Ahlat Ağacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye
71. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’ye aday olan Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Ahlat Ağacı, 1 Haziran’da seyirciyle buluşuyor. İşte Ahlat Ağacı’la ilgili bilinmesi gereken her şey…

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın 71. Cannes Film Festivali’nde büyük ses getiren son filmi Ahlat Ağacı, 1 Haziran’da vizyona giriyor.

Ahlat Ağacı; Koza (1995), Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) ve Kış Uykusu (2014) filmlerinden sonra Nuri Bilge Ceylan’ın dokuzuncu filmi olarak seyirciyle buluşuyor.
Doğu Demirkol ve Murat Cemcir’in başrolde yer aldığı filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Kadir Çermik, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu da bu isimlere eşlik ediyor.

Ahlat Ağacı ekibi Cannes Film Festivali’nde, kırmızı halıda

Murat Cemcir ile Doğu Demirkol’un rol aldığı Ahlat Ağacı, Ceylan’ın iki komedyene başrol verdiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

71. Cannes Film Festivali’nde yarışan ancak eli boş dönen Ahlat Ağacı, festivaldeki gösteriminden sonra film 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Bu yılki Altın Palmiye’nin sahibi Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın yönettiği Manbiki Kazoku filmi oldu. Ceylan, Cannes Film Festivali’ne ilk kez Koza filmiyle 1995’te yarışmacı olarak katılmıştı. Festivalde yarışan filmleri değişik dallarda çok sayıda ödüle layık görülen Ceylan, Kış Uykusu filmiyle 2014’te Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştı.

Film, 3 saat 8 dakika sürüyor. Cannes Film Festivali yönetimi, Nuri Bilge Ceylan’dan festival için kısaltmasını istese de yönetmen bu talebe olumsuz yanıt verdi.

Dünyanın önde gelen sinema yazarlarından Peter Bradshaw, Cannes prömiyeri sonrası The Guardian’daki köşesinde Ahlat Ağacı’na 5 yıldız verdi.

Ceylan, Cannes Film Festivali’nde kendisine yöneltilen Ahlat Ağacı filminin hikayesi hakkındaki soruya, “Doğduğum şehirde bir babayla, öğretmen bir baba ile karşılaştım. Bu tanışma beni çok etkiledi” şeklinde yanıt verdi.

Ahlat Ağacı, bu tanışmanın etkisiyle, uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinerek, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Filmin senaryosunu Nuri Bilge Ceylan ile birlikte eşi Ebru Ceylan ve Akın Aksu üstlendi. Senaryo, dokuz aydan uzun bir sürede tamamlandı.


Filmin görüntü yönetmenliğini, Ceylan’ın pek çok filminde birlikte çalıştığı Gökhan Tiryaki üstlendi.

Nur Bilge Ceylan, Kış Uykusu filminin çekimlerinden sonra başka bir proje için o sıralarda bulunduğu, çocukluk yıllarının geçtiği Çanakkale’yi ziyaret ederken orada kendisinin deyimiyle ‘açık görüşlü ancak insanlar tarafından değer görmeyen’ bir akrabasıyla karşılaştıklarını ve Çanakkale’den dönerken bu adamı bir filme konu etmeyi akıllarına koyduklarını belirtti.

Türkiye, Fransa, Almanya ve Bulgaristan ortak yapımı Filme Arte France Cinema kurumu tarafından mali destek verildi. Ayrıca filme Kültür Bakanlığı da iki milyon lira değerinde destek verdi. Geçtiğimiz yıl Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu 30 projeye toplam 25 milyon 600 bin TL destek verildiğini açıkladı. En büyük destek alan yapım iki milyon lira Ahlat Ağacı oldu.

Stand-up gösterileri yaparken Nuri Bilge Ceylan tarafından keşfedilen Doğu Demirkol, Ceylan’ın kendisini Yetenek Sizsiniz yarışmasından büyük hayal kırıklığıyla ayrıldıktan sonra bile derdini anlatmaya çalışması sayesinde Sinan karakteriyle özdeşleştirdiğini ve rol sunma kararını da bu şekilde verdiğini söyledi. Demirkol, galadaki konuşmasında, Ceylan için, “Bana ağaç oyna dese oynarım” dedi.

Filmin eleştirisi için tıklayın.

Kaynak: NTV

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up