“Abluka” Ödül Ablukasında

Dünya

 

Emin Alper‘in, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali‘nin Yarışma bölümünde yapan ve bu akşam festivalin son gününde Altın Aslan için yarışacak filmi Abluka; Festivalin yan bölümlerinde yer alan 18-26 yaş arası farklı ülkelerden bir araya gelen gençlerin verdiği Arca CinemaGiovani ödülünü kazandı.

Gerekçeli kararda: “Seçme özgürlüğü ve baskı üzerine orijinal ve zeki bir sosyal eleştiri yaratan klostrofobik görselliği için; cesur sineması, tekrar, mesaj ve şiddet arasında yakaladığı denge için; ve film bittikten sonra seyirciyi, içerdiği güçlü anlamlar üzerine ateşli tartışmalara davet ettiği için; Arca SinemaGiovani ödülünün Abluka’ya verildiği” açıklandı.

abluka film

Ayrıca filmin yönetmeni Emin Alper bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından her sene Venedik’te verilen Premio Bisato D’oro ödülüne de layık görüldü.

Abluka, Venedik’ten hemen sonra, Kuzey Amerika’nın en önemli festivali olarak kabul edilen 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek. 10 Eylül’de başlayan ve 20 Eylül’e kadar devam edecek olan festivalde, dünyanın dört bir yanından yılın öne çıkan filmlerine yer verilen Contemporary World Cinema (Çağdaş Dünya Sineması) bölümünde yer alan film, ayrıca festivalin Contemporary World Speakers programına da davet edildi.

abluka

Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin ÖzenMüfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Konseyi, Fransa, Katar ve İsviçre tarafından desteklenen film Fransa ve Türkiye ortak yapımı. Abluka‘nın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up