‘Afgan Charlie Chaplin’ Kabil Sokaklarına Neşe Getirdi

Dünya Manşet

Kabil Üniversitesi Sanatlar Fakültesi’nden 4 yıl önce mezun olan Karim Asir’in, Charlie Chaplin’i canlandırma kararını aldıktan sonra hayatı değişti.

Afgan aktör, Sputnik’e açıklamasında, neden tüm dünyaca ünlü sinema yıldızları arasında sessiz sinemanın kralını seçtiğini, yapımlarının temelinde hangi konuların yattığını ve Afgan toplumunun bu fikri nasıl karşıladığını anlattı.

Büyük komedyenin çalışmalarına ilgisinin ergenlik yaşlarında başladığını anlatan Asir, toplumda kimsenin konuşmadığı sorunların olduğunu her zaman gözlemlediğini söyledi. Genç adam, bu sorunlardan bahsetmeye karar verdiğini, bu yüzden sessiz sinemanın efsanesi Charlie Chaplin’i seçtiğini ifade etti.

Çocukken ‘Şarlo’ filmlerini izlediğini belirten Asir, “Bu filmleri çok beğenerek izliyordum. Onda topluma söyleyecek ve gösterecek bir şeyler olduğunu hissediyordum. Okulda okurken sinema oyuncusu olmak istediğimi anladım. Kabil Üniversitesi Sanatlar Fakültesi’ni kazandıktan sonra hemen kendime Charlie Chaplin rolünü seçtim. Chaplin’i en iyi nasıl oynayabilir, bunu anlamak için onun hakkında mümkün olduğunca çok okumaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Halihazırda sokaklarda oynadığını anlatan Karim Asir, “Konu seçimine gelince burada kolektif çalışmaya başvuruyoruz. Genel olarak sosyal konuları seçiyoruz. Örneğin şehir kültürü. Tüm konuları bir araya topladık ve onları 25-30 dakikalık piyes şeklinde birleştirdik. Ardından ilk kez sokaklarda ‘Afgan Charlie Chaplin’ tiyatro performansını sergiledi” dedi.

İnsanların, rolünü beğendiğini ve ona ‘Afgan Charlie Chaplin’ ismini verdiğini dile getiren genç adam, “Sahneye çıkınca, başlarda, izleyicilerin performansımı nasıl kabul edeceği konusunda çok endişeleniyorum. Ancak onlar bana destek veriyor. Bakışlarından, beni Chaplin ile karşılaştırdıklarını görüyorum” diye konuştu.

‘Afgan Charlie Chaplin’, sinema efsanesinin oyunundan tek farkın Afgan toplumunu ilgilendiren konuları seçmesi olduğunu kaydetti.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up