Akbank 9.Kısa Film Festivali

Festivaller Kısa Filmler

soluksuz

FESTİVAL SÜRESİ : 18 Mart – 28 Mart 2013

FESTİVAL YERİ : Akbank Sanat Beyoğlu

 

Akbank 9.Kısa Film Festivali, 9. yılında Türkiye’de sinemanın hareketliliğine parelel yeni bölümleri ile yolculuğuna devam ediyor.

Bir sorumluluk halini alan festivalin programı bu yıl, canlandırma kategorisinde açılan yeni yarışma bölümü ve deneysel kısalar seçkisi ile genişletildi.

Biz Sinefesto editörleri olarak, sizler için Uluslararası Bölüm’den 3 kısa film seçtik ve izledik : Licuri Sörf, Soluksuz, Gece Vardiyası.

Licuri Sörf, su kameraları ile ön planda olan görüntü yönetmenliği ile, belgesel tadında olmasıyla dikkat çekiyor.Soluksuz daha soyut bir çalışma şeklindeyken, psikolojik sorunları olan bir genci konu ediniyor.Gece Vardiyası’nda ise hayat şartları ve sorumluluklar arasında sıkışıp kalmış, havaalanında çalışan orta yaşlı bir kadını görüyoruz.Sizler için bu üç filmden özellikle Gece Vardiyası’nı tercih ettiğimizi söyleyebiliriz.

 

FESTİVAL JÜRİSİ : 

Ön Eleme Jürisi : Bahar Kerimoğlu, Serkan Öztürk, Selim Evci.

Kurmaca Kategorisi Jürisi : Şebnem Dönmez, Cemil Ağacıkoğlu, Emin Alper, Gökhan Tiryaki, Derya Bigalı.

Belgesel Kategorisi Jürisi : Aslı Özge, Derviş Zaim, Prof.Dr.Selahattin Yıldız, Rüya Arzu Köksal, Derya Bigalı.

Canlandırma Kategorisi Jürisi : Galip Tekin, Berat İlk, Cemal Erez, Doç.Dr.Fethi Kaba,Derya Bigalı.

 

BÖLÜMLER : 

Festivalin belgesel ve kurmaca dalı yarışmalı bölümüne 392 film başvurdu.Yarışma dışı gösteriminde4 filmyer alırken; uluslararası bölümde 134 film katılımı oldu.Kısadan Uzuna bölümünde Emin Alper’den 3 film yer alıyor.Deneyimler’de ise bu yıl Joan C.Gratz konuk oluyor.Deneysel Kısalar’da 9 film karşımıza çıkmakta.Belgesel Sinema ise Vedat Atasoy ile sergilenmekte.Yeni dahil olan bölüm Canlandırma Kısalar’da 10 film yarışıyor.Özel Gösterim bölümü, ‘laterna’yı konu edinmekte.

sörf

 

ATÖLYELER : 

21 Mart Perşembe Saat : 14.00

Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği

22 Mart Cuma Saat : 15.30

Bir Dünya Yaratmak İçin Animasyon – Berat İlk

23 Mart Cumartesi

– Saat : 11.00

Tuğushan Özdener ile Dijital Sinema – DCP Mastering

– Saat  : 15.00

Sinema Endüstrisi Nitelikli Yardımcı Eleman Yetiştirme Projesi (SETEM) – Feza Sınar, Mehmet Güleryüz

 

SÖYLEŞİLER : 

19 Mart Salı Saat : 18.30

Belgesel Sinema – Vedat Aksoy

20 Mart Çarşamba Saat : 18.30

Dijital Sinema Üretim Aşamaları ve Dağıtım

21 Mart Perşembe Saat : 18.30

Deneyimler – Joan C.Gratz

22 Mart Cuma Saat : 18.30

Kısadan Uzuna – Emin Alper

23 Mart Cumartesi Saat : 18.30

Yapımcılık Modeli ve Yeni Fonlar

24 Mart Pazar Saat : 18.30

Türkiye ve Dünyada Animasyon Filmler

akbank afiş

Sinefesto | Özlem Kaya

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up