Ahmed Cavad Belgeseli Seyirci İle Buluşuyor

Manşet Türkiye

Yönetmenliğini M. Erkam Bülbül’ün, yapımcılığını Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği, senaryosunu ise Vahit Taha Kurutlu’nun kaleme aldığı, Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmed Cavad’ın anısına hazırlanan belgesel filmi Ahmed Cavad “Bir Milletin Ruhu”, 15 Eylül Pazar akşamı saat 22:00’da TRT Avaz kanalında yayınlanacak.

Belgeselin tanıtım galası ise Azerbaycan’ın bağımsızlığının 101. yılı konseri ve Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmed Cavad’ın anısına hazırlanan belgeselin tanıtımı münasebeti ile düzenlenen programda, 15 Eylül 2019 tarihinde TRT Arı Stüdyosunda gerçekleşecek.

Ahmed Cavad kimdir?

Ahmet Cavad, Şəmkir bölgesi Seyfəli kentinde doğmuştur. Gence ruhani Semineri ( 1906 – 1912 ) olarak görev yaparken şiirleri 1913 yılında yayınlanmaya başlar. İlk şiirlerinde Birinci dünya savaşına girmiş olan Türk halkına olan sevgilerini de dile getirmiştir.  Çırpınırdın Karadeniz şirini de işte bu yıllarda yazar.

1916 yılında ise ilk şiir kitabı olan “Koşma” adlı kitabı yayımlanır. 1919 da ise ikinci kitabı olan “Dalga” adlı kitabı yayınlanmıştır.

İstanbul’a gelir. İstanbul’da Abdulla Şaiqlə ile gönüllü İstanbul’da kurulan “Kafkas gönüllü hissesi” kıtalarına katılarak Trakya cephesinde çatışmalara dâhil olmuştur.  Azerbaycan’a döndüğünde Sarkamış faciası sonrası ve Doğu Anadolu’nun Ruslar tarafından işgali üzerine Azerbaycan’da kardeş Türk halkına yardım amaçlı kurulan  “Azerbaycan Hayriye Cemiyetinin faaliyetlerine aktif bir şekilde destek olur. B irinci dünya muharebesinin sonrasında Türk ordusu Azerbaycan birlikleri ile Bakü’ye kadar gelir.  Bu yıllarda Ahməd Cavad , Bakü’nın Yasamal dağında düşmanlarla yapılan savaşlara fiilen katılmıştır.

Ünlü “İstiklal uğruna şiirler” kitabı 1928 yılında İstanbul’da yayınlanır. Guba Halk Maarif müdürü olarak görev almış, ( 1920 – 1922 ), pedagojik enstitüsünün tarih ve filoloji fakültesinde ( 1922 – 1927 ) eğitim almıştır. Gence’de Azerbaycan Tarım Enstitüsü’nde Azerbaycan ve Rus dilleri kürsüsünde öğretmen, doçent ve Kürsü başkanı olarak görev yapmıştır.

Azerbaycan Devlet Neşriyyatının tercüme bölümünde editör ( 1934 ), “Azerbaycan” stüdyosunda belgeseller Şubesi Müdürü ( 1935 – 1936 ) olarak görev yapmış tır. Azadlık ve Azerbaycan halkının istiklali konusunda verdiği mücadeleler yazdığı şiirler ve düşüncelerinden dolayı Proletar yazıcılar teşkilatı tərəfindən karşı devrimci olarak suçlanmaya başlanmıştır. Stalin’in Büyük Temizlik adıyla bilinen tasfiye hareketi sonucunda, “karşı-devrimci” olarak suçlanıp hapse atılır. Hapis edildikten sonra korkunç işkenceler de görmüş olan Ahmet Cevad idam cezasına çarptırılmış ve 1937 yılında idam edilmiştir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up