Bizimle İletişime Geçin

Liste

Akira Kurosawa’nın Unutulmaz 10 Filmi

Akira Kurosawa’nın her sinemasever tarafından izlenmesi gereken 10 iyi filmini sizler için bir araya getirdik.

Yayınlandı

tarihinde

Japon sinemasının imparatoru olarak bilinen Akira Kurosawa sinema tarihinin en önemli ve etkileyici yönetmenlerinden biri olarak sinema dünyasında bir çok tekniği ilk kez kullanarak öncü oldu. Çoğu filminin yönetmenliği yanında senarist ve yapımcılığını da üstlenen Kurosawa, düşük bütçeli filmlerle dehasını ortaya koymuş ve sinema dünyasını sarsan başyapıtlara imza atmıştır.

İşte Akira Kurosawa’nın her sinemasever tarafından izlenmesi gereken 10 filmi:

Yedi Samuray (1954)

“Tehlike her zaman her şey iyi görünürken gelir.”

16. yüzyıl Japonya’sında düzenli bir şekilde silahlı haydutların saldırısına uğrayan ve ürünleri yağmalanan fakir bir köyün ahalisi bir samuraydan yardım ister. O da kendisi gibi işsiz olan 6 samuray ile birlikte silah bile satın alamayacak kadar fakir olan bu köylülere karın tokluğuna kendilerini savunmasını öğretir ve hep birlikte haydutlarla kıyasıya bir savaşa girerler. Akira Kurosawa’nın kariyerinin doruk noktası olarak görülen “Yedi Samuray” üç saati geçen uzunluğuna rağmen özellikle zamanında kaliteli örneklerine rastlamanın zor olduğu savaş ve aksiyon sahneleri ile dünya sinema tarihinin en önemli yapımlarının arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda batı sinemasında birçok filme de ilham kaynağı olmuştur..

______________

Rashomon (1950)

“İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir.”

İnsanoğlunun zaafları üzerine kurulmuş bu psikolojik dramda, 12. yüzyıl Japonya’sında karısıyla birlikte ormandan geçmekte olan bir samuray, bir haydutun saldırısına uğrar ve öldürülür, karısı ise tecavüze uğrar. Haydut yakalanır ancak onun ifadesi ile kadınınki taban tabana zıttır. Olayı çözmesi için devreye giren bir medyumun vasıtasıyla ölen samuray da yine tamamen farklı bir hikâye anlatır. Cesedi bulan oduncunun ifadesi ise hiçbirisininkine uymaz. Aynı suçun dört çelişkili ama bir o kadar da inandırıcı olarak anlatıldığı, yani herkesin ‘gerçeği’nin farklı olduğu bu olayda kim doğruyu söylemektedir? Yalan ile gerçek arasındaki farkı çarpıcı bir dille anlatan Rashomon, Akira Kurosawa’nın erken dönem başyapıtlarından biri olmasının yanında Kurosawa’yı batıya tanıtan film olarak da bilinir.

______________

Ran (1985)

“İnsanoğlu ağlamaya doğarken başlar, yeterince ağladığında ise ölür.”

Başarılı bir hükümdarlık kariyerini üç evladı için bırakmaya karar veren bir hükümdarın, çocukları tarafından uğradığı ihanetin işlendiği filmde, güç savaşlarının karakterlere verdiği ölümcül zararlar gözler önüne serilir. Hidetora, krallığını üç oğlu arasında paylaştırmak istediğinde karşılaştığı şey hem bir babanın hem de bir hükümdarın hak etmediği tarzda sonuçlanır. Çocuklarından kendisine sadık kalmalarını bekleyen baba, beklemediği bir şekilde kendi çocuklarının acımasız yüzüne tanık olur. Shakespeare’in ünü oyunu “Kral Lear”ın üzerine kurulu olan “Ran”, Kurosawa’nın İngiliz edebiyatının temel karakteristiklerini Uzakdoğu kültürüyle harmanlayıp ortaya çıkardığı son destansı yapımıdır.

______________

Dreams (1990)

“Burada elektriğe ihtiyacımız yoktur, geceleri gündüz gibi aydınlatırsak yıldızları göremeyiz. Yakacak olarak odun ve tezek kullanırız ama ağaç kesmeyiz; kendi kendine yıkılan ağaçlar odun ihtiyacımızı karşılıyor. Burada konfor aramayız, tarlaları sürmek için öküz ve atlar yetiyor. Bilim adamları akıllı kişiler ama insanları mutsuz eden şeyler icat edip duruyorlar.”

Kurosawa’nın hepsi doğayla ilişkili farklı rüyalarını anlattığı 8 kısa filmden oluşan “Düşler”, insanoğlunun geçmişten bugüne doğada yarattığı yıkıma dair çarpıcı metinler sunuyor. Kurosawa’nın yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı filmin her bir kısa filmi bize, bugünkü manzaraya bakıp doğayı yeniden düşünme fırsatı veriyor.

______________

Yojimbo (1961)

Ronin olarak adlandırılan efendisiz bir samurayın hikâyesinin anlatıldığı yapım, kumarda kazandıkları para uğruna aralarında çekişme yaşanan iki suç baronunun kontrolü altındaki küçük bir kasabayı ziyaret etmesi ile başlar. Köylülerin çaresizliğinin tek çözümü bu yalnız samuraydır. Western türünün Uzakdoğu kültürüyle harmanlandığı bir başyapıt olan ‘Yojimbo’, duruşu ve teması ile birçok Vahşi Batı filminden özellikle John Ford yönetimindeki yapımlardan esinlenmeler içeriyor.

______________

Dersu Uzala (1975)

“Kumandan. Güneş en önemli adamdır. Bu adam ölürse, herkes ölür.”

20 yy. başlarında bir Rus askeri haritacı ekibi Rus Uzakdoğu’sunda Mançurya ormanlarında arama yaparken atalarının yaşam şeklini sürdüren bir avcıyla tanışır. Başlangıçta ciddiye almadıkları bu avcıdan zaman içinde çok şey öğreneceklerdir. Vladimir Arsenyev’in anılarından yola çıkılarak çekilen film, ünlü Japon yönetmene En Yabancı Film Oscar ödülü kazandırdı. Dönemin Sovyet sinemasının olanakları Rus-Japon ortak yapımı filmin görkemli yapısının şekillenmesinde önemli rol oynadı.

______________

Yaşamak (1952)

“- Daha önce hiç tatile çıkmadığınızı duydum. Bunun sebebi siz olmadan bu şehrin bir işlevinin kalmaması mı?
+ Hayır, çünkü herkes bu şehrin bana ihtiyacı olmadığını anlar.”

“Yaşamak”, II. Dünya Savaşı sonrasında Tokyo’da yaşayan orta yaşlı bir devlet memuru olan Kanji Watanabe’nin kanser olduğunu öğrendikten sonra hayat ile verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Otuz yılını hiçbir iş yapmadan bir kamu dairesinde kırtasiye işleriyle uğraşarak dolduran bu memur, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenince son bir gayretle hayatına anlam kazandıracak bir iş başarmak ister ve bunun için de canla başla bir mücadelenin içine girer. Akira Kurosawa’nın ustalık dönemi yapıtlarından biri olan bu psikolojik drama filmi, gerek konusu gerek ana karakterinin özellikleriyle, Kurosawa’nın Rus edebiyatına olan ilgisini ortaya koymaktadır.

______________

Gölge Savaşçısı (1980)

“Özgür ve kendim gibi olmayı o kadar çok kez istemişimdir ki! Şimdi düşünüyorum da, bencillik etmişim. Bir insanın gölgesi, ait olduğu adamı asla terketmez.”

“Kagemusha” Japonya’nın savaş yıllarında geçmektedir. Halk arasında efsaneleşen bir savaş lordu olan Shingen savaşta aldığı yaralar yüzünden ölmek üzeredir. Bu durumun düşmanları tarafından bilinmesini istemez ve yerine ona benzeyen birini bulmalarını söyler. Lordun yerine bulunan kişi ise aşağı tabakadan bir suçlu olan Kagemusha’dır. Kagemusha bir anda adi bir suçludan efsanevi bir komutana dönüşmüştür.

______________

Gizli Kale (1958)

16. yüzyıl Japonyası. Prenses Akizuki, krallığı ayağa kaldırmak için topladığı altınlarla düşman hatlarının içinden geçmek zorunda kalır. Baş koruma olarak, acımasızlığıyla tanınan General Rokoruta’yı yanına alır. Kurosawa, bir siyahbeyaz ustası olarak, çarpıcı göreselliği gerilimle buluşturan; sonraları George Lucas’a Star Wars dizisinde ilham verecek bir yapıt ortaya koyuyor.

______________

Kanlı Taht (1957)

Akira Kurosawa’nın “Macbeth”i ortaçağ feodal Japonyasına uyarlanmıştır. Sonuçta ortaya esas adı “Kumonosu Jo” olan, Throne Of Blood isimli başyapıt çıkar. İmparatorluk-Derebeylik içindeki hırs mücadelesini işleyen film daha sonra çektiği “Ran”ile büyük benzerlikler taşıyor. Kurosawa’nın karakter çizme ve onları yansıtmadaki başarısını göz önüne alırsak, bu film için Polanski’nin “Macbeth”inden sonra gelebilecek en iyi uyarlama diyebiliriz. Japon folkloru ile Shakespeare’i kaynaştıran Kurosawa, İskoçyadaki cadı inancının dışına çıkarak filmde kötü orman ruhlarını kullanmak gibi kimi değişikliklere gitmiştir. Duman, yağmur, rüzgar gibi öğeleri özellikle atmosfer yaratmak için başarıyla kullanmıştır.

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Netflix’teki Güncel 10 İyi Belgesel

İyi seyirler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Sparks Brothers (2021) IMDb 7.9

1960’larda Los Angelas’da Ron ve Russell kardeşler, Sparks adını verdikleri gruplarıyla müzik yolculuğuna başladı. Kariyerlerine 25 albüm sığdırmayı başaran Sparks’ın kariyerinin incelendiği belgeselde arşiv görüntülerine, röportajlara yer veriliyor.

Sad Hill Unearthed (2017) IMDb 7.4

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen 1966 yapımı İyi, Kötü, Çirkin’in unutulmaz final sahnesinin çekildiği, İspanya’nın Burgos kenti yakınlarındaki Sad Hill Mezarlığı’nın 50 yıl sonra birçok gönüllünün desteği ve çabasıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması, filmde emeği geçmiş Clint Eastwood, Ennio Morricone gibi isimlerin yanı sıra James Hetfield gibi filmin hayranlarının ve gönüllülerin ağzından anlatılıyor.

Casting JonBenet (2017) IMDb 6.1

1996’da, Colorado’nun Boulder kasabası, çocuk güzellik yarışması birincisi altı yaşındaki JonBenet Ramsey’nin gizemli ölümüyle sarsılır. Yirmi yıl sonra yönetmen Kitty Green bölge sakinleriyle görüşür ve her birinin talihsiz Ramsey ailesini nasıl hatırladığını ve onlarla ilişkilerini gözler önüne serer. 

Made You Look: A True Story About Fake Art (2020) IMDb 7.0

Belgesel, Amerikan tarihinin en büyük sanat sahtekarlığını konu alıyor.

The Bleeding Edge (2018) IMDb 7.6

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tıbbi teşhis, tedavi ve teknolojide benzersiz yenilikler piyasaya sürüldü. Ama hastaları kurtarmak için tasarlanan aynı cihazların onlara zarar verişinden kim sorumlu?

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed (2021) IMDb 7.0

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed, Amerikalı bir ressam, sanat eğitmeni ve televizyon sunucusu olan Bob Norman Ross’un hayatına odaklanıyor. Belgeselde, 1983’ten 1994 yılına kadar yayınlanan The Joy of Painting’in yaratıcısı olan Ross’un hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) IMDb 9.0

Filmde, dünyanın değişimine tanıklık eden ünlü doğa bilimci David Attenborough, deneyimlerini anlatıyor. Sıra dışı bir yaşama sahip olan David Attenborough, dünyanın her kıtasını ziyaret edip, gezegenimizin vahşi yerlerini keşfetti ve yaşayan dünyayı tüm çeşitliliği ve harikasıyla belgeledi. Dünyanın değişimine tanıklık eden David Attenborough, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklaru gözler önüne seriyor. Ünlü doğa bilimci ayrıca, gezegenimizi kurtarmaya yarayacak çözümlere de değiniyor.

Misha and the Wolves (2021) IMDb 6.7

Kurtlarla Yaşam, soykırımdan kurtulup hayatta kalmak için kurtar arasında yaşadığını söyleyen bir kadının hayatına odaklanıyor. Kadının anlattıkları insanların dikkatini çeker ancak bir süre sonra anlatılan hikaye şüphelere yol açar. Kadının biyografisi doğru mudur yoksa her şey bir yalandan mı ibarettir?

Gaga: Five Foot Two (2017) IMDb 7.0

Chris Moukarbel’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, Lady Gaga’nın albüm hazırlık sürecine bu süreçte sanatçının yaşadıklarına odaklanılıyor. 

Athlete A (2020) IMDb 7.6

Athlete A, ABD Jimnastik takımı doktoru Larry Nassar’ın istismarını ifşa eden muhabirlere odaklanıyor. Indianapolis Star muhabirleri, ABD Jimnastik takımının 29 yıllık doktoru olan Larry Nassar’ı sporcuları taciz ettiği yönünde bir haber yayınlar. Büyük yankı uyandıran haberin yayınlanmasından sonra kurbanlar, ABD Jimnastik Takımı’nın şikayette bulunacağını düşünür. Ancak ABD Jimnastik, Lary ile anlaşıp haberlerin asılsız olduğunu iddia eder. Bu olayın ardından muhaberiler, tacizin örtbas edilmesine göz yuman Jimnastik Federasyonu’nu araştırmaya başlar. Muhabirler, çok geçmeden Jimnastik Federasyonu’nun kirli kültürü ifşa eder.

13th (2016) IMDb 8.2

The 13th, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cezaevi sistemine ve ülkenin ırksal eşitsizliğine odaklanıyor. Kitlesel suçluluk ve ABD’de hapishane nüfusunun giderek artmasına odaklanılan belgeselde, aktivistler, politikacılar, tarihçiler ve daha önce hapishanede bulunan kadınlar ve erkeklerin konuşmalarının yer aldığı arşiv görüntüleri bulunuyor.

My Octopus Teacher (2020) IMDb 8.1

Yıllarca okyanuslarda yüzdükten sonra Craig Foster, Güney Afrika’nın yosun ormanında yaşayan ahtapotla sıra dışı bir dostluk kurar. Onun dünyasına inip, aylarca hareketlerini izleyerek ahtapotun güvenini kazanan Craig, onunla insan ile vahşi hayvan arasında daha önce hiç görülmemiş bir bağ geliştirir. Bu sayede Craig, ahtapotun dünyasının gizemlerini öğrenir.

Okumaya Devam Et

Liste

2022 Oscar Adaylarını İzleyebileceğiniz Platformlar

Netflix, Apple, HBO ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Being the Ricardos | Amazon Prime – Sinema

Belfast | PVOD – Sinema

Belle | Sinema

C’mon C’mon | PVOD – Sinema

The Card Counter | VOD

CODA | Apple

Compartment #6 | Opens NY – LA 1 – 26

Don’t Look Up | Netflix

Drive My Car | Sinema

Dune | PVOD – Sinema

Encanto | Disney+ – Sinema

The Eyes of Tammy Faye | HBO Max

Flee | Sinema

The French Dispatch | VOD – Sinema

The Hand of God | Netflix

A Hero | Amazon Prime – Sinema

House of Gucci | PVOD – Sinema

Jockey | Sinema

King Richard | PVOD – Sinema

Licorice Pizza | Sinema

The Lost Daughter | Netflix – Sinema

Mass | VOD

The Mitchells vs. the Machines | Netflix

Nightmare Alley | Sinema

No Time to Die | VOD – Sinema

Parallel Mothers | Sinema

Passing | Netflix

Pig | Hulu – VOD

The Power of the Dog | Netflix

Red Rocket | Sinema

Respect | VOD

Spencer | VOD

Summer of Soul | Hulu

The Tender Bar | Amazon Prime

Tick, Tick… Boom! | Netflix

Titane | VOD

The Tragedy of Macbeth | Apple – Sinema

West Side Story | Sinema

Wheel of Fortune and Fantasy | VOD

The Worst Person in the World | Opens NY – LA 2

The First Wave | Hulu

The Rescue | Disney +

IndieWire

Okumaya Devam Et

Liste

“2022 Oscar Ödülleri”ni Sunabilecek İsimler

Bu sene ev sahipliğini kim yapacak?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27 Mart günü sahiplerini bulacak 2022 Oscar Ödülleri töreni, üç yılın ardından bu sene sunucu eşliğinde düzenlenecek. Dolby Theatre’daki ihtişamlı töreni sunması olası görünün isimler ise sırlanmaya başladı.

Tom Holland

Jimmy Kimmel 

James Franco

Anne Hathaway

Billy Crystal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler