‘Aklım Nerede? Sinema’da Psikiyatri’ Programı Başladı

Etkinlikler

Pera Film  ‘Aklım Nerede’ film etkinliği kapsamında Dücane Cündioğlu ile söyleşi gerçekleştirdi.

Pera FilmSonbahar sezonunu Silahlara Veda programıyla açan Pera Film, sezona ‘Aklım Nerede? Sinema’da Psikiyatri’ (14-26 Eylül) programı ile devam ediyor. Sinema tarihinin başından itibaren, psikiyatristler filmlerin cazibesini ve gücünü anlamak için izliyor ve araştırıyorlar. Sinemacılar da psikiyatriye ilgi duydukları gibi bu gizemli dünyayı filmlerinde sık sık işliyorlar. Hem filmler hem de psikiyatri, insan düşüncesi, duygular ve davranışlara odaklanırken, bu iki konu arasında bir ilişki kurmamak imkansız.

Medikal iletişim konusunda uzman 121 Medikal ve Life is Film prodüksiyon şirketi işbirliğiyle düzenlenen programda ilk gün Lars Von Trier’in Melankoli (Melancholia) filmi gösterildi. Filmin ardından Doç. Dr. Haldun Soygür ve Kutlukhan Kutlu film ve psikiyatri üzerine söyleşi yaptı.

Melankoli film gösterimi ve söyleşinin ardından Pedro Almodovar’ın 2011 yapımı psikolojik gerilim filmi İçinde Yaşadığım Deri (La Piel que Habito) film gösterimi yapıldı. Film gösteriminin ardından katılımın oldukça yoğun olduğu Dücane Cündioğlu söyleşisi gerçekleştirildi.  Cündioğlu, Revolutionary Road, Palermo Shooting gibi filmlerden alıntılar göstererek yaptığı söyleşisinde psikoloji, psikiyatri ve felsefenin yanı sıra ‘tutku’, ‘fedakarlık’ gibi kavramlara da değindi.

Konuşmasına ‘ruh’ kavramıyla başlayan yazar; “Ruh ve nefs birbirinden çok farklıdır. Ruh efsunla düzelir.” diyerek özetledi. Daha sonra sanat ve bilimi karşılaştırarak devam eden yazar, sanatın muhayyile, bilimin ise akıl kökeninde yer ettiğini söyledi.  “Sanat, sinema ancak akıl yoluyla görülemeyecek şeyleri bize gösterir.” Bir bilim adamının göremeyeceği şeyleri bir sanatçı görebilir. Bir delinin gördüklerini bir akıllının göremeyeceği gibi.” diyerek sinemanın muhayyileden beslendiğini savunurken; “Bir dindardan da, bir sanatçıdan da, bir mistikçiden de açıklama beklenemez. Açıklama, bilimin işidir.” diye ekledi.

“Çarmıha gerilmeyi göze almayan İsa gibi laflar etmemelidir. ‘Kurban’, ‘Kendini kurban etmek’ modern toplumların anlayamayacağı bir şeydir. Aşkta, tutkuda faiz olmaz, çıkar olmaz.”

Tutku ve fedakarlıktan da bahseden yazar, fedakarlığın cesaret değil erdem olduğunu söyledi. Günümüzde modernleşmeyle beraber kaybettiğimiz en önemli değerin fedakarlık olduğunu söyleyerek söyleşisini bitirdi.

Aklım Nerede? başlığını Amerikalı alternatif rock müziği grubu Pixies’in aynı ismi taşıyan şarkısından ilham alıyor. Pixies’in çalışmaları, “Tevrat şiddeti, ensest, zihinsel hastalıklar, teşhircilik üzerine, garip, bilinç akışı şarkı sözleri koleksiyonu ve bus özlere eşlik eden güçlü gitar, şiddetli bas ve aralıksız davul, ortaya hem aşındırıcı hem de melodik bir tarz” olarak da tanımlanabilir. Aynı şekilde, programa seçilen filmler de, insan zihni, hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini, hem şiddetli hem de sakin yönleri ile yakalıyor.

‘Aklım Nerede’ Film Gösterim Çizelgesi ve Pera Müzesi’ndeki Etkinliklerin Programı:

Program, Tek Başına Bir Adam, Babadan Oğula, Masumiyetin İntiharı filmleriyle 26 Eylül’e kadar Pera Müzesi’nde psikiyatrist ve sinema eleştirmenlerinin de söyleşileriyle devam ediyor.

20 Eylül Cuma

17.00   Tek Başına Bir Adam (A Single Man)

19.00   Melankoli (Melancholia)

 

21 Eylül Cumartesi

13.00   Tek Başına Bir Adam (A Single Man)

15.00   Söyleşi: Prof. Dr. Mert Savrun

16.00   Körlük (Blindness)

18.00   Söyleşi:  Prof. Dr. Vedat Şar

19.00   İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live In)

 

22 Eylül Pazar

14.00   Masumiyetin İntiharı (Virgin Suicides)

16.00   Söyleşi: Prof. Dr. M. Zihni Sungur

18.00   The Master

 

26 Eylül Perşembe

17.00   Körlük (Blindness)

19.00   Babadan Oğula (A Place Beyond the Pines)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up