Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Akbank 9.Kısa Film Festivali

Yayınlandı

tarihinde

soluksuz

FESTİVAL SÜRESİ : 18 Mart – 28 Mart 2013

FESTİVAL YERİ : Akbank Sanat Beyoğlu

 

Akbank 9.Kısa Film Festivali, 9. yılında Türkiye’de sinemanın hareketliliğine parelel yeni bölümleri ile yolculuğuna devam ediyor.

Bir sorumluluk halini alan festivalin programı bu yıl, canlandırma kategorisinde açılan yeni yarışma bölümü ve deneysel kısalar seçkisi ile genişletildi.

Biz Sinefesto editörleri olarak, sizler için Uluslararası Bölüm’den 3 kısa film seçtik ve izledik : Licuri Sörf, Soluksuz, Gece Vardiyası.

Licuri Sörf, su kameraları ile ön planda olan görüntü yönetmenliği ile, belgesel tadında olmasıyla dikkat çekiyor.Soluksuz daha soyut bir çalışma şeklindeyken, psikolojik sorunları olan bir genci konu ediniyor.Gece Vardiyası’nda ise hayat şartları ve sorumluluklar arasında sıkışıp kalmış, havaalanında çalışan orta yaşlı bir kadını görüyoruz.Sizler için bu üç filmden özellikle Gece Vardiyası’nı tercih ettiğimizi söyleyebiliriz.

 

FESTİVAL JÜRİSİ : 

Ön Eleme Jürisi : Bahar Kerimoğlu, Serkan Öztürk, Selim Evci.

Kurmaca Kategorisi Jürisi : Şebnem Dönmez, Cemil Ağacıkoğlu, Emin Alper, Gökhan Tiryaki, Derya Bigalı.

Belgesel Kategorisi Jürisi : Aslı Özge, Derviş Zaim, Prof.Dr.Selahattin Yıldız, Rüya Arzu Köksal, Derya Bigalı.

Canlandırma Kategorisi Jürisi : Galip Tekin, Berat İlk, Cemal Erez, Doç.Dr.Fethi Kaba,Derya Bigalı.

 

BÖLÜMLER : 

Festivalin belgesel ve kurmaca dalı yarışmalı bölümüne 392 film başvurdu.Yarışma dışı gösteriminde4 filmyer alırken; uluslararası bölümde 134 film katılımı oldu.Kısadan Uzuna bölümünde Emin Alper’den 3 film yer alıyor.Deneyimler’de ise bu yıl Joan C.Gratz konuk oluyor.Deneysel Kısalar’da 9 film karşımıza çıkmakta.Belgesel Sinema ise Vedat Atasoy ile sergilenmekte.Yeni dahil olan bölüm Canlandırma Kısalar’da 10 film yarışıyor.Özel Gösterim bölümü, ‘laterna’yı konu edinmekte.

sörf

 

ATÖLYELER : 

21 Mart Perşembe Saat : 14.00

Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği

22 Mart Cuma Saat : 15.30

Bir Dünya Yaratmak İçin Animasyon – Berat İlk

23 Mart Cumartesi

– Saat : 11.00

Tuğushan Özdener ile Dijital Sinema – DCP Mastering

– Saat  : 15.00

Sinema Endüstrisi Nitelikli Yardımcı Eleman Yetiştirme Projesi (SETEM) – Feza Sınar, Mehmet Güleryüz

 

SÖYLEŞİLER : 

19 Mart Salı Saat : 18.30

Belgesel Sinema – Vedat Aksoy

20 Mart Çarşamba Saat : 18.30

Dijital Sinema Üretim Aşamaları ve Dağıtım

21 Mart Perşembe Saat : 18.30

Deneyimler – Joan C.Gratz

22 Mart Cuma Saat : 18.30

Kısadan Uzuna – Emin Alper

23 Mart Cumartesi Saat : 18.30

Yapımcılık Modeli ve Yeni Fonlar

24 Mart Pazar Saat : 18.30

Türkiye ve Dünyada Animasyon Filmler

akbank afiş

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Jürisi Belli Oldu

Ana jüri belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

74. Cannes Film Festivali

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin ana jürisi belli oldu.

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin ana jürisi resimi olarak açıklandı. Jüri başkanlığını Spike Lee‘nin üstlendiği festivalin jüri koltuğuna sekiz isim oturacak. İlklerin yaşandığı bu senede beş kadın, jüri koltuğuna oturacak.

6 Temmuz‘da Leos Carax‘ın yeni filmi Annette ile açılışını yapacak festivalin jüri koltuğuna; Maggie Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Mati Diop, Jessica Hausner, Mylene Farmer, Tahar Rahim, Song Kang-ho ve Kleber Mendonça Filho oturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Gösterimleri “Maximum UNIQ Açıkhava”da Yapılacak

Festival biletleri 29 Haziran’da satışta!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali kapsamındaki Ulusal Yarışma 1–13 Temmuz tarihlerinde yapılacak; gösterimler Maximum UNIQ Açıkhava’da kurulan sinemada gerçekleştirilecek. Festival biletleri 29 Haziran Salı günü 10.30’dan itibaren passo.com.tr/tr üzerinden satışa açılacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmleri, 1–13 Temmuz tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor. Yarışmada yapımı 2020-2021 sezonunda tamamlanan 13 film yer alıyor. 34. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye Sineması bölümü kapsamındaki Ulusal Yarışma filmlerinin gösterimleri, film ekiplerinin katılımıyla Maximum UNIQ Açıkhava’da yapılacak.

Ulusal Yarışma’da ödül kazanan filmler, festivalin 14 Temmuz Çarşamba akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2020-2021 sezonunda tamamlanan 13 film yarışacak.

Ulusal Yarışma Jürisi bu yıl yönetmen Tolga Karaçelik başkanlığında toplanıyor. Diğer jüri üyeleri oyuncu Ece Dizdar, sanat yönetmeni ve yapım tasarımcısı Naz Erayda Kurdoğlu, yapımcı Nadir Öperli ve yazar Şebnem İşigüzel. Ulusal Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

En İyi Film’e 200.000 TL, Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına İKSV tarafından 50.000 TL verilecek. En İyi Yönetmen’e Anadolu Efes tarafından 50.000 TL verilecek. En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. Kaybettiğimiz Hasan Saltık anısına verilecek En İyi Özgün Müzik Ödülü, LU Records tarafından 5.000 TL, En İyi Senaryo Ödülü ise Alamet Holistic tarafından 10.000 TL para ödülü ile desteklenecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler