Akad’ın göç üçlemesi kurtarıldı!

Manşet Türkiye

Yönetmen Lütfi Akad’ın Gelin, Düğün, Diyet, filmleri restore edilerek DVD olarak yayınlandı. Ulaşılması zor olan bu üçleme kurtarılmış oldu.

Türk sinemasının yaşayan en önemli yönetmeni Lütfi Akad’ın filmografisinin en değerli filmlerinden GelinDüğün ve Diyet, tekrar gün yüzüne çıktı. Filmlerin yapımcısı Erman Film’in girişimleriyle Gala Film etiketiyle bu üç filmin DVD’si yayınlandı. Sinema tarihimiz açısından da çok önemli olan ve Göç Üçlemesi olarak anılan bu filmlere, festivallerdeki özel gösterimler dışında ulaşmak pek de mümkün değildi. Filmlerden Gelin, Gezici Festival’in En İyi 10 Türk Filmi seçkisinde yer aldığı için kopyası yenilenmişti. Düğün ve Diyet ise bu DVD hazırlığı sırasında ‘basit bir onarımdan’ geçirilerek DVD olarak yeniden sinemaseverlerin ilgisine sunuldu. Erman Film’den Fuat Erman, “Bu çoktan yapılmalıydı. Batı’da hemen hemen her filmin DVD’sine ulaşmak mümkün. Ama Türkiye’de böyle bir eksiklik var. Biz de elden geldiğince bu eksikliği kapatmak istiyoruz” diyor. Akad’ın, 1973 -1975 yılları arasında çektiği başrollerinde Hülya Koçyiğit’in oynadığı ve filmlerde Anadolu’dan İstanbul’a kente göç eden insanların hikayesini anlatılıyor.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up