Akif Belgeseli Seyirci İle Buluşuyor

Manşet Türkiye

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yılları ile hayatından kesitlerin anlatıldığı ‘’Akif’’ Belgeseli’nin galası 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü saat 18.30’da Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Mehmet Akif Ersoy’un biyografisinin anlatıldığı tüm kaynaklarda doğum yeri İstanbul’un Fatih ilçesi Sarıgüzel Mahallesi olarak geçer. Lakin Osmanlı arşivleri ve Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında doğum yeri Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi olarak görülür. Bu ezber bozan bilgi Mehmet Akif Ersoy’un Osmanlı Dönemi sicil ahval kayıtlarında ve resmi nüfus cüzdanında mevcuttur. Bu bilgiden yola çıkılarak hazırlanan drama belgeselde Edebiyatçı Prof. Dr. Necat Birinci, Tarihçi Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız, Yazar Akademisyen Prof. Uğur Derman , Gazeteci Tarihçi Muharrem Coşkun ve Araştırmacı Mehmet Rüyhan Soydan’ın görüşlerine yer verildi.

Belgeselde bir çok ilke imza atıldı. Mehmet Akif Ersoy ve Bayramiç ilişkisi ilk kez Akif Belgeseli’nde anlatıldı. Klasik bir Mehmet Akif Ersoy belgeseli değil, Akif’in çocukluğunun ve ailesinin anlatıldığı ilk yapım oldu. Karakterinin nasıl bir ailede şekillendiği, çocukluğuna dair detaylar ilk kez bir filmde ele alındı. Belgeselin en önemli özelliklerinden biri de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez bir belgesel film için şiir okuması oldu.

Belgeselde ‘’İmam olan Babası Temiz Tahir Efendi’nin, Akif dünyaya geldikten sonra İstanbul’dan Bayramiç Karşıyaka camine tayin edildiği, çocukluğunu burada geçirdiği, yüzmeyi, güreş yapmayı Bayramiç’de öğrendiği, hafızlığa ilk adımını Bayramiç’de attığı’’ anlatıldı. Bu bilgiler en yakın arkadaşı ve Sırat-ı Mustakim Gazetesi’nin sahibi Eşref Edip Fergan’ın hatıralarında da mevcuttur.

Babasının görev yaptığı tarihi cami, yine çocukluğunda oynadığı tarihi Taş Köprü ve çocukluğunu geçirdiği ev günümüzde de hala ayakta. Yaşadığı ev bir süre önce Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın girişimleriyle restore edilerek Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Belgeler, röportajlar, gerçek mekânlardan faydalanarak hazırlanan belgeselde Akif’in çocukluğu drama olarak canlandırıldı. Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın, Yapımcılığını Ehli Hayal Film’in üstlendiği belgeselin senaryosunu gazeteci Ömer Erbil yazdı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan tarafından özel ilgi ile desteklenen filmin ana sponsoru İÇDAŞ oldu.

Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarını Ayaz Akgün, yetişkin dönemini ise Erdoğan Özerdem canlandırdı. Annesini Seren Temel, babasını Ünal Zorer ve yakın arkadaşı Mithat Cemal Kuntay’ı ise Kahraman Sivri oynadı. Mehmet Akif’in Beyazıt Cami’ndeki cenazesinde üstünde örtü bile olmayan tabutuna Türk Bayrağını getirip örten Emin Efendi lokantalarının sahibi Mahir usta karakterini ise Hürriyet Gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut canlandırdı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up