Akademİda’nın 2013 Film Atölyeleri İçin Başvurular Başladı!

Etkinlikler

MHE

Deneyimli ya da amatör sinemacıları alanında uzman isimlerle buluşturan Akademİda’nın 2013 atölyeleri için başvurular başladı.

Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak atölyelerde şimdilik kesinleşenler arasında;

Meltem Cumbul ile Eric Morris Metodu Oyunculuk Atölyesi (03 – 08 Temmuz) , Hüseyin Karabey ile Yapımcı Yönetmenlik Atölyesi (15 – 22 Temmuz), Altyazı dergisi ile Sinema Okur-Yazarlığı Atölyesi (12 – 19 Ağustos) ve  Özcan Alper ile Türkiye’de İlk Film Yapmak Atölyesi (19 – 26 Ağustos) bulunuyor.

2Akademida010 yazında, dünyanın önde gelen sinema okullarından Columbia Üniversitesi’nden film profesörlerinin gerçekleştirdiği senaryo geliştirme atölyeleri ile temelleri atılan Akademİda’da bugüne dek Reha Erdem, Ümit Ünal, Fırat Yücel, Senem Aytaç, Meltem Cumbul, Özcan Alper gibi usta isimler sinema atölyeleri düzenledi.

Çanakkale Assos yakınlarındaki Kozlu Köyü’nün eşsiz doğası eşliğinde yapılan atölyeler sinema ile ilgilenen herkese uzman sinemacılarla birebir çalışma imkânı yaratıyor.

Sınırlı sayıda katılımcı kabul eden atölyelere kayıt yaptırmak için http://akademida.com/katilim/ sayfasındaki formu doldurabilir ya da info@akademida.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Meltem Cumbul ile Eric Morris Metodu

3 – 8 Temmuz 2013

Eric Morris metodunun İstanbul resmi eğitmeni olan Meltem Cumbul, profesyonel oyunculara yönelik bu atölyede, Eric Morris metodunu kullanarak özel bir çalışma gerçekleştirecektir. Bu çalışma Psikanaliz ve Stanislavski metotlarını da kullanarak “derinleşmenizi” sağlayan Eric Morris yaklaşımını, çeşitli uygulamalı alıştırmalarla geliştirecek, oyuncunun sürprizli olmasını sağlayan fütursuz olabilmeyi size öğretecektir.

Atölye başında genel olarak metod üzerinden geçilecek ve atölyenin geri kalanında karakter yaratmada ulaşım yöntemi olarak çok kuvvetli etki yaratabilen alt kişilik üzerinde çalışılacaktır. 4 gün sürecek program kontenjanı 7 kişi ile sınırlandırılmıştır.

 

Hüseyin Karabey ile Yapımcı Yönetmenlik Üzerine

15 – 22 Temmuz 2013

2008’de çektiği ilk uzun metraj filmi “Gitmek – Benim Marlon ve Brandom” filmiyle Türkiye ve dünyada pek çok ödül kazanan Hüseyin Karabey, yapımcılığını üstlendiği “Unutma Beni İstanbul” ve son filmi “Sesime Gel”den yola çıkarak kendi filminde yapımcı olan/olacak yönetmenler için sürecin detaylarını, sorun ve çözümlerini, incelemesini bu atölyede yapacak. Atölye detayları 10 Haziran’da açıklanacaktır.

 

Altyazı dergisi ile Sinema Okur – Yazarlığı

12 – 19 Ağustos 2013

Altyazı sinema dergisinin yayın kurulundan Nadir Öperli ve Övgü Gökçe’nin rehberliğinde yapılacak bu atölye, katılımcılarına, filmleri anlamlandırmak ve yeniden yorumlamak için kapsayıcı bir bakış kazandırmayı amaçlıyor. Atölyede, farklı dönem ve coğrafyalarda çıkacağımız gezinti sırasında birbirinden çarpıcı filmlere odaklanarak, sinema tarihine ve kuramına, türlere ve film analizine dair bir tartışma yürüteceğiz.

 

Özcan Alper ile Türkiye’de İlk Film Yapmak

19 – 26 Ağustos 2013

“Sonbahar” ve “Gelecek Uzun Sürer” filmlerinin yönetmeni Özcan Alper, “Bir fikirden bir filme senaryonun yolculuğu” adlı atölyede genel olarak ilk ya da ikinci uzun metraj (kurmaca yada belgesel) filmini gerçekleştirecek genç yönetmen ve yönetmen adayları ile deneyimlerini paylaşacak. Alper, bu sürece dair, film çekmeyi pratik bir süreçten çok teorik bir düşünme ve tartışmaya doğru götüren bir yaklaşım ve yöntemle karşılıklı öğrenme ve deneyim sürecinin paylaşıldığı bir atölye gerçekleştirecektir.

 

Akademİda

E-posta: info@akademida.com

Telefon: 0 533 395 22 85 (Duygu İzdeş)

Web: http://akademida.org/

www.facebook.com/Akademida

www.twitter.com/akademida

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up