Afrika Sinemasından 13 Güzel Film

Afrika Sineması Liste Manşet

Bab el hadid (1958) Kahire İstasyonu – Mısır

Kahire’deki tren istasyonunda gazete satan Kinawi, aynı istasyonda içecek satan Hannouma adlı çekici genç kadına aşıktır ve ikisinin arasında yakın bir ilişki vardır. Ancak Hanouma, genç adamın aşkına şaka yollu imalarda bulunsa da aslında aynı istasyonda çalışan ve son derece saygı duyulan bir sima olan Abu Sri adında bir görevliye aşıktır.

Youssef Chahine’n yönetmenliğini yaptığı film, 8. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiştir. Ayrıca film, 31. Akademi Ödülleri’nde Mısır’ın En İyi Yabancı Dil Filmi dalına seçilmiş, ancak aday olarak kabul edilmemiştir.

Doa Al Karawan (1959) – Mısır

Henry Barakat’ın yönetmenliğini üstlendiği 1959 yapımı film, Taha Hüseyin’in romanından uyarlanmıştır.

La Noire De (1966) Kara Kız – Senegal

Film, yeni bağımsız olan Senegal’de genç bir siyahi kadının, işverenleriyle birlikte burjuva toplumunun rahatlığını yaşayacağını düşündüğü Fransa’ya çalışmak üzere gitmesini konu alıyor.

Touki Bouki (1973) Bir Çakalın Yolculuğu – Senegal

Senegalli çoban Mory ile genç bir öğrenci olan Anta, Dakar’da tanışırlar. Senegal’den kurtulup Paris’e gitme hayalleri, ikiliyi beklenmedik maceraların ortasına atacaktır.

Sarraounia (1986) – Moritanya

Med Hondo’nun yönettiği Sarraounia, Fransız baskısına maruz kalan Afrika halkının direnişini konu almaktadır.

Yeelen (1987) Parlaklık – Mali

Film, 16. yüzyıl sonunda Fas tarafından işgal etmeden önce Mali’nin (Eski Fransa Sudanı) Bambara kültüründe geçer. Niankoro adında genç bir adam, annesinin ve amcasının yardımları ile doğanın gizemlerini, kutsal Bambara ayinlerindeki unsurların anlamlarını çözmeye çalışır. Ama Niankoro’nun kıskanç ve kindar babası ona engel olmanın yollarını arar ve onu öldürmeye çalışır.

Yaaba (1989) – Burkina Faso

Yaaba, medeniyetin henüz giremediği, kadın ve erkek rolleri arasında uçurum olmayan, semavi din etkeni ile yaşamayan bir toplumun; günlük hayatını, aile yapısını, cinsiyet rollerini, yerel danslarını ve hatta kendilerine özgü şaşırma biçimlerini konu almakta.

Samt El Qusur (1994) – Tunus

Film, Arap dünyasındaki cinsiyet, sınıf ve cinsellik konularını incelemektedir. Kadının toplumdaki yerini yer yer sert bir üslupla yansıtmaktadır.

La Petite Vendeuse de Soleil (2002) – Senegal

Film, Şili sokaklarında koltuk değneği ile dolaşan ve gazete satan Senegalli bir çocuğun başına gelenleri konu almaktadır.

Heremakono (2002) Mutluluğu Beklerken – Moritanya

Nouadhibou bir tarafında okyanus, bir diğer tarafında çöl olan melankolik bir toprak parçasıdır. İnsanlar hep “bir yere giderken” geçerler buradan. Bu kentte yaşayanlar dünyanın dört bir yanından gelen insanların ardından bakarken hep bir şeylerin acısını duyarlar.

Moolaadé (2004) Koruma – Senegal

Afrika’nın; özünü, kültürünü ve yaşantısını içtenlikle ortaya koyan film, günümüzde hala devam etmekte olan kadın sünnetleriyle ilgili yaşanılanları konu alıyor.

Bab’Aziz (2005) – Tunus

Yaşı ilerlemiş ve kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının bilinmeyen yerini aramaktadır. Küçük torunu Isthar da, ona yardım ve eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, dervişlerin toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır.

Mother of George (2013) Nijerya

Adenike ve Ayodele, Brooklyn’de yaşayan Nijeryalı bir çifttir. Mutlu başlayan evlilikleri zaman geçip çocuk sahibi olmak istediklerinde sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Çocuk sahibi olmak isteyip başaramayan çift ya evliliklerini kurtaracak ya da mahvedecek bir kararın eşiğine geleceklerdir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up