Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Abdülhamit Han ‘Hükümdar’ ile Beyaz Perdeye Yansıyacak

Yayınlandı

tarihinde

5610

Abdülhamit Han’ın torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ‘Hükümdar’ filminde dedesini canlandıracak.

Osmanlı Devleti’nin son hükümdarlarından 2. Abdülhamit Han’ın hayatı, torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun rehberliğinde çekilmesi planlanan ‘Hükümdar’ filmiyle beyaz perdeye yansıyacak.

Filmin yönetmeni Fortuna Zafer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘Bu filmle tartışılan konular, yanlış bilinen, hatta bilinmeyen gerçekler gün yüzüne çıkacak. Şehzade Abdülhamid Kayıhan, dedesi hakkındaki yanlış kanıları düzeltmek amacıyla Osmanlı’yı doğrularla anlatan bir film için kolları sıvadı. Filmimiz, Osmanlı temalı önceki dizi ve filmler gibi reyting uğruna kurban edilmeyecek. Herkesin beklediği doğru ve düzgün bir yapımla halkın karşısına çıkacağız’ dedi.

Yaklaşık 5 yıl önce, hala tartışmaların odağında bulunan Sultan Abdülhamit’i anlatacak bir belgesel çekmek için yola çıktıklarını belirten Zafer, ‘Ancak sonrasında yayına giren Osmanlı temalı dizi ve filmlerin yol açtığı tartışmalar ecdadın daha doğru anlatılacağı bir projeyi gerekli kılıyordu. Bu noktada belgeselin yeterli gelmeyeceğini düşünerek projeye dizi veya film olarak devam etmeye karar verdik. İnanıyorum ki ‘Hükümdar’, Hollywood standartlarında çok başarılı bir film olacak’ dedi.

Filmde Gerçek Mekanlar Kullanılacak, Animasyon Olmayacak

Zafer, filmde Sultan Abdülhamid’in manevi hayatı, uğradığı suikastler, hakkında efsaneye dönüşen konular, kimi gerçekleşen kimi gerçekleşmeyen projeleri, darbeler, ihanetler ve entrikalarla mücadele içinde geçen 33 yılın sonunda ‘Kızıl Sultan’ ithamına maruz kalması gibi günümüzde hala tartışılan konuları hanedanın tanıklığında ve arşiv belge ve görüntüleriyle aydınlığa kavuşturacağını anlattı.

II.Abdülhamid Han’ın gerçek yaşamına uygun olarak beyaz perdeye yansıtılacak olan filmde, başta Beylerbeyi Sarayı olmak üzere Sultan’ın yaşadığı gerçek mekanların kullanılacağını söyleyen Zafer, Osmanlı dönemini yansıtacak bir şehir oluşturmak için film platosunun da kurulacağı çekimlerde animasyona başvurmayı düşünmediklerini dile getirdi.

Zafer, filmle ilgili bir ayrıntıyı da ifade ederek, Almanya’nın ilk Şansölyesi Otto von Bismarck’ın Sultan Abdülhamit’e ithafen söylediği rivayet edilen ‘Dünyada 100 gram akıl varsa 90 gramı Abdülhamit’tedir’ sözünün de filmde kullanılacağını bildirdi.

Film Osmanlı Ruhuna İlgi Gösteren Tüm Ülkelerde Gösterilebilecek

Kurduğu Osmanlı Yapım ile Abdülhamit Han’ın torunu Osmanoğlu’nun, dedesi hakkında kimsenin dile getiremediği gerçek sırları beyaz perdeye aktarmak için yapımcılığını üstlendiği filmi, uzun metrajlı bir filmle ilk kez seyirci karşısına çıkacak Fortuna Zafer yönetirken, senaryoyu Mustafa Akif Ekşi üstleniyor.

Türkiye ve dünyadan önde gelen sanatçılarına teklif götürülmeye hazırlanılan filmin sponsor görüşmeleri de devam ederken, Türk sinemasının bugüne kadarki en yüksek bütçeli film olacağı öngörülüyor.

Filmin, dünyada Osmanlı ruhuna ilgi gösteren tüm ülkelerde gösterime girmesi de planlanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Eternals” Filminin Ayrıntılı Alt Yazılı Gösterimi Düzenledi

Disney Türkiye ve DEM derneği ortaklığıyla.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Eternals

Disney Türkiye, DEM derneği ile birlikte işitme engellilere özel ayrıntılı alt yazılı gösterim düzenledi.

Marvel Studios’tan Eternals filmiyle bir ilk yaşandı. Eternals karakterlerinden Makkari, evrenin en hızlı kahramanlarından biriydi ve işitme engelliydi. Bu süper kahramandan ilham alan Disney Türkiye, işiten toplum ile sağır toplum ve işitme engelliler arasında acıma duygusundan uzak diyalog alanları yaratmak ve sorunlara kolektif şekilde çözümler üretmek için faaliyet gösteren DEM derneği ile birlikte işitme engelli bireyler için ayrıntılı alt yazı ile Eternals özel gösterimi gerçekleştirdi.

The Walt Disney Company, Türkiye, İsrail ve Yunanistan Stüdyo ve Entegre Pazarlama Direktörü Armağan Milli İnkaya gösterim ile ilgili şu sözleri dile getirdi: “Şirketinizin en önemli önceliklerinden biri çeşitlilik ve kapsayıcılık. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz çünkü DEM Derneği ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük ilgi gören Marvel Studios Eternals filmimizin ayrıntılı alt yazı versiyonunu işitme engelli sinema severler ile birlikte izleyeceğiz. Bunun çok güzel bir başlangıç olduğunu umuyoruz.”

Dem Derneği’nden Diclehan Sönmezoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dernek olarak #koşaradımaltyazıya sloganıyla ayrıntılı alt yazının sağır ve işitme engelli bireyler için gerekliliğinin, aslında erişilebilirlik için bir hak olduğunun savunuculuğunu yapıyoruz. Disney Türkiye ile ayrıntılı alt yazının olduğu Eternals özel gösteriminde iş birliği yapmaktan, savunduğumuz değeri örneklemekten ve işitme engelli ve sağır bireyler ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Disney Türkiye’nin yaratıcı ajansı ÜBER, farkındalık yaratmak adına gösterim için özel bir afiş çalışması hazırladı.Bu afiş çalışmasında başlık ve metin olarak sadece işaret dilli/el alfabesi kullanıldı. Sessiz alfabenin tipografik kullanımı için elle çizilen özel bir font hazırlandı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Bugün Vizyonda

Aykut Enişte 2 filmi vizyona girdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Aykut Enişte 2

Onur Bilgetay’ın yönetmenliğini yaptığı “Aykut Enişte 2” filmi, bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Vizyon tarihinin açıklanmasından itibaren sinemaseverlerin bir numaralı gündemi haline gelen, yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2” uzun bekleyişin ardından bugün (cuma) vizyona giriyor.

Sinema salonlarını kahkahalarla çınlatmaya hazırlanan Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor.

Talat Eniştenin Gelişi Ortalığı Karıştırıyor

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı,  ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur?

Muhteşem Kadroya Yeni İsimler Eklendi

Komedinin sinemalara dönüşünü müjdeleyen Aykut Enişte 2’nin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Müfit Kayacan, Lale Başar, Selen Domaç, Mekin Sezer, Nezaket Erden, Ecrin Moğultay, Güler Ökten, Ahmet Ak, Ali İpin, Ali Çelik, Oğuz Kara, Kerim Ertekin yer alırken, filmin senaryosunu Cem Gelinoğlu, Giray Altınok ve Muammer Tali’yle birlikte kaleme aldı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Türkiye’nin Oscar Adayı “Bağlılık Hasan” Bugün Vizyonda

Oscar adayı film vizyonda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bağlılık Hasan

Türkiye’nin 2021 Oscar adayı, Semih Kaplanoğlu filmi “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) vizyona giriyor.

Yönetmenliği ve senaryosu Semih Kaplanoğlu imzalı, Kaplan Film ve Sinehane ortak yapımı, 2021 yılı için Türkiye’nin Oscar adayı olarak belirlenen “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Bağlılık Hasan’ın yönetmeni Semih Kaplanoğlu ve filmin oyuncuları Umut Karadağ ile Filiz Bozok, bugün Ankara Kızılay Büyülüfener sinemasında 18:45 seansında düzenlenecek özel gösterime katılacak. Semih Kaplanoğlu, Umut Karadağ ve Filiz Bozok, 4 Aralık Cumartesi günü ise Espark Eskişehir Cinemaximum’da düzenlenecek özel gösterimde seyirciyle buluşacak. Yönetmen ve oyuncular gösterimlerin ardından soru cevap etkinliğinde seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

2010 yılında Bal filmiyle Berlin’den büyük ödül Altın Ayı ve 2017 yılında Buğday filmiyle 30. Tokyo Film Festivali’nden En İyi film Ödülü ile dönen Semih Kaplanoğlu, Bağlılık Hasan filminin dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştirdi. Bağlılık Hasan ayrıca Güney Amerika’nın en eski ve önemli festivallerinden Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nin 3 Kasım akşamı gerçekleşen ödül töreninde, Yılın En İyi Yabancı Filmi ödülünü aldı.

Çekimleri Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde gerçekleştirilen Bağlılık Hasan’ın başrollerini Umut Karadağ ve Filiz Bozok paylaşırken, Mahir Günşiray da konuk oyuncu olarak yer alıyor. Bağlılık Hasan’da geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışırken, Hac için Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru bir arayışa çıkıyor.

Yurt dışı festivallerinde olduğu kadar yerli festivallerde de beğeni toplayan Bağlılık Hasan, 58. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’dan En İyi Sinematografi ödülüyle döndü. Film, 9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasından En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı.

Festival yolculuğu tüm hızıyla devam eden Bağlılık Hasan, 2022 yılı içinde de Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde vizyona girecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler