Adana Film Festivali’nde ‘Restore Edilmiş Filmler’ Bölümü Başlıyor

Festivaller Manşet

22-30 Eylül 2018 arasında düzenlenecek 25. Adana Film Festivali, dijital restorasyonu yapılan yapılan filmler için özel bir bölüm başlatıyor. Bergman’ın 100. yılı şerefine miras filmi de programa eklendi.

Kira Muratova, Elem Klimov, Ildiko Enyedi ve Jindrich Polak’ın klasikleri Türkiye’de ilk kez DCP kopyalarından gösterilecek.

Ukrayna sinemasının önemli isimlerinden Kira Muratova’nın ‘Kısa Rastlaşmalar’ (1968) filmi gösterilecek. Sovyetler Birliği’ndeki kadın-erkek ilişkilerine merkezine yerleştiren film, ‘yasak ilişki’, ‘aldatma’ gibi konuları orta sınıfın arasından ele alır. Bu konuda Bergman ve Antonioni’yle yarışmasıyla önemlidir.

Geçen yıl ‘Beden ve Ruh’ (‘Teströl és Lélekröl’, 2017) ile Altın Ayı’ya ulaşan Ildiko Enyedi’nin “Benim XX. Yüzyılım”ı (1989) ilk kez Adana’da seyirci karşısına çıkacak.

Seçkide ayrıca Elem Klimov’un savaş filmi klasiği “Gel ve Gör”ün (1985) ve Bergman’ın miras filmi “Fanny ve Alexander”ın (1982) da gösterimleri yapılacak. Klimov’un Türkiye’de de sevilen başyapıtı, ilk kez dijital kopyadan seyirciyle buluşacak.

PROGRAMDA GÖSTERİLECEK FİLMLER:

Gel ve Gör (Come and See / Idi I Smotri) (1985) – Elem Klimov – Sovyetler Birliği – DCP – 142 dk.

Benim XX. Yüzyılım (My Twentieth Century / Az én XX. Századom) (1989) – Ildiko Enyedi – Macaristan – DCP – 102 dk.

Kısa Rastlaşmalar (Brief Encounters / Korotkie Vstrechi) (1968) – Kira Muratova – Sovyetler Birliği – DCP – 96 dk.

Ikarie XB 1 (1963) – Jindrich Polak – Çekya – DCP – 88 dk.

Fanny ve Alexander (Fanny and Alexander / Fanny och Alexander) (1982) – Ingmar Bergman – İsveç – DCP – 188 dk.   

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up