Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Akbank 9.Kısa Film Festivali

Yayınlandı

tarihinde

soluksuz

FESTİVAL SÜRESİ : 18 Mart – 28 Mart 2013

FESTİVAL YERİ : Akbank Sanat Beyoğlu

 

Akbank 9.Kısa Film Festivali, 9. yılında Türkiye’de sinemanın hareketliliğine parelel yeni bölümleri ile yolculuğuna devam ediyor.

Bir sorumluluk halini alan festivalin programı bu yıl, canlandırma kategorisinde açılan yeni yarışma bölümü ve deneysel kısalar seçkisi ile genişletildi.

Biz Sinefesto editörleri olarak, sizler için Uluslararası Bölüm’den 3 kısa film seçtik ve izledik : Licuri Sörf, Soluksuz, Gece Vardiyası.

Licuri Sörf, su kameraları ile ön planda olan görüntü yönetmenliği ile, belgesel tadında olmasıyla dikkat çekiyor.Soluksuz daha soyut bir çalışma şeklindeyken, psikolojik sorunları olan bir genci konu ediniyor.Gece Vardiyası’nda ise hayat şartları ve sorumluluklar arasında sıkışıp kalmış, havaalanında çalışan orta yaşlı bir kadını görüyoruz.Sizler için bu üç filmden özellikle Gece Vardiyası’nı tercih ettiğimizi söyleyebiliriz.

 

FESTİVAL JÜRİSİ : 

Ön Eleme Jürisi : Bahar Kerimoğlu, Serkan Öztürk, Selim Evci.

Kurmaca Kategorisi Jürisi : Şebnem Dönmez, Cemil Ağacıkoğlu, Emin Alper, Gökhan Tiryaki, Derya Bigalı.

Belgesel Kategorisi Jürisi : Aslı Özge, Derviş Zaim, Prof.Dr.Selahattin Yıldız, Rüya Arzu Köksal, Derya Bigalı.

Canlandırma Kategorisi Jürisi : Galip Tekin, Berat İlk, Cemal Erez, Doç.Dr.Fethi Kaba,Derya Bigalı.

 

BÖLÜMLER : 

Festivalin belgesel ve kurmaca dalı yarışmalı bölümüne 392 film başvurdu.Yarışma dışı gösteriminde4 filmyer alırken; uluslararası bölümde 134 film katılımı oldu.Kısadan Uzuna bölümünde Emin Alper’den 3 film yer alıyor.Deneyimler’de ise bu yıl Joan C.Gratz konuk oluyor.Deneysel Kısalar’da 9 film karşımıza çıkmakta.Belgesel Sinema ise Vedat Atasoy ile sergilenmekte.Yeni dahil olan bölüm Canlandırma Kısalar’da 10 film yarışıyor.Özel Gösterim bölümü, ‘laterna’yı konu edinmekte.

sörf

 

ATÖLYELER : 

21 Mart Perşembe Saat : 14.00

Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği

22 Mart Cuma Saat : 15.30

Bir Dünya Yaratmak İçin Animasyon – Berat İlk

23 Mart Cumartesi

– Saat : 11.00

Tuğushan Özdener ile Dijital Sinema – DCP Mastering

– Saat  : 15.00

Sinema Endüstrisi Nitelikli Yardımcı Eleman Yetiştirme Projesi (SETEM) – Feza Sınar, Mehmet Güleryüz

 

SÖYLEŞİLER : 

19 Mart Salı Saat : 18.30

Belgesel Sinema – Vedat Aksoy

20 Mart Çarşamba Saat : 18.30

Dijital Sinema Üretim Aşamaları ve Dağıtım

21 Mart Perşembe Saat : 18.30

Deneyimler – Joan C.Gratz

22 Mart Cuma Saat : 18.30

Kısadan Uzuna – Emin Alper

23 Mart Cumartesi Saat : 18.30

Yapımcılık Modeli ve Yeni Fonlar

24 Mart Pazar Saat : 18.30

Türkiye ve Dünyada Animasyon Filmler

akbank afiş

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

TRT Ortak Yapımı Filmler Berlin Film Festivali’nde

TRT 72. Berlin Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Berlin Film Festivali

TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film, dünyanın en önemli film festivallerinden 72. Berlin Film Festivali’nde yarışacak. Festivalin ana yarışmasında TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” yarışırken, “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Dünyanın en önemli beş film festivalinden biri olan Berlin Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklandı. Bu yıl 10-16 Şubat tarihleri arasında 72. kez düzenlenecek olan Berlin Film Festivali’nde TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film yarışacak. Ana yarışmada TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky), “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’nde TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça”

İsviçre-Almanya ortak yapımı TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” filmi, Berlin Film Festivali Ana Yarışması’nda yarışacak. Michael Koch’un yönettiği ve Christof Neracher’in yapımcılığını üstlendiği film, her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce filmin başvurduğu Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’ne seçilen 18 filmden birisi oldu.

Anna ve kocası Marco’nun İsviçre’nin ücra ve küçük bir köyündeki yaşamını ve Marco’nun beyin tümörü nedeniyle gittikçe hastalanması ile Anna’nın ölüme giden yolda sevgiyi ve aşkı daim kılmaya çalışmasını anlatan film, yönetmeni ikinci uzun metraj filmi. Film, geçtiğimiz Ağustos ayında 55. kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü Eastern Promises’ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı First Cut+ kategorisinde “TRT Ödülü” kazanmıştı.

TRT ortak yapımı “Klondike” Panorama bölümünde yarışacak

Berlin Film Festivali’nin en güçlü bölümlerinden biri olan; günümüz dünya sinemasının en yeni, cesur ve yaratıcı filmlerine yer veren “Panorama” bölümünde, TRT ortak yapımı “Klondike” yarışacak. Dünya prömiyerini önümüzdeki günlerde Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan film, hemen ardından şubat ayında Berlin Film Festivali’nde gösterilecek.

2020’de gerçekleştirilen 12 Punto’da TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü alan Ukrayna-Türkiye ortak yapımı filmin yönetmenliğini Maryna Er Gorbach, ortak yapımcılığını ise Mehmet Bahadır Er üstleniyor. Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Ira’nın ayrılıkçı gruplar tarafından köyünün kuşatılmasına rağmen evini terk etmeyişiyle başlayan “Klondike”, 17 Temmuz 2014 günü Ira ve ailesinin kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulmalarını konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

2022 Sundance Seçkisi Sanal Olarak İzlenebilecek

Festival 20 Ocak’ta başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

20 Ocak’ta başlayıp 10 gün sürecek “2022 Sundance Film Festivali” seçkisinin biletleri, festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olan, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında faaliyetlerini sürdüren “2022 Sundance Film Festivali“ne geri sayım başladı. Birçok auteur yönetmeni bir araya getirecek festival daha önce, artan COVID-19 vakaları nedeniyle sanal ortamda düzenlenme kararı aldığını açıklamıştı.

2022 için yarı sanal yarı fiziki gösterimleri planlayan festival, dünyayı etkisi altına almış pandemi nedeniyle bu sene de tamamen sanal ortamda düzenlenecek. 20 Ocak‘ta başlayıp 10 gün sürecek festivalin sanal gösterimlerinin biletleri ise festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Festivalin sanal olarak seyriciye sunacağı önemli filmler arasında ise şunlar bulunuyor:

The Worst Person in the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak gösterim.

After Yang / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Dual / 22 Ocak’ta prömiyer, 24-25 Ocak gösterim.

When You Finish Saving the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Cha Cha Real Smooth / 23 Ocak’ta prömiyer, 25-26 Ocak’ta gösterim.

A Love Song / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Master / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Watcher / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Emily The Criminal / 24 Ocak’ta prömiyer, 26-27 Ocak’ta gösterim.

Collider

Okumaya Devam Et

Festivaller

Raindance Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nden İş Birliği

Festival, 27 Şubat- 8 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile Birleşik Krallık’ın en büyük film festivali Raindance Film Festivali yeni bir iş birliğine imza attı.

27 Şubat- 8 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde bu yıl ödül alacak 5 yönetmen, Birleşik Krallık’ın en büyük film festivali Raindance Film Festivali’ne ücretsiz başvurmaya hak kazanacak.

Raindance Film Festivali, Sinema Sanatları ve Bilimi Akademisi (ABD), İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi ve İngiliz Bağımsız Film Ödülleri tarafından resmi olarak tanınmaktadır. Raindance’in seçilmiş kısa filmleri, Oscar ve BAFTA değerlendirmelerine girmeye hak kazanıyor.

Bu iş birliği sayesinde bu yıl 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Ulusal Kategori’nin en iyi beş filminin yönetmenleri filmlerini Raindance Bağımsız Film Festivali’ne göndermeleri için ücretsiz başvurmaya hak kazanacaklar.

Ekibin Yaş Ortalaması 25

5 yıldır İzmir’de düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin kurucu direktörü Gülten Taranç, 25 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç festival ekibi olduklarını ve Avrupa ile daha birçok film festivaliyle iş birliklerinin ve ortaklıklarının devam edeceğini kaydetti. Avrupa’nın bir diğer köklü festivali olan ECU Avrupa Bağımsız Filmler Festivali ile ortak olan 5.Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, bu yıl Üsküp’te 13. Kez düzenlenecek olan Women’s Rights Night ile de işbirliği yapacağını da duyurdu.

59 ülkeden 240 filmin başvuruda bulunduğu 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin finalist filmleri ve gösterim seçkileri 16 Ocak 2022’de festivalin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler