Ahmet Kaya’nın Hayatı Film Oluyor

Türkiye

43 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatı beyaz perdeye taşınıyor.

Ahmet Kaya’nın hayatının beyaz perdeye aktarılması için hazırlıkları başladı. Ahmedo İki Gözüm filminin çekimleri Malatya, İstanbul ve Paris’te yapılması planlanıyor. Ahmet Kaya‘nın 19. ölüm yıldönümünde 27 ayrı ülkede aynı anda vizyona gireceği konuşuluyor.

Ahmedo İki Gözüm‘ün yönetmen koltuğunu İranlı yönetmen Adnan Osman Shanaz ve Arafat Rüzgar paylaşıyor.

Kaya’nın Malatya’da başlayan ve Paris’te son bulunan hikâyesini konu edinecek olan Ahmedo İki Gözüm filminin çekimlerine şu günlerde usta sanatçının 2000 yılında hayatını kaybettiği Paris’te başlandı. Gönül Aktürk‘ün senaryosunu kaleme aldığı filmde Ahmet Kaya’ya kimin hayat vereceği büyük bir özenle gizlenirken Ahmedo İki Gözüm’de birçok yerli ve yabancı ismin rol alması bekleniyor.

Ahmet Kaya’nın eserlerinin yayın haklarını elinde bulunduran Gam Müzik’ten yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Muhtelif mecralarda bir süredir “Sanatçı Ahmet Kaya’nın sinema filmi yapılıyor, yapılacak” şeklinde çıkan haberlerin, sanatçının yasal varisleri ve temsilcileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Sanatçının ismini ve eserlerini temsil eden yasal varisleri (Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya, eşi Gülten Kaya) ve eserlerini temsil eden yapım/edisyon firması GAM MÜZİK ve YAYINCILIK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.’ne rağmen bu haberlerin çıkması, kamuoyunun ve sevenlerinin bu istismar kokan haberlerle manipüle edilmesi tarafları fazlasıyla üzmektedir.

Ahmet Kaya’nın yasal varislerinin, kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan, çağrıştıran, onun hikayesinin anlatıldığı ya da esinlenmeler içeren, eserlerinin yer aldığı hiçbir projeye Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve tüm Dünya kapsamında izinleri de yoktur.

Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi vardır. Ahmet Kaya’ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır. İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz.

Değerli kamuoyu ve sevenlerinin, sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ve savcılıkları bakımından, bu açıklamanın aynı zamanda bir “suç duyurusu” niteliği taşıdığını da bilgilerinize sunmak isteriz.”

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up