Adile Naşit’in Unutulmazları

Liste Manşet

Yeşilçam sinemasının usta oyuncusu, gülüşü ile aklımıza kazınan Adile Naşit, performansları ile ülkemizin en sevilen oyuncularından biri olmuştur. Oynadığı rollerde bize anneliği hissettiren, sımsıcak gülüşüyle içimizi ısıtan, Hababam Sınıfı’nın Hafize anası olarak dünyamıza girmiştir.

Hayat verdiği karakterleri başarılı bir şekilde canlandırarak seyirciye her performansını kusursuz bir şekilde geçirmiştir. İşte Adile Naşit’i de unutulmaz yapan budur. O bazen turşu satan Saadet Hanım, sımsıcacık şefkatiyle Hafize ana, bazen de kendi çocukları gibi sevdiği Hababam Sınıfı öğrencileriyle dümenler çeviren Sıfırcı Hafize‘dir.

Usta sanatçı Adile Naşit’in unutulmayan performanslarını sizler için derledik. İyi seyirler.

Bizim Aile (1975)

Epey büyümüş üç çocuğuyla birlikte yaşayan Melek Hanım rolünde izlediğimiz Adile Naşit, hem ev işleri hem çocuklar derken hayatının çoğu zamanını heba etmiştir. Bu yaştan sonra beni kim alır derken geç gelen baharı Yaşar Usta (Münir Özkul) yaşatır.

—–

Mavi Boncuk (1974)

Adile Naşit’in meraklı komşu, akraba rolünde olduğu film, Naşit’in saf kadın karakterine kattığı performansla listemize girdi.

—–

Sakar Şakir (1977)

Adile Naşit’in sözde kötü karakter olduğu film.  Rolünün hakkını veren Naşit yine de “Bir insana hinlik, ‘çakallık’ bu kadar mı eğreti durur” sözünü bize söyletiyor.

—–

Hababam Sınıfı Serisi

Öyle anaçtır ki, Hababam’ın afacan çocuklarını kendi öz yavrusu gibi sever. Onları kollar, onlarla birlikte dümenler çevirir. Onlarla üzülür, onlarla sevinir. İşini tehlikeye atacak kadar yavrularını seven bir karakter olarak Hafize Ana, Adile Naşit’in unutulmazları arasındadır. Sıfırcı Hafize karakteri de ayrıca efsanedir.

—–

Görgüsüzler (1982)

Naşit’in en sevimli karakterlerinden biri bu filmdedir. Sonradan görme bir kadın olarak kızının dünyasına giren Adile Naşit, üzerinde epey sevimli duran rolünü bir hayli güzel oynamıştır.

—–

Kibar Feyzo (1978)

Adile Naşit’in kaynanalık rollerinden. “Ben öküz isterem” repliği ile akıllarda kalan Sakine Kadın karakteri, Kibar Feyzo’nun planlarını alt üst eder. Ama sözde külyutmaz olan Sakine Kadın, yine alıklığının kurbanı olur.

—–

Neşeli Günler (1978)

“Limooon, sirkeeeee” diyaloglarının en çatışmalı, en belalı ve en tatlı 3 karakterinden birisi. Münir Özkul’la sudan değilse de turşudan bir sebeple yollarını ayıran Adile Naşit, yavruları için ölen eski eşi içinse tam baş belası ve inatçı bir tiptir.

—–

Davaro (1981)

Oğlunu töre cinayetine zorlayan sonrasında ise geliniyle köyde ayakta durmaya çalışan Adile Naşit, oğlunun kendisine Almanya’dan hediye getirdiği bozuk mikseri el aleme öven bir kadın olarak unutulmazlar arasına girmiştir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up