Akıl Hastalıklarını Konu Alan En İyi 10 Film

Liste

Ölümün Sesi (1971) Play Misty for Me

Rahatsızlık: Sınırda kişilik bozukluğu

Dj Dave Garver, Evelyn Draper isimli çılgın hayranından, aşk dolu bir ilgi görmektedir. Evelyn, Dave’in bir barda kendisine yaklaşmasına izin verir ve daha sonra evinde Dave’e sürekli “misty” şarkısını isteyen kişinin kendisi olduğunu itiraf eder. İşte bu andan sonra çok basit bir buluşmanın insanın hayatını nasıl tepetaklak edebileceğini görmeye başlıyoruz. Evelyn, Dave’i her yerde takip etmeye başlar. İş yemeklerini mahveder, evindeki yardımcısına saldırır, evine ve eşyalarına zarar vermeye başlar ve en sonunda sevgilisi Tobbie Williams’ı katletmekle tehdit eder. Bir daha o şarkıyı, omzunuzun üstünden arkanızı kontrol etmeden dinleyemeyeceksiniz.

___

Aynadaki Gibi

Aynadaki Gibi (1961) Såsom i en spegel

Rahatsızlık: Şizofreni

Karin isimli genç bir kadın, akıl hastanesinde bir süre geçirdikten sonra nihayet aile adasına dönmüştür. Adada onunla birlikte yalnızlık çeken erkek kardeşi, nazik ve gittikçe daha çok çaresizliğe kapılan kocası vardır. Onlara daha sonra Karin’in dünyayı gezen bir yazar olan ve çocuklarından soğumuş olan babası katılır. Film Karin’in yavaş yavaş gerçeklikten kopuşunu ve bu durumun aile bağları üzerine etkisini göstermekte.

___

Sıradan İnsanlar

Sıradan İnsanlar (1980) Ordinary People 

Rahatsızlık: Kaygı Bozukluğu

Beth, Calvin ve oğulları Conrad, diğer oğullarının ölümünden sonra kendilerini toparlamaya çalışarak yaşamaktadırlar. Conrad yas ve haksız bir suçluluk duygusuyla intihara kalkışır. Terapi görmektedir. Beth her zaman Conrad’ın abisini daha çok sevmiştir ve bu sebeple Conrad’a ihtiyacı olan desteği vermekte güçlük çekmektedir. Calvin ise bu ikisi arasında kendini konumlandırarak aileyi bir arada tutmaya çalışmaktadır.

___

Psycho

Sapık (1960) Psycho

Rahatsızlık: Kimlik çözülmesi rahatsızlığı

Marion Crane, bütün parasını nafakaya vermek zorunda olan sevgilisi Sam Loomis ile maddi durum yüzünden evlenememekten ve öğlen aralarında işten kaçıp sevgilisiyle buluşmak zorunda kalmaktan bıkmış, Phoenix, Arizonada yaşayan çalışan bir kızdır. Bir gün Marion’un işvereni, 40 bin dolar nakdi depozito için bankaya yatırması üzere ona verir. Hayatında bir değişiklik yapmayı çaresizce isteyen Marion, California’da Sam ile yeni bir hayata başlamak üzere parayı alıp şehri terk eder. Gece olduğunda, çok şiddetli bir yağmur önündeki yolu görmesini engeller ve Marion ana yoldan çıkar. Uzun araba yolculuğu ve işlediği suçun yüküyle yorulan Marion, geceyi tenha bir motelde geçirmeye karar verir. Bu otel Norman Bates adında hasta annesinin hükmü altında ezilmiş, acayip bir adam biri tarafından işletilmektedir. Norman, ona güzel ve hafif bir akşam yemeyi hazırladıktan sonra, Marion duş almak için odasına çıkar ve…

____

What's Eating Gilbert Grape

Gilbert’in Hayalleri (1993) What’s Eating Gilbert Grape

Rahatsızlık: Otizm

Bu film naziklik, şefkat ve kendinin farkında olma durumunu, Endora’da, çalışan sınıfın yaşadığı bir sokakta geçen bir hikâyeyle çok güzel bir şekilde anlatıyor. Grape ailesi, Ellen ve Amy, erkek kardeşleri Arnie ve Gilbert ve onlara eşlik eden aşırı obez anneleri Bonnie, baba figürünün eksikliği, maddi sıkıntılar ve 17 yaşındaki Arnie’nin zor mental durumuyla yaşamaya çalışmaktadır. Çok garip ve haksız bir durumda, Gilbert, batmakta olan bir işletmede çalışmaya devam ederken, sürekli küçük erkek kardeşi Arnie ile ilgilenmek zorunda kalmaktadır. Gilbert’ın hayatı, geleceği, bu durumlarla engellenmiş durumdadır ve Gilbert bunun farkındadır. Ancak adeta bir koruyucu melek olan Gilbert, Arnie’ye olan sorumluluğunun ve bağının asla kopmayacağının, kopamayacağının farkındadır. Bu durum özgür ruh Becky’nin kasabaya gelmesiyle değişecektir. Yeni farkındalıklar ve hislerle, yeni düşünceler ve umutlar Gilbert’ın kafasına girmiştir.

___

Sayfa 1 – 2

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up