Adana Film Festivali’nin Finalistleri Belli Oldu

Festivaller Manşet

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin ulusal ve uluslarası uzun metraj yarışma filmleri belli oldu.

25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin basın toplantısı bugün Hilton Istanbul Bosphorus’ta gerçekleştirildi. 22 – 30 Eylül tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin basın toplantısına sinema camiasından birçok ünlü isim katıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplantıda yaptığı konuşmada, sinemaya her zaman destek vereceklerini söyleyerek şunları da ekledi:

“Adana, sinemamızın, sanatımızın, sanatçımızın sığınağı olmaya devam edecek. Sinema başta olmak üzere sanatın özgür bir ortam istediğine yürekten inanıyorum. Adana bu özgürlüğün her zaman teminatıdır. Yaşamış olduğumuz toplumun her ferdi başı dik, sesi gür, toplumsal değerler içinde birbirine saygılı olduğu müddetçe kendisini ifade etme hakkına sahiptir ve sanat da bunun en iyi yollarından bir tanesidir.”

Ulusal Yarışma’da Jüri Başkanı Tomris Giritlioğlu

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Ana Jürisi Tomris Giritlioğlu’nun başkanlığındaki Ahmet Mümtaz Taylan, Cihan Ünal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, Nebil Özgentürk ve Tuba Büyüküstün’den oluşacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda finalist filmler ise şunlar:

  • Anons – Mahmut Fazıl Coşkun
  • Arada – Ali Kemal Çınar
  • Aydede – Abdurrahman Öner
  • Babamın Kemikleri – Özkan Çelik
  • Dört Köşeli Üçgen – Mehmet Güreli
  • Güvercin – Banu Sıvacı
  • Güvercin Hırsızları – Osman Nail Doğan
  • Halef – Murat Düzgünoğlu
  • İçeridekiler – Hüseyin Karabey
  • Kardeşler – Ömür Atay
  • Kaos – Semir Aslanyürek
  • Kelebekler – Tolga Karaçelik
  • Sibel – Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti
  • Tuzdan Kaide – Burak Çevik
  • Yuva – Emre Yeksan

‘Anons’ Uluslararası Kategoride De Yarışacak

Türkiye’den Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Anons’ filmi, jüri başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak’ın üstlendiği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda da yer alacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda finalist filmler ise şunlar:

  • Ash Is Purest White – Jia Zhangke
  • Blaze – Ethan Hawke
  • Burning – Lee Chang-dong
  • Domestique – Adam Sedlák
  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians – Radu Jude
  • My Brother’s Name is Robert and He is An Idiot – Philip Gröning
  • Non-Fiction – Olivier Assayas
  • Pity – Babis Makridis
  • Anons – Mahmut Fazıl Coşkun

Öte yandan 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yönetmen Şerif Gören’e ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ve Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan’a ‘Onur Ödülü’ takdim edilecek.

Toplam 900 Bin Lira Ödül

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında bu yıl verilecek maddi ödüller şu şekilde:

En İyi Film Ödülü: 350 bin lira

Yılmaz Güney Ödülü: 75 bin lira

Adana İzleyici Ödülü: 25 bin lira

En İyi Yönetmen Ödülü: 50 bin lira

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 20 bin lira

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 20 bin lira

En İyi Müzik Ödülü: 15 bin lira

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 15 bin lira

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: 10 bin lira

En İyi Kurgu Ödülü: 10 bin lira

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: 10 bin lira

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: 10 bin lira

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up