Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Al Yazmalım

Yayınlandı

tarihinde

Oktay Çelik / 6. Kare

(Not: Yazarımızın köşe yazısı 24 Ağustos 2011 tarihinde kaleme alınmıştır. Sitemizdeki teknik düzenlemeler nedeniyle yayına bugün verilmiştir.)

“Al Yazmalım”

Selvi Boylum Al Yazmalım  Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı, 1977 tarihli film… Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin, çekimlerine başlandığında sonu henüz belli değildi. Film, çekimler  devam ederken senarist  Ali Özgentürk’ün yazdığı etkileyici son ile bitirilmiştir. Bu finalin ilk önce Türkan Şoray’ın hoşuna gitmemiş olmasını, İlyas’ la Asya’nın finalde buluşmamasını seyircinin yadırgayacağını düşünsede  senaristin  bu sona çok  inanıyor olduğu için istediğim gibi olmazsa ‘ ben bu işi bırakıyorum’ demesiyle  Türkan Şoray’ın ikna olduğunu ve filmin her seferinde bizi derinden etkileyen bu sonla çekildiğini, bir belgeselde izlediğimde çok şaşırmıştım.

Filmler mutlu sonla biter iyiler mutlaka kazanır kötü adamlar veya kadınlar  kaybeder. Bunlar o yıllarda çekilen filmlerde olan, sıklıkla gördüğümüz  finallerdir.  Ama bu film diğerlerinden farklıdır .İzleyenleri derinden etkileyen, ve akıllardan silinmeyecek bir sonla bitmiştir. Finalde bir uçta  Cemşit ortada Samet ve İlyas diğer uçta Asya’nın olduğu sahneyi izleyen seyirciye seçimlerini sorgulama fırsatı verir bu sahne, sevgi neydi gerçekten ve biz bize sunulan bu yolda yaptığımız seçimlerle neleri değiştirebiliyorduk yada değiştiremiyorduk.  İşte bu son tam bir aşk, sevgi üçgenidir. Kazananı ise  büyük bir aşk değil, Samet’in şimdiye kadar gördüğü baba sevgisi belirler. Samet sevgiyi merhameti fedakarlığı seçmiştir. İşte böyle ezber bozan bir sonla bitmesi tüm izleyenleri olduğu gibi beni de derinden etkilemişti. Cemşit filmde sevgi, merhamet ve fedakarlığı simgelemektedir. O kol kanat gerer Asya ve Samet’e. Asya için bu seçim her ne kadar zor olsa da Cemşit ile güzel şeyler paylaşabilmiş ve bu paylaşımları sevgiye dönüştürebilmiştir. Asya ve Cemşit’in  beraber  şarkı söyledikleri sahne filmdeki güzel sahnelerden biridir. Filmin hikayesini bir uçtan diğer uca taşıyan ise Samet’in doğumudur. Samet’in doğduğu gece İlyas’ ın yolda mahsur kalan Cemşit’e yardım ettiği  gecedir. Bu geceden sonra İlyas için zor günler başlar. Cemşit’in kaza yapan İlyas’a yardım ettiği gece ise Asya’nın oğlu ve Cemşit’ le mutlu bir aile olarak görüldüğü en güzel sahnedir. Tesadüfler bu aşk hikayesinin kaderini belirler.

Bugünlerde bu güzel filmin dizi uyarlamasının reklamları dönüyor. Günümüzde geçen bir aşk hikayesi olacağı  söyleniyor. Bu filminde popüler kültürün bir kurbanı olacağını kabullenemiyorum doğrusu. Benim gözlerim Aldırma Gönül yazan kamyonu arayacak. Çünkü dizinin günümüzdeki uyarlamasında kamyon yerini motosiklet almış. Oysa ki İlyas Asya’yla tanışana kadar kendi halinde diğer kamyon şoförlerinden farklı ‘İstanbullu’, çağrıldığı gibi tam bir İstanbul delikanlısıdır. “Aldırma gönül”  “Al yazmalım” olunca İlyas da değişir. Kamyonla beraber bir adamın nasıl değiştiğini izleriz. O yüzden motosikletli bir İlyas benim için hiçbir şey ifade etmiyor.

Bu dizinin, filmi bilmeyenlere merak edip izleme fikrini oluşturması olasılığının olması güzel yanlarından .Gerçi bu olasılık olsa bile keşke bu güzel filmler hep olduğu yerde kalsa,yeni bir Asya yeni bir İlyas yeni bir Cemşit olmasa, bunun yerine ister metropolde , ister bir köyde geçen ve adını uzun yıllar hatırlatabilecek ‘yeni’ aşk hikayelerine inansak.

Oktay Çelik
oktay.celik@sinefesto.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler