Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ah Dirina, Vah Estonya!

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

İnsan başkalarına verdiği tavsiyeleri önce kendisi uygulamalı!

Bu yüzden, “Son anda da olsa İKSV Film festivaline gidin ve bilet alın” tavsiyemi bugün kendim de dinledim.

Önce Feriye Sineması’ nda Mandalina Bahçesi’ni, sonra Atlas Sineması’nda “Sesini Duyuramayanlar İçin” filmini izledim.

Sabah sabah sağnak yağışa rağmen bir dolu filmseverle isim yazdırıp  bilet alabilmek için sıra beklemek bile güzeldi.

Yani hala geç kalmış sayılmazsın git ve sıraya gir, sevgili filmsever arkadaşım.

Ama elbette ki bilet alıp içeri girmek ve Feriye sinemasının üst katında film izleyebilmek daha bir keyifli.

Tevafuk eseri izlediğim iki film de İnsan Hakları bölümünde yarışıyor ve yakın coğrafyada geçiyor. İkisi de Rusya politikalarının sonucu.
Savaş var ama asıl muhatap ortada yok!
İkisi de İvo ‘ya dayanıyor; biri Dirina Köprüsünün yazarı İvo değeri savaşın ortasında kendi dünyasını kuran Estonyalı bir derviş

Mandalina_Bahcesi_2

Mandalina Bahçesi filmi  Estonyalı marangoz olan İvo ve mandalina bahçesi ile kafayı bozmuş olan arkadaşı Margus, Gürcülerle girdiği çatışmada yaralanan Çeçen Ahmet ve yine aynı çatışmada başından ağır yaralanan  Gürcü Nika’nın hayatlarının kesişmesini anlatıyor.

Nika kendi ülkesi içi savaşırken , Ahmet para kazanmak uğruna meslek olarak askerlik yapıyor.
Ahmet Müslüman Nika Hristiyan.
Ama ikisi de birbirini öldürmeye ayarlı diş bilemişler,  birbirlerini öldürmeleri gerektiğini ve düşmanı yoketmenin herşeyden önemli olduğunu düşünüyorlar hatta düşünmüyorlar buna programlanmışlar.

Nika ve Ahmet’in iyi yönde hiçbir ortak noktaları yok gibi görüse de aynı çatışmada vurulup İvo tarafından hayatı kurtarılmaları, onlar arasında bir bağ oluşturuyor.

Mandalina_Bahcesi_4

İvo’nun “Benim evim benim kurallarım, Ben sizin hayatınızı kurtardım bana ve isteklerime saygı duymalısınız” tavrından öte hoşgörüsü, düşmanlığın adım adım azalmasını sağlıyor.
Önce odaya yayılıyor ateşkes, sonra eve…
Daha sonra dördüne de barış geliyor.

Gürcü ve Abhaz savaşı yüzünden bir araya gelmiş bu insanlar savaşın ortasında insanca yaşamaya başlıyor, insanlıklarını kaybetmediklerini gösteriyorlar. “İnsanın doğası kötüdür onu kendi haline bırakırsan ancak kötülük yapar.” tezini çürütüp bize umut aşılıyorlar.

Müzik bizi bizden alıyor balkanlara özgü ruhu bizi sarıyor.Sırf müziği için bile izlenebilir hissi veriyor.

Ama Aklımıza takılan şeyler de olmuyor değil tabi ki..

Mesela Çeçen Ahmet’in neden sesli namaz kıldığını ve namaz kılarken arkasına neredeyse tamamen dönderek baktığını  anlayamadım. Ya benim dini bilgim yetmiyor ya kaçırdığım bir nokta var ya da …

73074

Bir saat öncesinden gidip rahatlıkla bilet bulabildiğim Sesi Çıkmayanlar İçin ise Bosna Hersek’de tecavüze uğrayan kadınlara adanmış bir yapıt.

Avusturalyalı turist Kym ‘in bilmeden Bosnalı kadınlara tecavüz edilen bir otelde kaldığı için çektiği ızdırap üzerine kurulu. Kym neden kimsenin bu olaydan bahsetmediğinin peşine düşerek bize Bosna ‘ya gidersek kalacağımız yerlere dikkat etmemiz gerektiği uyarısını yapıyor.

Kısaca “Arkadaş bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!” diyor.

“500 yıl bize hüküm süren Osmanlı’nın rövanşını Bosnalılardan aldık ” bahanesini ve insanların içinde biriktirdikleri kini gör.

 

drina

Bu topraklarda bir sürü kadın sırf  Müslüman olduğu için tecavüze uğradı sesini duyuramadı. İnsanlarsistemli tecavüzlerin bir mit olduğunu zannediyor. Drina Köprüsünde güpegündüz cinayetlerin olduğunu  gözardı ediyor, görmek bilmek istemiyor.
“Buna sessiz kalma! ta Avusturalya’dan kanguruların memleketinden gelen bir kadın kadar ses çıkaramıyor musun, yanıbaşındaki zulme en azından kalbedemiyor musun?” diye haykırıyor!

Haksız mı?

Söylesene seyirci tüm güzel filmler en azından kalbetmekle başlamaz mı?
 

Filmler;
Mandalina Bahçesi Yönetmen;Zaza Urushadze Notu; 8.5
Sesini Duyuramayanlar İçin Yönetmen;Jasmila Žbanić Notu; 7.5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler