Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Akbank 10. Kısa Film Festivali İzleyici ile Buluştu

Yayınlandı

tarihinde

Akbank 10. Kısa Film Festivali  İzleyici ile Buluştu

10 – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank 10. Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere 10 gün boyunca keyifle izleyecekleri bir program sunuyor.

309 filmin başvurduğu Festival; yarışma ve yarışma dışı bölümlerinin yanı sıra farklı renk, coğrafya, kültür ve  düşünceyi bir araya getiriyor.

Festival’in “Uluslararası Bölüm”ünde bu yıl Japonya, İran, İspanya, Finlandiya, Lübnan, Hindistan, Fransa, İzlanda, Avustralya, A.B.D. ve Polonya filmlerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra Cannes, Venice, Rotterdam, Clermont Ferrand gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinema tutkunlarıyla buluşacak.

“Kısadan Uzuna” bölümü bu yıl yönetmen Mehmet Eryılmaz’a ayrıldı. Gerek filmleri ile gerekse jüri üyesi olarak yerli ve yabancı birçok festivale katılan Eryılmaz, uzun metraj filmi “Hazan Mevsimi”, Nuri Bilge Ceylan’ın başrol oyuncusu olarak yer aldığı “Seviyorum Ergo Sum” ve “Sessiz” isimli kısa  filmleriyle Festival’de yer alıyor. Eryılmaz, kısa filmin kitleleri etkileyici yönünü göstermek adına kamu spotu çalışmaları ve bir söyleşi ile de Akbank 10. Kısa Film Festivali’ne renk katacak.

Bu yılki “Belgesel Sinema” bölümünün konuğu ise, Derviş Zaim. Festival kapsamında Panicos Chrysanthou ile birlikte yönettiği “Paralel Yolculuklar” filmi ile izleyici ile buluşacak olan usta yönetmen, “Belgesel Sinema” söyleşisi ile de deneyimlerini izleyiciyle paylaşacak.

Festival’in “Deneyimler” bölümüne bu sene Fransa ve Amerika’da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara konuk oluyor. Cannes, Rotterdam, Berlin, Toronto ve Dubai Film Festivalleri’nde çalışmaları bulunan Benkara’nın, danışmanlığını yaptığı üç kısa film Festival’de gösterilecek. Hayet Benkara gerçekleştireceği söyleşide mesleki deneyimlerini izleyicilerle paylaşırken, merak ettikleri soruları da yanıtlayacak.

Festivalin Canlandırma Kısalar” bölümünde Türkiye’den 11 Film, “En İyi Canlandırma Film” ödülü için yarışacak. Aynı bölümde dünyadan seçkin canlandırma örnekleri de izleyiciyle buluşacak.

“Deneysel Kısalar” bölümünde ise beş film sergilenecek.

“Özel Gösterim” bölümünde bu yıl Akbank 1. Kısa Film Festivali’nden itibaren belgesel ve kurmaca dalında ödül alan tüm filmler ve Mehmet Güleryüz’ün “Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal” isimli belgeseli gösterilecek.

Akbank 10. Kısa Film Festivali, söyleşileri ile sinema dünyasının önemli isimlerini sinemaseverlerle bir araya getirecek.  “Bir Filmi Kurgulamak” başlıklı söyleşide film editörü Çiçek Kahraman, renk düzeltimi uzmanı ve film editorü Bora Gökşingöl ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Theron Patterson;  “Türkiye’de Film Eleştirmenliği” söyleşisinde gazeteci ve sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı ve eleştimen Kerem Akça, sinema yazarı ve eleştirmen Engin Ertan; “Cast Direktörleri ve Oyuncu Seçim Kriterleri” başlıklı söyleşide cast direktörü ve menajer Nimet Atasoy, cast direktörü Başar Dengiz ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, “Alternatif Dağıtım ve Fonlama” söyleşisinde ise, Crowdf’un kurucusu Savaş Ünsal, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve yapımcı Enis Köstepen Akbank 10. Kısa Film Festivali’ne konuk olacak.

Ayrıca Festival boyunca Akbank Sanat’ın üçüncü katında gerçekleştirilecek “Ümit Çırak ile Oyunculuk Atölyesi”, “Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği Atölyesi”, “Burak Göral ile Senaryo Atölyesi”,  “Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ile Film Jeneriği Tasarımı Atölyesi” sinemaseverlere ilginç deneyimler yaşatacak.

Akbank 10. Kısa Film Festivali jürisi bu sene dört farklı kategoriden oluşuyor. 231 filmin başvurduğu yarışmalı bölümü “Festival Kısaları”nın ön eleme jüri kurulu üyeleri, yönetmen ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema-TV öğretim görevlisi Ayşegül Selenga Taşkent ve yönetmen Mehmet Güleryüz.

Festival’in “En İyi Kurmaca Film”ini belirleyecek Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu’nda yer alacak isimler, yönetmen ve senarist Reis Çelik, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Haluk Gürgen, yapımcı Serkan Çakarer, yönetmen İlksen Başarır ve Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı.

“En İyi Belgesel Film”i belirleyecek Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu’nda ise bu yıl Oyuncu Serkan Ercan, sanat yönetmeni ve ressam Su Yücel, yönetmen Savaş Güvezne, belgesel sinemacı ve yapım yönetmeni Nalan Sakızlı ve Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı görev alacak.

“En İyi Canlandırma Film”e karar verecek Canlandırma Kategorisi Jüri Kurulu ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı öğretim görevlisi ve Bug Game Lab koordinatörü Güven Çatak, Türkiye canlandırma sinemasının önemli temsilcilerinden sanatçı Meral Erez, yönetmen Mehmet Kurtuluş, tasarımcı Emre Senan ve Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı olarak belirlendi.

Jüri kurulları tarafından “KURMACA, “BELGESEL” VE “CANLANDIRMA” kategorisi olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek Festival’in en iyi filmleri, 20 Mart 2014, Perşembe günü düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8.000 TL ile ödüllendirilecek.

16 ülkeden 98 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile Akbank 10. Kısa Film Festivali’nin kapıları 10 gün boyunca herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Ayrıca seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat’ın kafesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.

Dünya festivallerinden filmlerle Akbank 10. Kısa Film Festivali’nde buluşmak  ve detaylı bilgi almak için www.akbankkisafilm.com ya da www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

karinca 48x68

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

2021 Sydney Film Festivali Yine Ertelendi

Festival COVID-19 gereği ikinci kez ertleendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Artan vaka sayıları ile Avustralya’da düzenlenen “2021 Sydney Film Festivali” bu yıl ikinci kez ertelenme kararı aldığını duyurdu.

Avustralya’da düzenlenen “2021 Sydney Film Festivali” bu yıl ikinci kez ertelenme kararı ile karşı karşıya kaldı. Karar, Sidney’deki vaka sayılarının artışının ardından geldi. Virüsün yeniden yükselişe geçtiği bu günlerde hükümetin de yapıtığı kısıtlamalarla birlikte 2021 Sydney Film Festivali etkinlikleri, 3-14 Kasım 2021 tarihine erteledi.

Geleneksel olarak Cannes Film Festivali’nden sonra haziran ayında düzenlen Sydney Film Festivali, Cannes’da bu yıl radikal olarak değiştirdiği tarihi ile ilk ertlenme kararını 18-29 Ağustos 2021 olarak açıklamıştı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler