mutlakamız da önceki bölümü izlemek. Zira film yarıdan başlıyor.

—————————————————

Alaycı Kuş: Bölüm 2

Yönetmen: Francis Lawrence
Senaryo: Peter Craig, Danny Strong, Suzanne Collins
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Philip Seymour Hoffman, Donald Sutherland, Jullianne Moore, Woody Harrelson
Tür: Macera-Bilim Kurgu
Süre: 132 dakika

Eleştirmen Puanı: 7/10

—————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up