Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Al Yazmalım

Yayınlandı

tarihinde

Oktay Çelik / 6. Kare

(Not: Yazarımızın köşe yazısı 24 Ağustos 2011 tarihinde kaleme alınmıştır. Sitemizdeki teknik düzenlemeler nedeniyle yayına bugün verilmiştir.)

“Al Yazmalım”

Selvi Boylum Al Yazmalım  Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı, 1977 tarihli film… Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin, çekimlerine başlandığında sonu henüz belli değildi. Film, çekimler  devam ederken senarist  Ali Özgentürk’ün yazdığı etkileyici son ile bitirilmiştir. Bu finalin ilk önce Türkan Şoray’ın hoşuna gitmemiş olmasını, İlyas’ la Asya’nın finalde buluşmamasını seyircinin yadırgayacağını düşünsede  senaristin  bu sona çok  inanıyor olduğu için istediğim gibi olmazsa ‘ ben bu işi bırakıyorum’ demesiyle  Türkan Şoray’ın ikna olduğunu ve filmin her seferinde bizi derinden etkileyen bu sonla çekildiğini, bir belgeselde izlediğimde çok şaşırmıştım.

Filmler mutlu sonla biter iyiler mutlaka kazanır kötü adamlar veya kadınlar  kaybeder. Bunlar o yıllarda çekilen filmlerde olan, sıklıkla gördüğümüz  finallerdir.  Ama bu film diğerlerinden farklıdır .İzleyenleri derinden etkileyen, ve akıllardan silinmeyecek bir sonla bitmiştir. Finalde bir uçta  Cemşit ortada Samet ve İlyas diğer uçta Asya’nın olduğu sahneyi izleyen seyirciye seçimlerini sorgulama fırsatı verir bu sahne, sevgi neydi gerçekten ve biz bize sunulan bu yolda yaptığımız seçimlerle neleri değiştirebiliyorduk yada değiştiremiyorduk.  İşte bu son tam bir aşk, sevgi üçgenidir. Kazananı ise  büyük bir aşk değil, Samet’in şimdiye kadar gördüğü baba sevgisi belirler. Samet sevgiyi merhameti fedakarlığı seçmiştir. İşte böyle ezber bozan bir sonla bitmesi tüm izleyenleri olduğu gibi beni de derinden etkilemişti. Cemşit filmde sevgi, merhamet ve fedakarlığı simgelemektedir. O kol kanat gerer Asya ve Samet’e. Asya için bu seçim her ne kadar zor olsa da Cemşit ile güzel şeyler paylaşabilmiş ve bu paylaşımları sevgiye dönüştürebilmiştir. Asya ve Cemşit’in  beraber  şarkı söyledikleri sahne filmdeki güzel sahnelerden biridir. Filmin hikayesini bir uçtan diğer uca taşıyan ise Samet’in doğumudur. Samet’in doğduğu gece İlyas’ ın yolda mahsur kalan Cemşit’e yardım ettiği  gecedir. Bu geceden sonra İlyas için zor günler başlar. Cemşit’in kaza yapan İlyas’a yardım ettiği gece ise Asya’nın oğlu ve Cemşit’ le mutlu bir aile olarak görüldüğü en güzel sahnedir. Tesadüfler bu aşk hikayesinin kaderini belirler.

Bugünlerde bu güzel filmin dizi uyarlamasının reklamları dönüyor. Günümüzde geçen bir aşk hikayesi olacağı  söyleniyor. Bu filminde popüler kültürün bir kurbanı olacağını kabullenemiyorum doğrusu. Benim gözlerim Aldırma Gönül yazan kamyonu arayacak. Çünkü dizinin günümüzdeki uyarlamasında kamyon yerini motosiklet almış. Oysa ki İlyas Asya’yla tanışana kadar kendi halinde diğer kamyon şoförlerinden farklı ‘İstanbullu’, çağrıldığı gibi tam bir İstanbul delikanlısıdır. “Aldırma gönül”  “Al yazmalım” olunca İlyas da değişir. Kamyonla beraber bir adamın nasıl değiştiğini izleriz. O yüzden motosikletli bir İlyas benim için hiçbir şey ifade etmiyor.

Bu dizinin, filmi bilmeyenlere merak edip izleme fikrini oluşturması olasılığının olması güzel yanlarından .Gerçi bu olasılık olsa bile keşke bu güzel filmler hep olduğu yerde kalsa,yeni bir Asya yeni bir İlyas yeni bir Cemşit olmasa, bunun yerine ister metropolde , ister bir köyde geçen ve adını uzun yıllar hatırlatabilecek ‘yeni’ aşk hikayelerine inansak.

Oktay Çelik
oktay.celik@sinefesto.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

3 Comments

 1. Ahmet AYGÜN

  21 Eylül 2011 at 01:27

  Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunun Türkan Şoray ve senarist arasında böyle bir ikilemde kalınarak çekildiğini bilmiyordum, ilk defa bu yazıda belirtildiği üzere öğrenmiş bulundum ve tercihin senaristten yana kullanılmış olmasının biz sinemaseverler açısından çok iyi bir tercih olduğunu belirtmek isterim.

 2. celal şimşek

  24 Eylül 2011 at 22:13

  filmlerin konularından taviz verilmeyerek dahi olsa, dizi halinde günümüze uyarlan versiyonlarının,
  filmi yozlaştırdığını düşünüyorum. çok yerinde bir eleştri olmuş.verdiğiniz ve bilmediğimiz ayrıntılardan dolayı teşekkürler.

 3. Mustafa Samet GÜNEY

  25 Kasım 2011 at 23:07

  Eleştirilerinizin tamamına katılıyorum çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Teşekkürler …

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler