Akerman Yaşamını Yitirdi

Dünya

Feminist yönetmen Chantal Akerman yaşamını yitirdi. Feminist sinemanın öncülerinden olan yönetmen Jean Luc Godard‘ın Pierro le Fou filmini gördükten sonra sinemayı kendine meslek edinmiştir. Akerman, bir mutfağı mercek altına aldığı ilk kısa filmi Saute Ma Ville‘den itibaren sinemaya getirdiği yeni bakış açısıyla izini takip edenler için yönlendirici bir misyon edindi.

chantal

The Captive, La Folie Almayer ve New York’ta Bir Çılgın filmleri ile dünya çapında üne ve “İnsanlar benim feminist bir yönetmen olduğumu söylediklerinde, onlara bir kadın olduğumu ve aynı zamanda filmler yaptığımı söylüyorum” cümlesi ile sanata bakışını belirten feminist yönetmen 66 yaşında hayatını kaybetti. Belçikalı yönetmen Chantal Akerman‘ın ölümü le ilgili intihar iddiaları dile getirilirken, kamu oyuna henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up