Akıl Hastalıklarını Konu Alan En İyi 10 Film

Liste

Akıl Oyunları

Akıl Oyunları (2001) A Beautiful Mind

Rahatsızlık: şizofreni

Princeton üniversitesinde, John Nash, matematik dünyasına kendi mirasını bırakmak için uğraşmaktadır. Nihayetinde ona Nobel ödülünü kazandıracak devrimsel bir çalışma yapar. Okuldan mezun olduktan sonra ise, öğretmenliğe döner ve öğrencisi olan Alicia ile arasında romantik bir ilişki başlar. Bu sırada devlet, Sovyet Rusya’ya dair bazı kodların çözülmesi konusunda Nash’in yardımını istemektedir ve bu istek Nash’i çok büyük bir komplonun içine sokar. Nash her geçen gün daha da paranoyaklaşır ve sonunda dünyasını tepetaklak edecek bir haber alır. Artık sadece Alicia’nın yardımıyla, akıl sağlığını ve bizim bugün bildiğimiz, harika bir matematikçi olarak statüsünü geri kazanmaya çalışacaktır.

Yağmur Adam

Yağmur Adam (1988) Rain Man

Rahatsızlık: Otizm

Charley bir dolandırıcıdır. Her türlü insanı tanıyıp, istediğini yaptırabilecek hale gelene kadar uzun bir süre yalnız kalmıştır. Kendisini daha genç bir çocukken evden atan babasının öldüğü haberini alır. Ona güzel bir araba ve daha önemlisi, daha önce hiç bilmediği bir erkek kardeş bırakmıştır, Raymond. Raymond otistiktir, ama matematik işlemlerini çok hızlı bir şekilde aklından yapabilmektedir. Babası Raymond’a, ne işe yaradığını dahi bilmediği bir servet bırakmıştır. Charley olanlardan ve babasının Raymond’ın varlığını ondan saklamasından dolayı deliye dönmüştür. Raymond’ı yaşadığı yerden kaçırır sonrasında ise Raymond’ın uçmak konusunda çok seçici olduğunu fark eder. İkili çok uzun bir araba yolculuğuna çıkar ve bu süreçte birbirlerini anlamaya başlarlar.

Aklım Karıştı

Aklım Karıştı (1999) Girl, Interrupted

Rahatsızlık: Sınırda kişilik bozukluğu

Susanna, 1960’ların sonunda liseyi bitirmiş, depresif ve gidecek yönü olmayan genç bir kızdır. Bir intihar girişimi, onun Claymore’a, bir akıl hastanesine gidiş bileti olur. Kendi koğuşundaki problemli kadınlarla ( Georgina, patolojik yalancı, cinsel istismara uğramış Daisy, yanık mağduru Polly) arkadaş olur ama grubun vahşi ve serti olan Lisa’nın hipnotik etkisine girmiştir. Susanna bilerek Lisa gibi davranarak Claymore’a kazık mı çakacak? Yoksa akıllanıp en kısa sürede oradan çıkmaya mı çalışacak?

___

Karanlık Yolculuk

Karanlık Yolculuk (2001) Donnie Darko

Rahatsızlık: Şizofreni

Donnie Darko, ailesiyle, öğretmenleriyle ve sınıf arkadaşlarıyla anlaşamamaktadır, ama kendisiyle bir randevuya çıkmayı kabul eden Gretchen adında sempatik bir arkadaş edinmeyi başarmıştır. Donnie’nin çok şefkatli bir psikiyatristi vardır ve hipnoz yöntemiyle karanlık sırları ortaya çıkarabileceğini keşfetmiştir. Öbür eşlikçisi ise düzgün bir dost olmayabilir. Donnie’nin Frank adında bir arkadaşı vardır, sadece Donnie’nin görebildiği devasa bir tavşan. Bir uçak kazasından kopan motorun odasını paramparça ettiği esnada Donnie orada değildir. Bu iki durumda, uçak kazası ve Donnie’nin kurtuluşu, bazı doğaüstü güçler tarafından yönetilmiş gibidir. Ancak Donnie’nin akıl sağlığındaki bozukluk, bu durumu anlamasına engel olmaktadır.

___

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü (1999) Fight Club

Rahatsızlık: Çoklu kişilik bozukluğu/ kişilik bölünmesi rahatsızlığı

Anlatıcı uykusuzlukla alakalı problem yaşamaktadır. Bu sorununu çözmek için farklı yollar dener, ama başarılı olamaz. Biraz uyumayı başardığı noktada ise, Marla isimli genç bir kadınla tanışır ve durumu en baştaki haline döner. Birçok ortak noktaları olduğunu ve aslında birlikte çok vakit geçirdiklerini fark eder. Bir gezi esnasında, Tyler isimli esrarengiz bir adamla tanışır ve kısa bir konuşmanın ardından hızlıca arkadaş olurlar. İçlerindeki gerginliği birbirlerine vurarak çıkarmaya başlarlar. Bu haber hızlıca yayılır ve birçok insan bu durumla ilgilenmeye başlar. Anlatıcı ve Tyler’ın isim vermesiyle bu topluluk bir kulüp haline dönüşür, “dövüş kulübü”. İkisi de bu kulüpte çok vakit geçirmeye ve çok para kazanmaya başlarlar.

(Bu rahatsızlığın aynısını ama daha kötü durumunu anlatan bir film de Sybil’dir.)

Sayfa 1 – 2

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up