Adalet?

Genel

fatih-razi

Adalet Peşinde 2006 yılında vizyona giren ve hukuk sisteminin adaletsizliğini konu edinen bir film.

Adalet kavramını ele alan bir filmi izleyince farklı bir beklenti içine girdim doğrusu. Çünkü tarih boyunca hep tartışılan bir kavram olmuştur; Adalet. Günümüzde de insanlar arasında geçen olayları adaletli bir şekilde halletmek hiç kolay değildir.

İslam tarihinde Hz. Muhammed’in bir davaya hâkimlik yapma olayında ince bir ayrıntı dikkat çekicidir. Bir gün Hz. Muhammed’e iki davalı gelir. Ve ikisi de kendisinin haklı olduğunu düşünmektedir. Hz. Muhammed kimin haklı kimin haksız olduğunu belirlemeden önce şu ilkeyi söyler; ben de sizin gibi bir insanım ve kimin haklı kimin haksız olduğunu bilmemekteyim. Haksız olan kendini çok iyi savunur ve beni ikna edebilir. Asıl haklı olanın böyle bir özelliği yoksa o bu konuda haksız duruma düşer. Eğer böyle yaparsanız mahşer gününde hâkimlerin hâkimi kimin haklı kimin haksız olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Her insan kendine göre haklıdır. Bundan dolayı hukuk çoğu yerde yeterli olamayabilir. Haklı olduğunuz bir davada parası olan haksız kişi iyi bir avukatla sizi haksız duruma düşürebilir. Zira filminde tam da bundan bahsediyor. Mutlu bir aile babası olan Clyde Shelton evine giren iki hırsızın yaptıkları ile hayatının nasıl değiştiğini adaletin gücü değil de güçlülerin adaleti nasıl hayatını maffettiğine şahit olur.  Hırsılardan bir tanesi Clyde Shelton gözü önünde karısına tecavüz eder.  Ve daha sonra hem çocuğunu hem de eşini öldürürler. Clyde Shelton bu durum karşısında yıkılır ve filmimiz bu sahneden sonra Philadelphia’nın adaletline sığınır! Tabi hangi adalet!

Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi, haklı ile haksızın ayırt edilmesi, herkese hakkaniyetle davranılması ve zulüm edilmemesi anlamlarını içerir. Eğer siz paraya, makama kısacası güce göre adalet oluşturmaya kalkarsanız. Bu adalet değil, tam zıddı olarak zulüm olur. İşte insanları en çok çıkmaza sokan konuda burasıdır.  Bu ülke insanına tarih boyunca çok adaletsizlikler yapıldı. Güncel olması hasebiyle 28 Şubat Darbesi buna örnektir.

İnsanlar adaletten çok eşitlikle yönetiliyorlar. Oysa adalet ile eşitlik arasında siyah ile beyaz, gece ile gündüz gibi keskin farklılıklar vardır. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir. Sözgelimi anne ile baba eşit olması halinde çocuk diye bir şey olmazdı. Bu yüzden eşitlik isteyenler aslında zulüm istediklerinin farkına varmalıdırlar. Eşit olsaydık kimse bizi yargılayamaz ve hiçbir olay karşısında hesap sorulamazdı.

Tam da bu noktada Philadelphia’nın adaleti de genç ve gelecek vadeden bir savcı olan Nick Rice’ın elindedir.  Katiller yakalandıktan sonra hırsızlardan bir tanesi idamla yargılanırken diğeri serbest kalır. Bu durum karşısında Clyde Shelton bir kez daha yıkılır.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bizim ilkemiz budur. İyiyi-kötüden, doğruyu-yanlıştan ayırmak için eşitlik değil, adalet olması ihtiyaç değil zorunluluktur.

Devletin imanı adalettir. Çünkü adaletsiz bir devlet diktatörlüktür. Bu yüzden devletin ayakta kalması için adaletin her mecrada ayakta durması şarttır. Zira filmin en çarpıcı yönü ise satın alına bilir bir hukuk ve onu yürüten insanların olmasıdır. Oysa hukuk yani adalet ne para ne de güç ile satılamaz! Satılmamalıdır. Yoksa insanlar kendi adaletini sağlamaya kalkar. Bu da kaosu doğurur. Hiçbir devlet ise bunu istemez.

Zira Clyde Shelton karısına tecavüz eden ve çocuğu öldüren hırsızları ve savcı Nick Rice hariç tüm Philadelphia’nın adalet katillerini kendi adaletiyle öldürür.

Görüldüğü gibi adaletin yok olduğu ülkede, insanlar da yok oluyor.  Bu yüzden adaleti her alanda hâkim kılmalıyız.

Adaletsiz bir hayat ruhsuz bedene benzer. Bedende ruh yoksa o beden zamanla çürür. İşte bu hale düşmemek için yeniden adaletli olmaya çalışalım. İnsan ilk önce kendinde başlamalı bu işe. Kendisine, ailesine, çevresine adaletli olursa yaşadığı şehirde adaletli olur. Zira nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz.

Güçlülerin adaletli olduğu değil de, adaletin güçlü olduğu bir dünya kuralım.

Önemli olan adalet heykelleri dikmek değil önemli olan adaleti yaşatmaktır. Vesselam…

Nereden bakılması gerekiyorsa oradan bakmayı unutmayın…

 Selametle…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up