Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Adıyaman’da Çekilecek İlk Sinema Filmi: “Dursun Çavuş”

Yayınlandı

tarihinde

1976 yılında Belediye Başkanlığı seçimlerine aday olan ve seçim çalışmalarına rağmen sadece 3 oy alan, yörenin çok sevilen insanı Postacı Dursun Çavuş Adıyaman’da çekilecek ilk sinema filmi özelliğine sahip olacak.

DursunÇavuş

Ali Avcı’nın yapımcılığında ve Ali Engin yönetmenliğinde çekilecek olan sinema filmi 30 Temmuz’da motor diyor. Senaryosunu Burak Tarık ve sanat yönetmenliğini Selahattin Taşdöğen’in yaptığı sinema filmini Kültür Bakanlığı ve Adıyaman milletvekilleri, ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları da destekliyor.

Ünlü oyuncu Turan Özdemir bu filmde efsane olan Postacı Dursun Çavuşu oynayacak. Komedi olan sinema filminde Postacı Dursun Çavuş seçim meydanlarında deve sırtında gezerek birçok vaatlerde de bulunuyor ve hatta Adıyaman’a deniz bile getireceğini de söylemeyi ihmâl etmiyor. Yapımcı Ali Avcı, Adıyaman’da yaşayan, dillerden düşmeyen, söylediği her kelime Adıyaman halkı tarafından sevilen ve sayılan Postacı Dursun Çavuş efsanesinin film olması için elinden gelen gayreti göstermiş. Milletvekillerinin, Vali ve Belediye Başkanlarının da desteğini arkasına alarak dünyanın sekizinci harikasının da bulunduğu Adıyaman’ın tanıtımına da destek olacağını düşünerek bu filmin çekimlerine başlıyor. Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağında da çekimlerin olacağı film, tamamen tarih fışkıran Adıyaman’da çekilecek.

Dursun Çavuş sinema filminin diğer oyuncuları ise Tarık Papuccuoğlu, Perihan Savaş, Selahattin Taşdöğen, Umut Oğuz, Mahmut Hekimoğlu, Yunus Bülbül, Ali Tutal, Rozet Hubeş, Burçin Abdullah, Naci Taşdöğen ve Ömer Selimoğlu gibi usta oyunculardan oluşuyor. Yaklaşık 50 gün sürecek olan Dursun Çavuş sinema filmi 06 Aralık 2013 Cuma günü ise vizyona girecek. Çok iddialı olan Dursun Çavuş aynı zamanda da birçok Uluslararası sinema film festivallerine ve Türkiye’deki film festivallerine de katılarak yarışma filmi de olacak.

Dursun Çavuşfilmi ile ilgili son olarak filmin yapımcılığını üstlenen Ali Avcı ise bu filmi kült haline getirmek ve serisinin olmasını istediğini dile getirerek, “Dursun Çavuş filmimizin Adıyaman’ın tarihine, kültürüne, insanının şahsına münhasırlığına ışık tutacağı ve mizahıyla şimdilerde kutuplaştırılmaya çalışıldığı bu bölgeye yeniden muhabbet tohumları ekeceği fikrine emin olmakla beraber bir Adıyamanlı yapımcı olarak bu işten heyecan duymakta ve bu işin haklı gururunu yaşamaktayım. Siyasi bir karakter olacak olan filmimizde yapacağımız özverili çalışmalarla bir seri tipleme haline geleceğine olan inancım beni daha bir heyecanlandıracaktır. Bu ay sonuna kadar tüm senaryo çalışmaları bitecek olan filmin çekimleri Ağustos ayında yapılacak ve tamamı Adıyaman’da çekilecektir. Tam kadro ekibimizle hazırlıklarımızı yaptık ve başlıyoruz. Profesyonel oyuncuların yanı sıra Adıyaman’dan birçok kişi beyazperdede oynama fırsatını bulabilecektir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler