Ah Dirina, Vah Estonya!

Genel

saziye-ayas

İnsan başkalarına verdiği tavsiyeleri önce kendisi uygulamalı!

Bu yüzden, “Son anda da olsa İKSV Film festivaline gidin ve bilet alın” tavsiyemi bugün kendim de dinledim.

Önce Feriye Sineması’ nda Mandalina Bahçesi’ni, sonra Atlas Sineması’nda “Sesini Duyuramayanlar İçin” filmini izledim.

Sabah sabah sağnak yağışa rağmen bir dolu filmseverle isim yazdırıp  bilet alabilmek için sıra beklemek bile güzeldi.

Yani hala geç kalmış sayılmazsın git ve sıraya gir, sevgili filmsever arkadaşım.

Ama elbette ki bilet alıp içeri girmek ve Feriye sinemasının üst katında film izleyebilmek daha bir keyifli.

Tevafuk eseri izlediğim iki film de İnsan Hakları bölümünde yarışıyor ve yakın coğrafyada geçiyor. İkisi de Rusya politikalarının sonucu.
Savaş var ama asıl muhatap ortada yok!
İkisi de İvo ‘ya dayanıyor; biri Dirina Köprüsünün yazarı İvo değeri savaşın ortasında kendi dünyasını kuran Estonyalı bir derviş

Mandalina_Bahcesi_2

Mandalina Bahçesi filmi  Estonyalı marangoz olan İvo ve mandalina bahçesi ile kafayı bozmuş olan arkadaşı Margus, Gürcülerle girdiği çatışmada yaralanan Çeçen Ahmet ve yine aynı çatışmada başından ağır yaralanan  Gürcü Nika’nın hayatlarının kesişmesini anlatıyor.

Nika kendi ülkesi içi savaşırken , Ahmet para kazanmak uğruna meslek olarak askerlik yapıyor.
Ahmet Müslüman Nika Hristiyan.
Ama ikisi de birbirini öldürmeye ayarlı diş bilemişler,  birbirlerini öldürmeleri gerektiğini ve düşmanı yoketmenin herşeyden önemli olduğunu düşünüyorlar hatta düşünmüyorlar buna programlanmışlar.

Nika ve Ahmet’in iyi yönde hiçbir ortak noktaları yok gibi görüse de aynı çatışmada vurulup İvo tarafından hayatı kurtarılmaları, onlar arasında bir bağ oluşturuyor.

Mandalina_Bahcesi_4

İvo’nun “Benim evim benim kurallarım, Ben sizin hayatınızı kurtardım bana ve isteklerime saygı duymalısınız” tavrından öte hoşgörüsü, düşmanlığın adım adım azalmasını sağlıyor.
Önce odaya yayılıyor ateşkes, sonra eve…
Daha sonra dördüne de barış geliyor.

Gürcü ve Abhaz savaşı yüzünden bir araya gelmiş bu insanlar savaşın ortasında insanca yaşamaya başlıyor, insanlıklarını kaybetmediklerini gösteriyorlar. “İnsanın doğası kötüdür onu kendi haline bırakırsan ancak kötülük yapar.” tezini çürütüp bize umut aşılıyorlar.

Müzik bizi bizden alıyor balkanlara özgü ruhu bizi sarıyor.Sırf müziği için bile izlenebilir hissi veriyor.

Ama Aklımıza takılan şeyler de olmuyor değil tabi ki..

Mesela Çeçen Ahmet’in neden sesli namaz kıldığını ve namaz kılarken arkasına neredeyse tamamen dönderek baktığını  anlayamadım. Ya benim dini bilgim yetmiyor ya kaçırdığım bir nokta var ya da …

73074

Bir saat öncesinden gidip rahatlıkla bilet bulabildiğim Sesi Çıkmayanlar İçin ise Bosna Hersek’de tecavüze uğrayan kadınlara adanmış bir yapıt.

Avusturalyalı turist Kym ‘in bilmeden Bosnalı kadınlara tecavüz edilen bir otelde kaldığı için çektiği ızdırap üzerine kurulu. Kym neden kimsenin bu olaydan bahsetmediğinin peşine düşerek bize Bosna ‘ya gidersek kalacağımız yerlere dikkat etmemiz gerektiği uyarısını yapıyor.

Kısaca “Arkadaş bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!” diyor.

“500 yıl bize hüküm süren Osmanlı’nın rövanşını Bosnalılardan aldık ” bahanesini ve insanların içinde biriktirdikleri kini gör.

 

drina

Bu topraklarda bir sürü kadın sırf  Müslüman olduğu için tecavüze uğradı sesini duyuramadı. İnsanlarsistemli tecavüzlerin bir mit olduğunu zannediyor. Drina Köprüsünde güpegündüz cinayetlerin olduğunu  gözardı ediyor, görmek bilmek istemiyor.
“Buna sessiz kalma! ta Avusturalya’dan kanguruların memleketinden gelen bir kadın kadar ses çıkaramıyor musun, yanıbaşındaki zulme en azından kalbedemiyor musun?” diye haykırıyor!

Haksız mı?

Söylesene seyirci tüm güzel filmler en azından kalbetmekle başlamaz mı?
 

Filmler;
Mandalina Bahçesi Yönetmen;Zaza Urushadze Notu; 8.5
Sesini Duyuramayanlar İçin Yönetmen;Jasmila Žbanić Notu; 7.5

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up