Alain Resnais Hayatını Kaybetti

Dünya

alain-resnais

Hiroşima Sevgilim, Geçen Yıl Marienbad’da, Hayat Bir Şarkıdır gibi filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Alain Resnais, 91 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız sinemasının önde gelen isimlerinden Resnais, cumartesi akşamı Paris’te öldü. Resnais’in toplumsal ve bireysel hafıza arasındaki ilişkiyi ele aldığı1959 yapımı Hiroşima Sevgilim isimli filmiyle geniş kitlelere ulaşmıştı.

50 filme imza atan yönetmen geçen ay Berlin Film Festivali’nde Riley’in Hayatı isimli filmiyle Alfred Bauer Sanatsal Yaratıcılık Ödülü’nü almıştı.

Film yapımcısı Jean-Louis Livi’nin açıklamasına göre Resnais ölmeden önce yeni bir filmin senaryosu üzerinde çalışıyordu.

Yaşlanmasına rağmen film çekmeye devam eden Resnais, eserlerinde aşk, hafıza ve ölüm temalarını sıklıkla kullanıyordu. Film yapım sürecini sonucunun ne olacağı bilinmeyen bir laboratuvar deneyine benzeten Fransız yönetmen, filmlerini kendisi için çektiğini söylemişti.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up