Afganistan’ın Acınmaya İhtiyacı Yok!

Dünya

siddiq-barmak

Altın Küre’yi kazanan Afgan film yönetmeni Siddiq Barmak Afganistan’ın acınmaya değil yalnızca yapımcılara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Siddiq Barmak 2004 yapımı ilk filmi “Osama” ile Altın küreye sahip olmuştu. Film Afganistan’da Taliban rejimi altında yaşayan Osama adındaki kızın erkek kılığına girerek ailesine destek olma çabasını anlattı. 2008 yılında çektiği “Opium War” ile tüm dikkatlerini üzerine çekti ve 6 yıl sonunda üçüncü filmi için hazırlıklara başladı. Bu kadar gecikme nedenini yalnızca para sıkıntısı olduğunu söyleyen Barmak, deneyimli üreticilerin bu endüstriye yardımcı olmasını istediğini ekledi.

Para ve iş birliği için yurtdışı ile bağlantı kurmak zorunda kalan Barmak “Afganistan da üreticilerin yokluğu büyük sıkıntı” dedi. Usame’nin yapımı için Japonya’dan yardım alan Barmak “Opium War” içinse Güney Kore, Fransa ve Japonya’dan üreticiler bulduğunu söyledi.

Film konusunda muhteşem yeteneklerin olduğunu söyleyen Barmak, kendi filmlerini tanıdıklar sayesinde çektiğini fakat diğer insanların böyle imkanların olmadığını ekledi. 2001 ve 2002 yıllarından sonra açık piyasa ekonomisinin kurulmasıyla Afganistan filmi finansmanı durdu ve Abd, diğer Batılı güçlerin hükümetleri tarafından yeni bir sistem kuruldu. Film çekmenin sıkıntılı olduğunu söyleyen Barmak “250.000 dolarlık bütçe bizim için hayal” dedi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up