Adile Naşit’in Unutulmazları

Liste
Adile Naşit’in Unutulmazları
Bazı oyuncuların seveni de sevmeyeni de vardır; ama bazı isimleri 7’den 70’e herkes çok sever. Aramızdan ayrılalı 30 yıl olsa bile. Adile Naşit onlardan biri. Bu ölümsüz oyuncunun akıllarda kalan performanslarından küçük bir derleme yaptık.

Sevgi ve özlemle.

Bizim Aile

Epey büyümüş üç çocuğuyla birlikte yaşayan Melek Hanım rolünde izlediğimiz Adile Naşit, hem ev işleri hem çocuklar derken hayatının çoğu zamanını heba etmiştir. Bu yaştan sonra beni kim alır derken geç gelen baharı Yaşar Usta (Münir Özkul) yaşatır.

_________

Mavi Boncuk

Adile Naşit’in meraklı komşu, akraba rolünde olduğu film, Naşit’in saf kadın karakterine kattığı performansla listemize girdi.

_____________

 

Sakar Şakir

Adile Naşit’in sözde kötü karakter olduğu film.  Rolünün hakkını veren Naşit yine de “Bir insana hinlik, ‘çakallık’ bu kadar mı eğreti durur” sözünü bize söyletiyor.

__________
Hababam Sınıfı Serisi

Öyle anaçtır ki, Hababam’ın afacan çocuklarını kendi öz yavrusu gibi sever. Onları kollar, onlarla birlikte dümenler çevirir. Onlarla üzülür, onlarla sevinir. İşini tehlikeye atacak kadar yavrularını seven bir karakter olarak Hafize Ana, Adile Naşit’in unutulmazları arasındadır. Sıfırcı Hafize karakteri de ayrıca efsanedir.

_____________

Görgüsüzler

Naşit’in en sevimli karakterlerinden biri bu filmdedir. Sonradan görme bir kadın olarak kızının dünyasına giren Adile Naşit, üzerinde epey sevimli duran rolünü bir hayli güzel oynamıştır.

___________

Kibar Feyzo

Adile Naşit’in kaynanalık rollerinden. “Ben öküz isterem” repliği ile akıllarda kalan Sakine Kadın karakteri, Kibar Feyzo’nun planlarını alt üst eder. Ama sözde külyutmaz olan Sakine Kadın, yine alıklığının kurbanı olur.

_______

Neşeli Günler

“Limooon, sirkeeeee” diyaloglarının en çatışmalı ve en belalı ve en tatlı 3 karakterinden birisi. Münir Özkul’la sudan değilse de turşudan bir sebeple yollarını ayıran Adile Naşit, yavruları için ölen eski eşi içinse tam baş belası ve inatçı bir tiptir. Filmde Münir Özkul ve Şener Şen de performanslarının doruğundadır.

____________

Davaro

Oğlunu töre cinayetine zorlayan sonrasında ise geliniyle köyde ayakta durmaya çalışan Adile Naşit, oğlunun kendisine Almanya’dan hediye getirdiği bozuk mikseri el aleme öven bir kadın olarak unutulmazlar arasına girmiştir.

__________ 

Gülen Gözler

Kalabalık bir kız çocuğuna sahip Nezaket Hanım olarak karşımıza çıkan Adile Naşit, kızlarını sevdikleri ile evlendirmek için elinden geleni yapar. Kocası Yaşar Usta’dan habersizce yaptıkları ise her seferinde başına iş açar. Annedir, sırdaştır, arkadaştır kızlarına.
___

Ah Nerede

Adile Naşit, ağabeyi yüzünden evde kalmış Hasan kızı Nuriye Kaya Hanım olarak karşımızda. Yanında ise yine başka bir güzel isim Tarık Akan var. İkisini de rahmetle anıyoruz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up